Bu haber kez okundu.

“BU DURUMU DAHA FAZLA SÜRDÜREMEYİZ”

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Merkez Yönetim Kurulu ile bağlı şubelerin başkan ve yöneticileriyle birlikte Kozlu’da bir lokantada  düzenlediği basın toplantısında “TTK’nın küçülmeye değil büyümeye ihtiyacı var” dedi

TTK, MTA ve Hattat A.Ş.’de toplu iş sözleşmelerini sıkıntılı bir süreçten sonra imzaladıklarına dikkat çeken Demirci, toplu sözleşme sürecinde kendilerine destek olanlara teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü:


“GÜZEL SÖZLEŞMELER YAPACAĞIZ”

“Elbetteki tüm taleplerimiz karşılanmadı. Gönül isterdi ki madenci kardeşlerimiz için daha iyi kazanımlar elde edelim. Ancak TTK’nın durumu, ülkemizin içinde bulunduğu, içeride ve dışarıda yaşanan bu sıkıntılı süreçte bu kadar oldu.

İnşallah önümüzdeki dönemde yine birlik ve beraberlik içinde daha güzel sözleşmeler yapacağız.

Bu dönem harici servislerdeki arkadaşlarımız için büyük çaba sarf ettik ancak hedeflediğimiz gibi olmadı.

Yine yeraltında çalışan arkadaşlarımız için zammın yılbaşından itibaren 2 asgari ücretin üzerine uygulanması bizim için önemliydi.

Ancak yeraltında ücret kademesi oluşturmada sonuç istediğimiz gibi olmasa da çoğunlukla mutlu olduğumuz bir sözleşme imzaladık.


TTK, ZOR DÖNEMLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR

Her fırsatta, her ortamda söylüyoruz; Türkiye Taşkömürü Kurumu tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor. Çalışan sayımız 8 binin altına düştü.  Üretimimiz 1 milyon tonun altında. Bugün öncelikle maden ocaklarımızı ayakta tutmaya çalışıyoruz.

Her ortamda ilgilileri, iktidar sahiplerini ve siyasi kadroları uyarıyoruz. 14 bin kişilik norm kadronun yapması gereken işleri 7 bin 800 kişiyle yapmaya çalışıyoruz. İşçi arkadaşlarımız büyük fedakarlık yapıyor.

Neredeyse 2 kişinin yapacağı işi bir kişiyle yapıyoruz. Bu durumu daha fazla sürdüremeyiz.


TTK’NIN KÜÇÜLMEYE DEĞİL BÜYÜMEYE İHTİYACI VAR

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun küçülmeye değil büyümeye ihtiyacı var. Türkiye’nin taşkömürü ihtiyacı var. Paramız dışarıya gidiyor. Taşkömürü Türkiye’de sadece bizim bölgemizde var. Bakınız özel sektör, TTK’nın boşluğunu dolduramıyor. Yeraltı maden işletmeciliğinde TTK’nın önemini hep birlikte anlatmalıyız.

Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü, Zonguldak Havzası Kömür Madenciliği Potansiyeli ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Raporu’nu hazırladı.

Orada TTK’da üretimin ve verimliliğin nasıl artırılacağı bilimsel olarak anlatılıyor.

Amasra’da tam mekanize üretim olumlu sonuçlar verdi.

Mekanize üretim sistemi Üzülmez’de uygulanıyor ve Gelik’te de önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacak. Merkez Atölyemiz gerekli araçların üretimini sürdürüyor.

Toplu iş sözleşmemizin moral ve motivasyonuyla daha verimli, daha üretken olacağımıza hiç şüphe yok ama mutlaka işçi açıklarımızın giderilmesi gerekiyor.

TTK ve Zonguldak-Bartın-Karabük’ün ülkemiz için, milletimiz için önemini anlatmaya hep birlikte devam edelim.

Biz GMİS olarak önümüzdeki günlerde bu konuyu işlemeye devam edeceğiz. Ancak sorun sadece bizim sorunumuz değildir.


TEK YÜREK, TEK SES
HATTAT Enerji ve Maden Şirketi işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızın 3’üncü dönem toplu iş sözleşmesini imzaladık. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nde çalışan arkadaşlarımız için Kamu-İş ile 17’nci dönem toplu iş sözleşmesini imzaladık. Son olarak TTK Toplu İş Sözleşmesini imzaladık.

Bizim için zor bir dönemi geride bıraktık. Bundan sonra da Genel Maden İşçileri Sendikası olarak tek yürek, tek ses halinde mücadelemizi devam edeceğiz.

Madenci kardeşlerimiz; bu zorlu süreçte olduğu gibi bundan sonra da içeride ve dışarıda küçük hesaplar peşinde koşan, kendi çıkarlarına öncelik verenlere fırsat vermeyecektir.

Maden işçisi her zaman sadece sendikanın değil Zonguldak’ın, bölgemizin ve ülkemizin geleceğine yön verdiğinin bilinciyle hareket edecektir. Birlikte mücadelemizle Zonguldak’ı ve ülkemizi daha güzel günlere taşıyacağız”.


SÖZLEŞME FARKLARI BAYRAM SONRASI

Bir soru üzerine Demirci, “Toplu sözleşmeden doğan farklar Kurban Bayramı sonrası en kısa zamanda ödenecek. Bu konuda TTK Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.


TOPLANTIYA KATILANLAR

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk, Üzülmez, Amasra ve Merkez Şubelerinin başkan ve yöneticileri katıldı.

 

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MADENCİI 12 ay önce

yeraltında çalışan arkadaşlarımız için zammın yılbaşından itibaren 2 asgari ücretin üzerine uygulanması bizim için önemliydi.YER ÜSTÜ ÇALIŞANLARI İÇİN ÖNEMLİ OLAN AŞKIMIZ!!!! GMİS ÜYESİ DEĞİL TÜRK METAL ÜYESİYİZ SANKİ????

Misafir Avatar
HARİCİ İŞLER!!!!!!????? 12 ay önce

YER ÜSTÜ İŞÇİLERİNİN SORUNLARI KIRMIZI ÇİZGİNİZDİ????? TEBRİKLER SİZE GMİS!!!!

Misafir Avatar
İsmail ünlü 12 ay önce

Sayın başkan harici işlerde çalışanlar için ne çabası sarfettiniz Allah rızası için samimi olun ve bu işi başaramadığınızı itiraf edin ya söz vermeyin yada verdiğiniz sözleri tutun tutamadığınızda gereğini yapın

Misafir Avatar
HARİCİ İŞLER!!!!!!????? 12 ay önce

SAYIN GMİS YÖNETİMİ:HARİCİ İŞLERE İYİ OYNADIK AMA OLMADI DİYOSUNUZ....TEBRİKLER!!!!!

banner251

banner185