Bu haber kez okundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’in Belediyeye ‘Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi’ ödemekle yükümlülüğünü hatırlatıp; ödemeyen tek kuruluşun da Erdemir  olduğunu söyledi. Posbıyık, bu meselenin siyasi parti farkı gözetmeksizin siyasi parti temsilcisi ve yöneticilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, odaların, derneklerin, Ereğli halkının, yani tüm şehrin, Ereğli'nin geleceğine sahip çıkma mücadelesi olduğunu belirtirken, Erdemir’in de “Özel Endüstri Bölgesi” ilan edilme gayretinden söz etti.

Basın toplantısı düzenleyen Posbıyık, göreve geldiğinden bu yana Erdemir’e çağrıda bulunduğuna dikkat çektiği açıklamasında Kurulduğu 1965 yılından itibaren ülkemizin ve Ereğli’mizin göz bebeği olan, ülkemizin ve ilçemizin ekonomik, sosyal, spor ve kültür hayatında büyük payı olan ERDEMİR, 2006 yılında özelleştirme sonrası ne acıdır ki Ereğli halkına sırtını dönmüştür.” Dedi.

Posbıyık’ın sözleri şöyle:

“İFLASLARA NEDEN OLDU”

“Özelleştirme sonrası Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) satılan ERDEMİR’de yöneticilerin uygulamış olduğu satış, satın alma, nakliye ve taşeron politikaları 170 bin nüfuslu EREĞLİ’MİZDE ticaret yapan yüzlerce işadamı, sanayici ve tüccarın iflas etmesine neden oldu.

“SAC TÜCCARLARINDAN İZ KALMADI”

ERDEMİR yönetiminin izlemiş olduğu kar odaklı politikalar nedeni ile özelleştirme öncesi ilçemizdeki ticari hareketlilikten ve sayıları binleri bulan nakliyeciler ile 600 civarındaki sac tüccarından iz kalmamıştır.  ERDEMİR yönetimi müteahhitlik işlerini OYAK bünyesinde yer alan OYPA’ya yaptırırken, nakliye işlerini yine OYAK bünyesinde bulunan OMSAN firmasına yaptırıyor. Sac satışını ise ERDEMİR bünyesinde kurulan ERSEM adlı şirket üzerinden yapıyor.

“MAAŞLARI İNDİRDİ”

ERDEMİR, önce çalışanının hakkını gasp ederekYa 1400 işçi işten çıkarılacak ya da 12 bin 587 çalışanın maaşları 16 aylığına yüzde 35 indirilecek” diyerek, çalışanlarını iki insafsız çözüm arasında tercih etmek zorunda bıraktı. ‘ERDEMİR'den bir işçi bile çıkartılmasın’ diye herkes elini taşın altına koydu.

“KAPATTI ENGELLEDİ ÖZELLEŞTİRDİ”

Türkiye 1.Basketbol Liginde ve Voleybol liginde oynayan Erdemir Spor takımlarını kapattı.

Erdemir Sineması'nı kapattı.

Sosyal tesislerine çeşitli sınırlamalar getirerek, Ereğli halkının o tesislerden faydalanmalarını engelledi.

Dar gelirli vatandaşların çocukları için Sünnet Şöleni düzenlemekten vazgeçti.

Erdemir Hastanesi'ni dahi özelleştirdi.

Plaj Tesisleri'ni Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne geri verdi ve kapattı.

“YASAL SORUMLULUKLARINI HİÇE SAYDI!”

Belediyemize yasal olarak ödemekle yükümlü olduğu Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisini ödemeyen tek kuruluş ERDEMİR’dir.

Fabrika sahasında yaptığı kaçak yapıların cezalarını dahi ödememektedir.

İstihdam konusunda bırakın yeni alımları, mevcut çalışanlar çeşitli bahanelerle işten atılmaktadır. "Ölümüne tasarruf" anlayışının bedeli Ereğli halkına ve çalışanlarına ödetilmektedir.

Belediye olarak tüm iyi niyetli gayretlerimiz ve işbirliği çağrılarımız hiç bir şekilde karşılık bulmamaktadır. Kendilerini "Ereğli halkının üstünde gören" bir anlayış sergilenmektedir.

“ERDEMİR’E PEŞKEŞ” 

Tüm bunlar yetmemiş ki şimdi de EREĞLİ halkına daha büyük bir ihanetin peşindedirler. ERDEMİR, ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ ilan edilme gayretindedir.

06.08.2019 Tarih ve 30854 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “ENDÜSTRİ BÖLGELERİ YÖNETMELİĞİ’NE GÖRE;

Fabrika sahası içerisinde kalan, hazineye ait ve şahıs arsaları devlet tarafından kamulaştırılacak ve bedelsiz olarak ERDEMİR’ e tahsis edilecektir.

ERDEMİR içerisinde bulunan hazine arsalarının bugünkü değeri 4 milyar TL civarındadır. Bu arsalar ERDEMİR’e peşkeş çekilecektir.

Fabrika sahasının içindeki tüm imar ve ruhsat işleri bakanlık tarafından yapılacaktır.

Tüm vergi ve harçlardan muaf olacaktır. Ereğli halkına hizmet için gerekli ve önemli gelirler yok edilecektir.

ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ olduğu andan itibaren artık ilçe halkı ve ilçe kurumlarıyla hiçbir bağı kalmayacak ve tamamen Ereğli’ye ve Ereğli halkına sırtını dönecektir.

Yıllık 6,5 milyar TL rekor net kâr açıklayan ERDEMİR’e bu kâr yetmemektedir. Tek amacı daha fazla kâr yapmak olan ve bunu sağlamak için Ereğli’yi ve Ereğli halkını yok sayan bir politika gütmektedir.

Ereğli’nin havasını, suyunu toprağını kirleten, Ereğli halkının beden ve ruh sağlığını tehdit eden ERDEMİR, sırtını Ereğli‘ye tamamen dönmek peşindedir.

Oysaki ERDEMİR’den kat ve kat daha küçük firmaların, sosyal sorumluluk proje ve faaliyetleriyle kendi bölgesindeki yerel halk başta olmak üzere tüm toplumun ihtiyaç ve sorunlarına çözüm geliştirmeye çalıştıkları görülmektedir.

Örneğin AKSA AKRİLİK, KARDEMİR, ÇİMSA gibi şirketlere baktığımızda yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri kataloglarına sığmamaktadır.

Talebimiz, bütün bu sürecin Ereğli halkının gözü önünde ve rızasıyla şeffaf, denetlenebilir ve yönetilebilir olmasıdır.

SESLENİŞ VE ÇAĞRI

ERDEMİR YÖNETİMİ BİR AN ÖNCE EREĞLİ'YE YÜZÜNÜ DÖNMEK ZORUNDADIR.

BURADAN SESLENİYORUM VE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM:

BU MESELE SİYASET MESELESİ DEĞİLDİR.

BU MESELE HALİL POSPIYIK MESELESİ DE DEĞİLDİR.

BU MESELE EREĞLİ’NİN VAROLMA MÜCADELESİDİR.

BU MESELE, SİYASİ PARTİ FARKI GÖZETMEKSİZİN SİYASİ PARTİ TEMSİLCİ VE YÖNETİCİLERİNİN, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ, ODALARIN, DERNEKLERİN, EREĞLİ HALKININ, YANİ TÜM ŞEHRİN, EREĞLİ'NİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMA MÜCADELESİDİR.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ergün Erdem 4 ay önce

Posbıyıkın yakın bir danışmanının dediğine göre,bu yerel seçim Posbıyık için onur meselesiydi.Posbıyık Ereğli halkının desteğiyle %52 ile onur savaşını kazandı.Başkan hayattaki bütün hedeflerine ulaştı.Başkanın tek bir hedefi kaldı milletvekilliği.Posbıyık Ereğli halkına,aldığı oya ve ekonomiki krizden hükümete tepkiden dolayı son dönemde ülkede yakalanmış Chp rüzgarına güveniyor.Önümüzdeki seçim Zonguldakta Chp 3 vekil çıkarır.Bu yüzden başkanlıkta onur savaşını kazanan ve artık hayatta gerçekleştiremediği tek hedefi vekillik olan Posbıyık Chp'den 3.sıra milletvekilliğinede sıcak bakıyor.Ereğli halkının desteği ve son dönemde ülke genelinde yakalanan Chp rüzgarıyla kazanır.Chp Zonguldakta 3 vekil çıkarır.

Misafir Avatar
Mehmet Öz 4 ay önce @Ergün Erdem

Yeter Ergün Bey yeter. Her haberin altına copy paste yapıp aynı yorumu yazma.
Amacın ne, ilgi çekmek mi?

Beğenmedim! (0)
Avatar
ALI KANDEMİR 4 ay önce

Bu mesele tam da bir Halil meselesi. Tarza bak, yazık bu ülkeye. Böyle birisi bile bu ülkede yönetici olabiliyor. Medeni bir ülke vatandaşı gibi git kapılarını çal. Erdemir hissedarıyım ben ve sana haraç vermek zorunda değilim.

Avatar
hasan savaşcı 4 ay önce

erdemir özelleşmesin diye miting yapmak için disk başkanı nebioğlu ereğliye geldiğinde şimdi bağıranlar yer vermedi işci mitinge gitmesin diye sendika ile ortak hareket ederek elif otelin yanındaki park gözterdiler neyazzıkı aldanmışlar

Avatar
cacık 4 ay önce

posbıyık dene kişinin yalan söylerken yüzü kızarmıyor Peki durup dururken mi erdemir ile aran açıldı sen gidip içerideki yapıları büroları vs mühürlemedinmi orası iş yeri orası sınırlı sorumlu kendine has hudutları yapıları belli değilmi ama sen gittin efendim sen buraya büro açamazsın gibi kıytırık şeylerle kavgayı başlatmadınmı şimdi tutmuş erdemiri şikayet ediyorsun sen Sendika Esnaflar odası Erdemir snayi odası yani hepsiyle kavgalısın istiyorsunki hepsi önünde diz çöksün bol bol festival parası alayın geç bunları

Avatar
Cemalettin seyrani 4 ay önce

Ali kandemir burası babanızın çiftliği değil tüm kuruluşlar gibi sizde verginizi verecrksiniz iktidarla ankarada iş tutup emlak vergisinden kaçıp zamanında ereğli yerlisinden alınan arizilere yatmazsınız bide işçiyi dışardan getireceksiniz he ;alnınızı karışlayacak ereğli halkı ,sendika nerde işçinin sosyal tesisleri kapatılıyor ses yok seçimlerde nara atıyorlardı yöneticiyimi beğenemedin 12 bin farkla geldi hüseyin uysal mahkemeyi kaybettiğini bilmiyordu onu açıklayamadı ereğliye

Misafir Avatar
hukukçu 4 ay önce @Cemalettin seyrani

sana erdemir in vergi vermediğini kim söylediher yıl maliye kurumlar vergisini açılıyor senin okuman yazman yokmu düştünüz posbıyığın yalanların ın iftiralarının arkasına güya efelenyorsunuz bunlara basit ve basiretsizsiyaset denir posbıyık istiyorki hukuki dayanağı olmayan şeyler uydurup erdemirden biraz para kopartayım da anla işte cepler bayram yapsın

Beğenmedim! (0)
Avatar
VATANDAS 4 ay önce

ERDEMİRİN BENBELEDIYEYE PARA VERMESINE KARSIYIM SEBEBI KAMU BOS YERE ÇOK PARA HARCIYO ERDEMİR ANA OFİS YANINA BELEDIYENIN YAPTIGI TESIS BOM BOS DURUYO AZ İLERIYE YAPILAN HAVUZ PARA KOLAY KAZANILMIYO AMA BELEDIYELERE SU GIBI PARA AKIYO AKSINDA AMA DOGRU PROJELER YAPILSIN ERDEMİR BUYUK BI TESIS BELEDIYEYE HİÇ Bİ SEKİLDE PARA VERMESIN AMA BU BOLGEDE KÖY OKULLARINA DURUMU OLMIYANLARA YARDIM ELİNİ UZATMALI YAPILAN YARDIM SOYLENMEZ AMA YAPTIGI YARDIMLARIDA BASINDA PAYLASSIN HALK GORSUN