Bu haber kez okundu.

ÇATUROĞLU'NDAN TALEPLER

Plan ve Bütçe Komisyon üyesi ve Ak parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun Ekonomi Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının 2017 yılı bütçeleri üzerinde yaptığı konuşmalarda, Zonguldak’a yeni bir stat istediği bildirildi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu¸ Ekonomi Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının 2017 yılı bütçeleri üzerine Plan ve Bütçe Komisyonunda bir konuşma yaptı.

Çaturoğlu’nun; teşvik sistemi, sosyal ve ekonomik gelişmişlik endeksi (SEGE), yatırım ortamının iyileştirilmesi, üretim paketi üzerinde durduğu ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’tan da Zonguldak’a yeni bir stat istediği şöyle bildirildi:

“TEŞVİK SİSTEMİ İNCELENDİĞİNDE İSTENİLEN SONUCU VERMİYOR”

“Ben, ilk olarak teşvik sisteminden bahsetmek istiyorum. Yatırım teşvik uygulamalarının etkisinin ne kadar takip ve analiz edildiğini anlamaya çalıştım. Yatırım teşvik tedbirlerinin yatırım ve istihdam artışı üzerine sonuçlarına baktığımız zaman, öncelikli amaçlarından birisi bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması olan teşvik sistemi, sonuçları itibarıyla incelendiğinde istenilen sonucu vermediği, hatta tam tersi bir sonuç doğurduğunu görebiliyoruz. Bakanlığımızın sunum kitabından baktığımda en az teşvik edilen birinci bölgenin belge adedi 1.210, bunun yüzdesi 28,86. Sabit yatırım tutarı 28,345 yani katrilyon, toplam yatırımların -teşvik edilen yatırımların- yüzde 39,3’üne tekabül ediyor.

“ZONGULDAK GİBİ İSTANBUL’A, ANKARA’YA YAKIN OLAN İLLERİMİZ MAALESEF YETERİ KADAR TEŞVİK EDİLMİYOR.”

Öte yandan, en çok teşvik verilen altıncı bölgenin teşvik belgesi adedi sadece 358, bunun yüzdesi de 8,54; sabit yatırım tutarı ise 1,962 katrilyon, toplam yatırımların içerisinde bunun yüzdesi 2,72. Şimdi, bu noktaları karşılaştırdığımızda bu teşvik sisteminin beklenen sonucu vermediği ortada. Oysa Zonguldak ilinin de içerisinde bulunduğu üçüncü bölge var. Şimdi, yatırımcı sadece verilen teşviklere bakmıyor; öncelikle kuruluş yerine bakıyor, ulaşım kolaylıklarına bakıyor; ayrıca, orada istihdam edilecek olan üst düzey yöneticilerin ve nitelikli personelin çevre şartlarından nasıl yararlanabileceği noktasına bakıyor ve en sonunda, insan kaynaklarına ulaşım kolaylığına bakıyor; buna göre yatırım kararını veriyor. Zonguldak gibi İstanbul’a, Ankara’ya yakın olan illerimiz maalesef yeteri kadar teşvik edilmiyor. Hâlbuki bu üçüncü bölgede Zonguldak gibi olan illerimiz teşvik edilse bunlardan çok büyük bir netice alınacağını ben şimdiden öngörüyorum, mesela yanı başımızda Düzce var, depremden sonra özel bir teşvik uygulandı. Birinci OSB, ikinci OSB, üçüncü OSB; şu anda farklı işler yapılıyor ve her konuda da çevresinde illeri katbekat geçmiş durumda. Yani bunların biraz da bu şekilde değerlendirilme noktasında çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

“ZONGULDAK GİBİ İLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ LAZIM”

Teşvik sistemi sadece eğer SEGE katsayılarına göre yapılırsa yan sosyal ve ekonomik gelişmişlik endekslerine bakılarak yapılırsa beklenilen sonucu vermeyeceği ortada. Yatırım iştahı olan yerler var. Yatırım iştahı olan yerlerin, Zonguldak gibi illerin değerlendirilmesi lazım, bu potansiyelin değerlendirilmesi lazım. Yani bunların değerlendirilmesi, ona göre de bakılması gerektiğini düşünüyorum.

“ALMANYA’YA GİTMEDEN ÖNCE İNSANLAR ZONGULDAK’A ÇALIŞMAYA GİTMİŞ.”

Şimdi, SEGE’ye baktığınız zaman, Zonguldak 1960’dan önce Türkiye'nin Almanyası yani Almanya’ya gitmeden önce insanlar Zonguldak’a çalışmaya gitmiş. Madencilik, ağır sanayi, emek oranın başkenti ama daha sonra da bu işlerde sıkıntı meydana gelmiş. Şimdi, o insanların da belli birikimleri var, bu paraları da bankaya yatırmışlar. Şimdi, bunlara bakıyorlar, diyorlar ki: “Buranın milli geliri şu kadar.” Yatırım noktasında, teşvik noktasında gerilere düşüyor. Bu parametreleri değiştirip daha köklü bir teşvik sisteminin uygulanmasında fayda var.

Yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar var, onları takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz ama bunların da yeterli olmadığını düşünüyoruz. Mesela, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın bir üretim paketi çalışması var. Bunların birlikte değerlendirilmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum”. dedi

ZONGULDAK’A YENİ BİR STAT

Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi üzerine yaptığı konuşmada ise Sayın Bakandan Zonguldak için yeni bir stat talebinde bulunan Çaturoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Şu anda Zonguldak’ımızda irili ufaklı projeler yürüyor ama Zonguldak merkezi için biz yeni bir stat istiyoruz. Zonguldak 600 bin nüfuslu; Zonguldak Kömürspor çok kadim taraftara sahip bir kulübümüz. Diğer illere yapıldığı gibi biz de kendi ilimize Sayın Bakanımızdan bu konuda yardımlarını talep ediyoruz. Ben tabii bu konuları araştırdım; yapılan statlar, bunların yapıldığı iller, buradaki nüfuslar ve takımların hangi ligde oynadıklarıyla ilgili geniş istatistiki bir çalışma yaptım. Bunu da burada anlatmama gerek yok, bunu zaten Bakanlık yetkilileri biliyor. Yeni bir yere yeni bir stat diyoruz.” Sözleriyle konuştu.  

 


Anahtar Kelimeler:
çaturoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185


banner283