Bu haber kez okundu.

‘CHP, TÜRKİYE’NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜDÜR’
Cumhuriyet Halk Partisi’nin 92. Kuruluş yıldönümü Kdz. Ereğli’de kutlandı.

Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakan CHP’liler yaşanan terör olaylarına da değinen açıklamada, “Bugünler, sağduyulu ve soğukkanlı davranma günleridir. Biz CHP’liler bugüne kadar hiçbir oy kaygısı olmadan, ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını, birlik ve bütünlüğünü bıkmadan, usanmadan, yılmadan büyük bir direnç ve kararlılıkla savunduk. Bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz” denildi.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, anıt önünde yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bugün 9 Eylül !...

Takvim yapraklarına bakıldığında, diğerlerinden  pek  de farkı olmayan sıradan bir gün!..

Ancak yakın tarihimizde kısa bir gezinti yaptığımızda ya da bugünden  100 yıl gibi geriye gittiğimizde 9 Eylül’ün hiç te sıradan bir gün olmadığını tüm gerçekliği ile görürüz.Büyük önder Mustafa Kemal ‘in nutkundan aynen aktarıyorum.

“1919 yılı Mayısın 19’uncu günü Samsun’a çıktım.

Durum ve genel görünüm:

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, Harbi-i Umumi’de yenilmiş, Osmanlı Ordusu heryerde zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes imzalanmış.

Savaşın uzun yıllarında, millet yorgun ve yoksul bir durumda. Millet ve memleketi Harb-i Umumi’ye sürükleyenler, kendi hayatları kaygısına düşerek, memleketten kaçmışlar. Sultanlık ve halifelik makamında bulunan Vahdettin soysuzlaşmış, yalnızca kendisini ve tahtını güven altına alabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet güçsüz, onursuz, korkak, yalnız padişahın iradesine uyan ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecek herhangi bir duruma razı.

Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…

İtilaf Devletleri ateşkes hükümlerine uymaya gerek görmüyorlar. Birer bahane ile, itilaf donanmaları ve askerleri İstanbul’da. Adana vilayeti, Fransızlar; Urfa, Maraş, Antep İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya ‘da , İtalyan askeri birlikleri; Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her yerde, yabancı subay ve memurları ve özel adamları faaliyette. Sonunda, sözün başlangıcı kabul ettiğimiz tarihten dört gün önce, 15 Mayıs 1919’da itilaf Devletlerinin onayıyla Yunan Ordusu İzmir’e çıkarılıyor.”

Yurdun büyük bölümünün düşman elinde kaldığı bir durumda, henüz 38 yaşındaki genç bir devrimcinin, Mustafa Kemal’in önderliğinde 1919 ‘da Samsun’dan başlayan kurtuluş mücadelesinin 9 Eylül 1922’de işgalcilerin İzmir’de denize dökülmesiyle sonuçlanan bir tarihi dönemeçtir. 9 Eylül tarihi. 

‘BÜYÜK VE ONURLU MÜCADELE’

Ve ardından köhnemiş ve yıkılmaya yüz tutmuş bir imparatorluğun küllerinden, aklı ve bilimi rehber edinmiş, çağdaş uygarlığa ulaşmayı hedefine koymuş genç bir Cumhuriyet yaratmanın ilk adımları gelmiştir.

CHP böylesine tarihsel bir günün yıl dönümünde , 9 Eylül 1923’te kurulmuş bir partidir.

CHP, emperyalizme ve onların işbirlikçilerine karşı, yoksul halkımızın verdiği büyük ve onurlu mücadeleden doğmuştur.

CHP , Atatürk Önderliğinde çağdaş atılımları ile dünyanın tüm ezilen, sömürülen mazlum halklarına örnek olmuş, İslam dünyasında başka bir benzeri bulunmayan çağdaş bir Türkiye modelini yaratan partidir.

Denilebilir ki ; Türkiye Cumhuriyeti tarihi CHP’nin tarihi, CHP’nin tarihi ise Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihidir.

Elbette ki bu tarihin içinde büyük coşkulu sevinçler olduğu gibi, büyük trajediler, tarifsiz acılarda vardır. Bu tarih bizim tarihimizdir. Bu tarihin öznesi Türk- Kürt, Laz- Çerkez, Abaza, Gürcü Boşnak-Arnaut, Arap, Alevi- Sünni tüm emekçi yoksul  halkımızdır.

 

‘KRİTİK SÜREÇ’

Bugün bölgemiz ve ülkemiz kritik bir süreçten geçiyor. Ne yazık ki bu güzel ülkemiz, 7 Haziran seçimleri sonrasında, ölümler üzerine kurgulanmış bir kargaşa ve kaosa sürüklenmek isteniyor.

İç savaş yaratma provalarıyla emperyalist odakların istediği bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor.

Emperyalizmin taşeronu PKK’nın kalleşçe ve hunharca saldırıları sonucu peşpeşe onlarca ocağa ateşler düşerken;

“ AKP tek başına iktidar olsaydı, bunlar yaşanmayacaktı” ya da “ 400 vekil olsaydı bunlar olmazdı” söylemleri, halkı bıktırarak, yıldırarak teslim almak ve AKP’ yi tek başına iktidar yapmak şantajına dönüşüyor.

 


‘SOĞUKKANLI DAVRANMALIYIZ’

Bugünler, sağduyulu ve soğukkanlı davranma günleridir.

Biz CHP’liler bugüne kadar hiçbir oy kaygısı olmadan, ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını, birlik ve bütünlüğünü bıkmadan, usanmadan, yılmadan büyük bir direnç ve kararlılıkla savunduk. Bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz.

Bugüne kadar 92 yıldır, Bağımsız, Laik, demokratik, çağdaş bir Türkiye’nin en büyük güvencesi CHP olmuştur, bundan sonra da CHP olacaktır.

Emekçi yoksul halkımızın en büyük umudu CHP’dir.

Ne pahasına olursa olsun, insanlarımıza da sahip çıkacağız, ülkemize de sahip çıkacağız. Çünkü biz, çünkü CHP Türkiye’nin Birleştirici Gücüdür.

Şimdi zaman; birliğimizi ve gücümüzü pekiştirerek, umutlarımızı ve inancımızı tazeleyerek, omuz omuza, kardeşçe, yoldaşça bir mücadeleyi yükselterek ülkemiz üzerinde oynanan oyunları boşa çıkarma zamanıdır.

 

‘HESABINI SORACAĞIZ’

Bu bilinç ve kararlılık, bu yurtseverlik, bu devrimci ruh bizde fazlasıyla var.

Bu güzel ülkeye yapılan bu hainliklerin hesabını mutlaka ama mutlaka soracağız.

Bu inanç ve kararlılıkla partimizin 92. İnci kuruluş yılını kutlarken en başta Kurucu Genel Başkanımız Atatürk olmak üzere tüm mücadele arkadaşlarını, aramızdan ayrılmış her kademedeki parti emektarlarımızı ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Yaşasın CHP. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185