Bu haber kez okundu.

ÇİFTÇİLER PARA ÖDEYECEK

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Fiskobirlik'in 2006 yılı ürününden çiftçilere olan borcunu ödemek için aldığı krediyi geriye ödememesinden dolayı bankanın bu parayı çiftçilerden tahsil etme yoluna gittiğini belirtti. Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, "Fiskobirlik Şekerbank'tan aldığı krediyi ödemeyince şu anda Banka bu parayı kooperatif ortaklarından tahsil etmeye başladı. Aksi halde biz birbirimize kefil olmuştuk dolayısıyla Bankadan almış olduğumuz kredileri geriye ödemek zorunda kalacağız" dedi. Üreticilerin kredi borçları dolayısıyla mağdur olacağını belirten Türkoğlu, "Fiskobirlik'in borçlarını ödeyip tekrar çiftçinin hizmetine dönmesini istiyoruz. Ama görüyoruz ki buda şu anki durumda imkânsız bir şey, yeniden yapılandırılması gerekiyor,  en önemlisi devletin destek vermesi gerekiyor. Devlet destek vermediği sürece kooperatifin tekrar ayağa kalması mümkün gözükmüyor" dedi
Türkoğlu,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:"Fiskobirlik Ülkenin  240 bin  ortağı olan en büyük kuruluşlarından biridir. Ancak 2005 yılından bu yana kooperatif zor duruma düşmüştür. 2006 yılında 7 TL'den fındık alan Fiskobirlik bunu 3,8 TL'ye sattı 50 bin ton fındıkta büyük zarar etti tabiri caizse kooperatifin kımıldayacak durumu kalmadı. Şimdi 2006 ürününü Şekerbank'tan kredi alarak bir kısmını ödemişti. Şimdi Fiskobirlik Şekerbank'tan aldığı krediyi ödemeyince şu anda Banka  bu parayı kooperatif ortaklarından tahsil etmeye başladı. Aksi halde biz birbirimize kefil olmuştuk dolayısıyla Bankadan almış olduğumuz kredileri geriye ödemek zorunda kalacağız. Temennimiz bu büyük kuruluşun borçlarını ödeyip tekrar çiftçinin hizmetine dönmesini istiyoruz. Ama görüyoruz ki buda şu anki durumda imkânsız bir şey, yeniden yapılandırılması gerekiyor,  en önemlisi devletin destek vermesi gerekiyor. Devlet destek vermediği sürece kooperatifin tekrar ayağa kalması mümkün gözükmüyor. Devlet çiftçilere dekar başına 150 TL destek veriyor. Bu 1 katrilyon gibi bir para ediyor. Devlet verdiği bu 1 katrilyon parayı Fiskobirlik'e verilmiş olsaydı kooperatif hem ortaklarının ürününü alırdı ve borcunu da geriye ödeyebilirdi. Ama bu düşünülmedi. Fiskobirlik'in 50 yılda 2 katrilyon görev zararı yaparken TMO'nun da 3 yıldaki zararı 2 katrilyonu buldu. "At binenin kılıç kuşananın " Fiskobirlik burada bu işin alt yapısını yapmış ve fındık üzerine tecrübeli bir kuruluştur.  Biz Ziraat Odaları olarak Bu kuruluşun eksiklerini, tüzüğünü ve kanunu değiştirmek suretiyle kooperatifin tekrar hizmete girmesi temennisindeyiz. Biz ziraat odaları olarak her zaman fiskobirlik'in yanında olduk. Fiskobirlik 2006 yılında zor duruma düştüğü ve taban fiyatını açıklamadığı dönemde devlet taban fiyatı açıklasın açıklamazsa fındık piyasada 1 TL'ye düşer dedik. Ordu ve Giresun da yapılan mitinglerde Hükümetin taban fiyat açıklamasını sağladık.  O dönemde TMO devreye girdi. Geçen sene TMO 355 bin ton fındık aldı. Bu 355 bin tonluk fındık alınmasaydı fındık fiyatı piyasada 1 TL olarak hesaplanmıştı. Ama bu sene Hükümetin düşüncesi fındığın rekoltesi az oluşu nedeniyle devlet dekar başına çitçilere 150 TL destek vermek suretiyle bir geçiş dönemi olarak görmesidir.  Çünkü rekolte az geçen sene buna cesaret edilemedi. iyide oldu. Ama bu sene rekolte 400 bin ton civarında fındığın bu sene kendiliğinden yükseleceği kanaatindeyim. Çünkü arz talep meselesi bu bakımdan çiftçinin de biraz da kendi elinde ürününü hemen piyasaya indirirse ürün ucuz olur. Ama ihtiyacı kadar piyasaya indirir ürününü elinde tutarsa, emanete fındık vermezse fındık değerini bulur. Bu sene rakam söylemeyeceğim ama çiftçimizin beklemediği bir rakama ulaşma ihtimali var fındığın inşallah temennimizde budur."


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
FINDIKÇI 9 yıl önce

fisko birlik bu duruma niçin düştü.sizin babanız yıllarca fiskonun yönetiminde kalmadımı,babanızdan padişahlık gibi siz devralmadınızmı fiskobirliği,yetmiyormuş gibi ziraat odasına başımıza dikdiniz ziraat odasına alplıda ne gerek var,bizim için ne yapıyor.her önüne gelen alaplıda bir cemiyet kuruyor ver babam ver.yazık bizlere.ziraat odasından ne kadarı maaş alıyorsunuz varmısınız açıklamaya,fisko birlik yönetimi ne kadarı maaş alıyıor lütfen açıklarmısınız.maaş almaktan başka fisko birliğe uğramayan üyeler yokmu.yazık fisko birliğimize.bir yılda aldığınız harcahları,temsil giderlerini,ve maaşları herkes açıklasın alaplıda ozaman mücadelewye devam edelim.yeniden taze kan,yeni kadro fisko birlik canlanmalı.

banner251

banner185