Bu haber kez okundu.

BÖLGEDEKİ "ÇÖKÜŞE" VURGU YAPILDI

Kdz.Ereğli'nin İl olması için yaklaşık 2 aydır ilçede çeşitli tarihlerde toplantı yapan ve alınan karar gereği Ankara'ya giden heyet, Zonguldak'ın iktidar ve muhalefet milletvekillerine taleplerini iletti, Ereğli ve Alaplı'da yaşanan sorunları aktararak çözümü noktasında destek istedi.Kdz.Ereğli'nin İl olması noktasında bir araya gelen siyasi parti ilçe başkanları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan 20 kişilik heyet AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Ünal Demirtaş ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir araya geldi. Mecliste heyette bulunan isimler geliş nedenlerine ilişkin milletvekillerine açıklamalarda bulundu, taleplerini iletti. Kdz.Ereğli ve Alaplı'da yaşanan ekonomik sorunlar, işsizlik başta olmak üzere Ereğli'nin il olması konuşuldu. Yapılan konuşmalar ise şu şekilde:

 

"EREĞLİ İL OLSUN DİYE BİR YOLA ÇIKIŞIMIZ OLMADI"

MHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk: "Katılma gerekçemiz Ereğli'nin konumu ile katıldık. Gündemde son 2 aydır, İl oldu olacak olmayacak mı? Ereğli il olsun diye bir yola çıkışımız olmadı. Şöyle bir hadise oldu, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak Ereğli, Zonguldak'tan istediği payı alamadığından, yatırımlardan oluşmadığından dolayı, Ereğli bu yatırımların olabilmesi için İl olmalıdır diyor. Bu manada da Ereğli'nin sorunlarını vekillerimize iletmek üzere Ankara'ya geldik. Hem Zonguldak ve Ereğli ile ilgili düşüncelerimizi anlatacağız.

 

"YATIRIM OLUŞMAZSA O ZAMAN İL YAPIN"

Ereğli ile ilgili gemi tersanelerinin kapalı olduğu çalışmadığı, bizim ana kaynaklarımızdan biri TTK Armutçuk'taki çalışan sayısı bin 30 kişi. Teşvik kapsamında biz 3'teyiz, 4 veya 5'de olmasını istiyoruz. Birlikte çıktığımız bir yol bu. Biz hükümetle yetkililere baş kaldıralım biz olmazsa olmaz bu amaçla değil, hizmet amaçlı Ereğli ve Alaplı sıkıntıya düştü, birlikte neler yapılabilir, artı yönden neler olabilir? Bizim vekillerimiz bize ne katabilirler, ne olabilir? Yatırımlar oluşmazsa o zaman bizi de il yapın. Bütünşehir, Büyükşehir olmasından Ereğli ve diğer ilçelerin zarara göreceğini düşünenlerdeniz. Kandilli, Gülüç, Ormanlı'nın kapanmasını istemiyoruz. Buraların ilçe olmasını ve Ereğli'nin il olmasını istiyoruz yatırımların olması açısından, özellikle teşvik konusunda ciddi sıkıntılarımız var"

 

"EREĞLİ'NİN İL OLMASI İÇİN BURAYA TOPLANDIK"

Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek: "Ereğli'nin il olması için buraya toplandık, Zonguldak'ın büyükşehir olduğu zaman ilçelerin ne kadar zor geçineceğini biliyorsunuz. Bin 200 üyemiz var bunlar basit usulden deftere geçecekler. Bu da en ufak mesele.  Hepimiz mağdur olacağız, zaten küçük esnaf kendisini zor geçindiriyor. Ne kadar faydalı olacağı varsa da Ereğli gibi küçük ilçe ve beldelerin zararını sizler daha iyi biliyorsunuz? Biz bizi buradan sonra bakanlar mı Cumhurbaşkanı mı Başbakan mı onlarla bizim önümüze geçirerek görüştürmenizi istiyoruz. Bizler sizlere baskı yapacağız, sizler de bizi yukarılara çıkartacaksınız"

 

"İŞİN TEMELİNDE EKONOMİK SIKINTILAR VAR"

TSO Başkan Vekili Sertan Yalçın: "Öncelikli olarak il olması için yola çıktık ama işin temelinde ekonomik sıkıntılarımız var. Bölge olarak ekonomik anlamda zor günler yaşıyoruz. Bir bölgenin ekonomik olarak gelişmesini sağlayan en büyük etkenler biliyorsunuz kamu ve özel sektör yatırımlarıdır. Biz Zonguldak olarak kamu ve özel yatırımlardan faydalanabildiğimizi düşünmüyorum. Bunların temel sebeplerinden biri de kamu yatırımları tarafından incelendiğinde bir çok yerde önümüzde TTK ile ilgili sübvansiyonlar çıkıyor. Biz bölge olarak bu sorundan biran önce kurtulmak istiyoruz.

 

"HAKSIZLIĞA UĞRADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ"

Merkezi hükümet TTK'ya yaptığı yatırımı bölgeye yaptı olarak değerlendiriyorsa bölge olarak haksızlığa uğradığımızı düşünüyoruz. Özel sektör tarafına baktığımızda bölgede bir çok yatırımcı için görüşmelerde bulunuyoruz. Geldiğimiz nokta bir tarafta Düzce, Karabük var onların teşvik konularında daha avantajlı olması. Gelen yatırımcıları elimizde tutamıyoruz. Özel sektörü de bölgemize çekemiyoruz, çok çaba sarf ediyoruz ama olmuyor. Tersaneler ile ilgili çok büyük sıkıntılarımız var. Tersaneler bölgesindeki limanın üçüncü şahıslara tamir ve tahliye izni verilmesi gerektiği konusunda desteğe ihtiyacımız var. Bu sayede bölgemizdeki tersanelerimize can suyu sağlayıp bir miktar hareket sağlayabileceği inancındayız"

 

KARABÜK ÖRNEĞİ

Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç: "Biz Ereğli'de sivil toplum kuruluşları olarak iktidar ve muhalefet ilçe başkanları da olmak üzere yapılan toplantılarda Karabük ve Safranbolu'yu örnek veriyorum. Belediye Başkanı bize seçim sonrası, 'Yakamızdaki rozeti çıkartırız, Ankara'ya iktidar muhalefet birlikte gider, biz bunu istiyoruz diyerek gideriz' dedi. Ereğlimiz için memleketimiz için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmak istiyoruz.

 

"EREĞLİ'DE İKİNCİ MUHTARLAR DERNEĞİ KURULDU"

En basit örneği bir sürü derneğimiz var Ereğli'de tarihte görülmemiş bir ikinci muhtarlar derneği açıldı veya desteklendi veya tabiri caizse kovana çomak sokuldu. Birileri düğmeye mi basıyor ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Taşın altına gövdemizi koyaraktan çalışıyoruz. Ereğlimiz il olursa ne olur, bütünşehir olursa ne olur. Coğrafi anlamda Zonguldak'ı taşıyan bir Ereğli var. Bunu da gözardı etmemenizi istiyoruz"

 

"ARAZİ YAPISI HİZMETİ ZORLAŞTIRIYOR"

Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel: "Ereğli ve Alaplı toplam 250 bin nüfusa sahip. En yakın illere Düzce ve Zonguldak'a 60 kilometre mesafede. Arazi yapısı Zonguldak'tan hizmet almasını zorlaştırıyor. İçişleri Bakanlığımızdan daha önce gelen raporlarda Ereğli'nin il olabileceği mümkün olduğu beldelerin de ilçe olabileceği belli. 2008 Yılındaki ekonomik kriz Ereğli'yi derinden sarstı. Tersanelerde 500'ün altında insan çalışıyor, birçok sac tüccarı gitmek zorunda kaldı. Erdemir, idari kadroyu İstanbul'a taşıdı. Bu ilçemiz için ekonomik kayıp oldu. Bizim İl olmaya ihtiyacımız var. Ereğli'de il olduğumuz zaman devlete yük olmayız.  İl olmamız için katkılarınızı bekliyoruz"

 

"BİZ ZATEN İKİNCİ PLANDAYIZ, BİZİ DİNLEMİYORLAR"

DSP İlçe Başkanı Mustafa Timur, "Zonguldak'ın büyükşehir veya bütünşehir ne olacaksa olsun ama biz Ereğli'nin bütün esnafın halkın vatandaşın Ereğli'nin il olmasını istiyor. Kurtuluşumuz il olmasından geçiyor. İl olması ile birlikte teşvik kapsamına alınmasını kesinlikle istiyoruz. Eksikliklerimiz var, il olursa birşeyler olacak. Biz zaten ikinci plandayız, bizi dinlemiyorlar. Ereğli sıkıntılı, rakamlar vermeye kalktığı zaman Türkiye'de en çok batan işadamı Ereğli'de oldu, yine en çok mağdur olan esnaf yine Kdz.Ereğli'de. Ekonomik anlamda daha iyi durumda iken göç verir duruma geldi"

 

"SOSYAL MEDYADA SÜREKLİ YER ALIYOR"

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu da gelen talepleri tek tek yanıtladı, yapılan ve yapılması hedeflenen çalışmalara ilişkin de bilgiler verdi. İlçelerin il olmasına yönelik İçişleri Bakanlığı'nda herhangi bir çalışma yapılmadığını aktaran Çaturoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  "Bütünşehir, büyükşehir hakkında bize intikal etmiş bir şey yok. Diğer taraftan sosyal medyada sürekli yer alan bazı ilçelerin il olacağına dair bir takım şeyler yazılıp, çiziliyor. Bununla alakalı da ne İçişleri Bakanlığı'nda ne de onun organlarında ilçelerin il yapılması ile ilgili bir çalışmaya dair  bize gelen bir bilgi yok.

 

"BÖYLE BİR ÇALIŞMA OLURSA DESTEKLERİZ"

Bahsedilen büyük ilçeler var, Ereğli'de bunların içerisinde. Böyle bir çalışma olursa biz bu konuda destekleriz. Diğer noktaya geldiğimizde, bir tarafta, 'illa biz il olalım' diyen bir görüş ile 'bizim asıl sorunumuz bölgemizdeki ekonominin bozukluğudur, işsizliktir, göçtür. Bunlarla ilgili argumanlar düzenlendiğinde yolumuza devam ediyoruz' diyen görüş vardır.

 

TERSANELERİN DURUMU

Tersaneler ile ilgili benim yaptığım çalışmayı hiç kimse de yapmamıştır. Halen de devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza bu tersanelerin temelinin Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu, Başbakanımızın da Ulaştırma Bakanı olduğu benim de Alaplı Belediye Başkanı olduğum dönemimde temeli atıldı ve açılışı da aynı döneme denk geldi. Büyük bir istihdam oluşturuldu. 2008 Krizinden sonra bir sıkıntılar oldu, aşabilmiş değiliz. Benden önceki dönemde de bu kadar gündeme gelmiş, oradaki limanın tamir ve tahliye şeklinde düzenlenmesi arzu edilmiş.

 

4'Ü BİR ARAYA GELİP ANLAŞAMADILAR

Burada ortaya çıkan konu 4 tane tersanenin fikir birliği içerisinde olup ortak şirket kurmaları gündeme gelmiş. Bu firmalardan bazıları buna yanaşmış bazıları da yanaşmamız. Madem olmuyor farklı bir düzenleme yapalım dedik. Tersane krizi bizim bölgemizdeki sorun siyasi olmaktan ziyade ticari bir konudur. Nedenini de sorarsanız geçtiğimiz gün Ereğli'de bir düğünde, bir tersane sahibi ile görüştüm. Yalova'daki tersaneci, 'bizde bin kişi çalışıyor. Biz özel gemiler, Türkiye'de üretilmeyen gemiler yapıyoruz' diyor. Biz bunu ortaya koyduk, incelemesini de yaptık. Konu ile alakalı 2-3 sefer toplantı yaptık. Milli Savunma Bakanlığı'ndan milli gemi projeleri için çalıştık, konuştuk. Arkasından heyet götürdük. Ereğli'deki tek tek tersaneleri inceledi, mercek altına aldı. Bir kısmında hiç yapılamayacağı bazılarında da eksikliklerin tamamlandığında yapılacağına dair çıktı. Bu eksiklikler giderilmiş değil. Bu işler ihale ile oluyor, talip olmak gerekiyor.

 

"ZONGULDAK'I İLAVE ETTİRDİK"

Sadece tersaneler bölgesi değil Erdemir'in de yatırımlarının önünü açacak, ayrıca bölgede deniz dolgusu ile büyük endüstri bölgesi olabilecek bir düzenlemeye imza attık. Cumhurbaşkanımız sadece Trabzon için söz vermişti. Biz gece gündüz çalıştık bu Trabzon'un yanına Zonguldak'ı da ekledik. Erdemir'in yarısı dolgu, 4 bin 200 dönümü doldu 2 bin 100 dönümü dolgu 2 bin 100'ü de tapulu. Doldurularak yapılacak yerlerde yapılacaklar belli. Biz buraya özel endüstri bölgelerini ilave ettiktik.

 

ERDEMİR'DEN 350 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Erdemir şuanda yeni çelikhane, haddehane, imalathane tesisi açması konusunda önünü açtık. Bu işin yönetmeliklerini çıkmasını bekliyorlar şuanda. 350 Milyon dolarlık yatırım düşünceleri var ayrıca zırhlı çeliği üretme kararı aldılar bence de geç kaldılar. Yaşadığımız çok kötü örnekler de var. Biz deryada yüzüyorduk bir elde balık bir elde su herşey tozpembeydi. Biz anda denizin dibinin geldiğini gördük, orada ne var, yengeçler var kurumuş balık falan kalmamış. Üniversite demişiz 84'de başka yere gitmiş, Ereğli'nin üniversitesi Alaplı'ya gitmiş niye, büyümesine izin vermemişler. Yetmemiş yerel yöneticilerimiz gelenden gidenden festival diye canını sıkmışlar, yatırım yapmaya gelmemiş.

 

"ÜSTE PARA DA VERSENİZ EREĞLİ'YE GELMEM"

En son yaşanmış bir örnek Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, Kibar Holding sahibi ve eşini davet etmiş, geldiler bende vardım. Asım Kibar ve eşi geldi, sanayinin duayenlerindendir. 5 milyonluk bir demirçelik yatırımdan bahsetti, 'Gel dedik sana her türlü imkanı sağlayalım burada yatırımını yap' dedik. Bana, 'Biz OSB yapılırken Erdemir ile birlikte galvaniz tesisi yapmaya karar verdik. Kaç dönüm 2 bin dönüm, yarısını bize verin dedik, bir kıyamet koptu, memleketin toprağı peşkeş çekiliyor denilerek bizim önümüz kesildi, biz yatırımı Ereğli'ye yapamadık, biz üste para verseniz Ereğli'ye gelmem' dedi. Abi yapma etme Filyos'a gel dedik.

 

"DENİZİN DİBİ GÖRÜNDÜĞÜNDE..."

Biz daha önce yapmışız değer vermemişiz, Erdemir var herşeyi yapıyor demişiz, deniz dibi göründüğünde sıkıntılar baş göstermiş. Dolayısıyla bu noktadayız. Daha ileriye mesafe almak için ne yapmamız gerekiyorsa ivedilikle gözden geçirmeliyiz. Bir defa personel noktasında enaz yüzde 80'inin bölgeden alınması noktasında yüzde 20'sini beyaz yaka dediğimiz yüksek mühendislere bırakalım. Sadece o yetmez, cevher gibi makine gibi Ereğli'deki malzemelerin yüzde 80'inin Ereğli'den alınmasını dayatmamız lazım. Baskı yapmamız lazım. Burada yaşıyorsan buradan almalısın.

 

"HALININ ALTINA SÜPÜRÜLMÜŞ"

TTK ile ilgili sorunlar halının altına süpürülmüş, rafa konulmuş. Ne zaman çalışılmaya kalkılsa halkımız da haklı, 'tek geçim kaynağımız hayat damarımız, insanın bir tane hayat damarı olursa bölgenin de hayat damarı TTK' diyor, duygusal hale dönüşmüş. Birşey sunmamız lazım bu insanlara. Kim bu soğukta karda kazmanın ucu ile eksi -750'de kömür çıkartıp ekmek götürmeyi tercih eder, yerüstünde iyi iş bulmak varken. Bizim makus tarihi kırmamız, çalışmalar yapmamız lazım.

 

"CAZİBE MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRMEMİZ LAZIM"

Cumhurbaşkanımıza Zonguldak'a özel bir havza projesi lazım, cazibe merkezine dönüştürmemiz lazım. Yani buraya gelen yatırımların herhangi bir kuruluşa bağlanmaksızın desteklenmeli. Çelik ve kömür havzası var çeşitlendirebilip sağlıklı hale getirip çözmek gerekir"

 
HEYETTE YER ALANLAR

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı M. Fatih Çakır, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkan Yardımcısı Sevdikar Aras, MHP ilçe Başkanı Rahman Demirtürk, Büyük Birlik Partisi ilçe Başkan Vekili Nizamettin Halıcıoğlu, DSP ilçe Başkanı Mustafa Timur, DYP İlçe Başkanı Mustafa Danışmaz, Ziraat Odası Başkanı Tacettin Keskin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Sertan Yalçın, Kent Konseyi Başkan Vekili Ahmet Özer, Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Rüştü Kılıç, Gülüç Belediyesi Başan Vekili Seydi Demirtaş Gümeli Belediyesi Başkan Vekili Ekrem Kumuz, Kdz. Ereğli Marangozlar Odası Başkanı Metin Yüksel, Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın, Maden İşleri Odası Başkanı Atilla Akar, Tuhafiyecilet Odası Başkanı Dursun Kertles, Bakkalar Odası Başkanı Adam Araç, Berberler Odası Başkanı Murat Cebesoy, Esnaf Kefalet Koperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Taksiciler Derneği Başkanı Yücel Oktay, Servis Araçları Başkanı Muhammet Başkan, Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkan Vekili Yasin Ören, Gazeteci İsmail Subaşı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.


(Haber: Mustafa Kemal Bektaş) 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hasan 12 ay önce

Eregli il olmasini istemeyenleri anlamiyorum neye kime hizmet ediyosunuz nerenin siyasetcisiniz bu nedir ya bu kadarmi koyunuz biz ya bu kadarmi hafife aliyirsunuz el birlik bu is cozulmeli yoksa bataktaki zonguldaga karadenizin incisi feda edilecektir

Misafir Avatar
İşçi 12 ay önce

Bölge çöktü bunu siz soylüyorsunuz suçlu arama çözüm aramak lazım geçiçi değil kalıcı çözüm varlık içinde yokluk çeken bölğe???? Yönetiçilik bir meslektir saygılar

Misafir Avatar
Tahsin Aslan Kandilli Muhtarı 12 ay önce

Her sorun halloldu tüm işler Ereğli'de kurulan ikinci muhtarlar derneği neyin konusu kaldı vay beni şunu kamuoyuna açıkça ifade ediyorum bu derneğin kurulmasına en büyük etken muhtarlar derneği başkanı Şükrü Kılıç ve KDZ Ereğli belediye başkanı sayın Uysal olmuştur haricinde hiç kimsenin bu kurulan dernekle uzaktan yakından alakası yoktur ve kimsenin de bizler yön vermeye gücü yetmez bizler huzurumuz olmadığından dolayı KDZ Ereğli köy ve mahalle muhtarlar derneği ni kurmak durumunda kaldık ayrıca bizler kimsenin rakibi değiliz huzurlu bir ortamda halkımıza muhtarlarımıza ve bölgemize hizmet etmeye devam edeceğiz olayı saptırmak isteyenlere ve kamu oyuna duyurulur.

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce

Olacak da bu saatten sonra olmaz. Siz var ken Ereğli yi il yapmazlar. Düştüğünüz duruma bakın

Misafir Avatar
Gülüçlü 12 ay önce

Gülüç, Ormanlı, Gümeli gibi beldelerin kapatılması kadar yanlış bir iş olamaz. Mutlak surette bu beldeler varlığını korumalıdır.
Ayrıca bir an evvel tersanelere destek paketleri gelmeli ve işlerine başlattırılmalıdır.

Misafir Avatar
ÇOK GARİP BİR OLAY 12 ay önce

Anlamadığım bu kişiler zaten Zonguldak Milletvekili. Bunlar Zonguldak'ın, Ereğli'nin, Alaplı'nın sorunlarını bilmeyecekte kim bilecek. O kadar dosya gitti bunlara, raporlar verildi, bölgeye gelip boy boy fotoğraf çektiriyorlar. Bu konuşmaları sizin karşısına ilgili bakanlar olmalıydı, o zaman anlarım. Ama bu Ereğli'de yaşayan bir vatandaş olarak inanın çok eksik kalmış, garip bir olay olmuş.

Misafir Avatar
taşeron işçi 12 ay önce

ereğli nin sorunlarından bir tanesi de erdemirde çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi

Misafir Avatar
AYHAN TURAN 12 ay önce

BELEDIYEMIZI KAPATTIRMAYIN ONUN IÇIN OLSUN GEREĞINI YAPIN

banner251

banner185