Bu haber kez okundu.

CHP'DEN 4+4+4 TEPKİSİ

AKP'nin çıkarttığı 4+4+4 yasanın tüm eğitim sistemini altüst edeceğini, eğitim ve öğretimde büyük kaosa neden olacağını belirten CHP Kdz.Ereğli İlçe Eğitim Sekreteri Çiğdem Kılıç, çocukların ve ülkenin geleceği açısından, önemli bir yasanın konu ile ilgili tüm kişi ve kuruluşların, akademik-bilimsel çevrelerin, uzmanların görüş ve önerileri alınmadan yasalaşmasının endişe verici olduğunu söyledi. Yasanın çocukların geleceği için endişe verici olduğuna dikkati çeken Kılıç, Üç büyük sorunu beraberinde getirmektedir. Birinci sorun, okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamının dışında bırakılmasıdır. İkinci sorun, temel eğitime başlama yaşının 5 yaşa çekilmesidir. Üçüncü sorun, bu düzenlemelerin eğitim sistemindeki eşitsizlikleri daha da ağırlaştıracak olması, yoksul aile çocuklarını yakacak olmasıdır dedi.

 

MOTOR KASLARI TAM GELİŞMEMİŞ

Sistemin yeterince tartışılmadığını ve tek taraflı dayatma olduğunu söyleyen Kılıç açıklamasında şu görüşlere yer verdi: Sisteme göre 66 ayı bitiren çocuk okula başlayacak. 61-66 ay arasında olan çocuklar da, velisinin yazılı isteği üzerine okula gidebilecek. Bu da gösteriyor ki 61-84 aylık çocukları olan veliler zor bir kararla karşı karşıyalar. 5-7 yaş arasındaki çocuklar aynı sınıfta nasıl eğitim alacaklar ? 7 yaş çocuğunun özelliklerini bilen öğretmenler, daha küçüklere nasıl eğitim verecekler? Sınıflar, küçük yaştaki çocuklara mı; yoksa büyük yaştaki çocuklara göre mi oluşturulacak? Müfredat hangi yaş gruplarına göre düzenlenecek ? 5 yaşında, henüz motor kasları tam gelişmemiş olan çocuklar, masada ancak 20 dakika durabiliyorken, biz onlardan okuma- yazma öğrenmelerini bekleyeceğiz. Böyle eşitsiz koşullarda eğitim sürecine başlamak ilerleyen zamanda riskler doğuracaktır. Örneğin; küçüklerde yılgınlık, okuldan soğuma ve başarısızlık  gözlenebilir. Diğer bir sorun ise Zeynep 7 yaşında okula başlayıp, 4 ayda okumayı öğreniyorsa, 5 yaşındaki Ayşe kaç ayda öğrenebilecek?

 

TAŞIMALI SİSTEMLE GÖTÜRÜLEBİLECEK

Bunun yanında bu eğitim sistemi, tüm ailelerin,öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşamında büyük bir kargaşaya neden olacaktır. Ailelerin ve öğrencilerin kurduğu düzene bakılmaksızın, onların bilgisi dışında  zorla okudukları okuldan alınıp, bir başka okula ve hatta evinden çok uzakta ki bir mahallede ki okula taşımalı sistemle götürülebilecektir. Bu durum ailelere maddi külfetlerde getirecektir.Kdz.Ereğli'de de bu çarpık uygulama son aşamasına gelmiştir. Bu konuda bir çok ailenin şikayetleri partimize ulaşmaktadır. Hem velilerimizin hem de çocuklarımızın zor durumda kalacakları ortadadır.  AKP Hükümeti tarafından uygulamaya konulan bu sistem, bütün bir eğitim sistemini ve kurumları allak bullak edecek şekilde hesapsızca, alt yapısı hazırlanmadan, yeni mekanlar yaratılmadan, alelacele alınmış bir karardır. Bu da büyük kaoslara ve yanlışlara yol açacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi bu konun üzerine gitmeye ve takipçisi olmaya kararlıdır.  CHP, ülkemizi uluslararası standartlara ve hatta ötesine taşımaya çalışmaktadır. AKP, daha beş yaşındaki çocuklarımızı kobay olarak kullanmakta, CHP onları korumaya çalışmaktadır. AKP, rantın ve kindar nesillerin, CHP ise fırsat eşitliğinin, yoksul aile çocuklarının da okuyabildiği, gelişebildiği, zenginleşebildiği bir Türkiye'nin peşinden koşmaktadır. CHP 'nin savunduğu zorunlu ve parasız okul öncesi eğitim ve 1+8+4 sistemi, daha eşit, daha özgür ve daha aydınlık bir Türkiye içindir. CHP, çocuklarımızın geleceğini tehdit eden 4+4+4 sistemine karşı çocukları savunmaya büyük bir kararlılıkla devam edecektir. Sivil toplum kuruluşlarını ve medya dünyasını, toplumun dikkatini bu konuya çekmeye davet ediyoruz. Tüm velileri zorunlu okul öncesi eğitim hedefinin gerçekleşmesine katkı vermeye çağırıyoruz.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185