Bu haber kez okundu.

“ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Sevgili Meslektaşları” başlıklı bir açıklama yayımladı. Koramaz,  "Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor, Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz!" kampanyası kapsamında meslektaşlarına işsizlik ve yoksulluk sorunları ile bu sorunlara dair çözüm önerilerini paylaştı.

Ülke tarihinin en ağır ekonomik ve siyasal sorunlarının yaşandığı zor bir dönemden, bitmeyen bir krizin içinden geçtiklerine dikkat çeken Emin Koramaz sözlerine şöyle devam etti:

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında döviz kurundaki artışlarla patlak veren kriz, aradan geçen 3 yılı aşkın sürede katlanarak büyüdü.

Yıllar boyunca özelleştirme politikaları uygulandı. Üretimden uzaklaşıldı, sıcak paraya dayalı büyüme modeli benimsendi. Üretken sektörler yerine ranta dayalı sektörlere yatırım yapıldı. Halk, borçlanmaya ve kredi kullanımına yönlendirildi. Çılgın projeler ve gösteriş için devasa harcamalar yapıldı. İşsizlik rakamları tarihi rekorlar kırıyor. Milyonlar yoksulluk ve açlık sınırı altında çalışmaya mahkum. Hayat pahalılığı, temel beslenme ihtiyaçlarının dahi karşılanmasını engelleyecek boyutlara ulaştı.

Yaşanan derin krize bağlı olarak büyüyen işsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler ve güvencesizlik, emeğiyle geçinen herkesi olduğu gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarını da çok yakından etkiledi.

TMMOB olarak, temel sorunlarımızın çözümüne yönelik “Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz” başlığı ile bir kampanya başlattık. Bu mücadele süreci içerisinde ülkenin dört bir yanında açıklamalar, etkinlikler ve görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bazı başlıkları ön plana çıkararak sesimizin duyulmasını ve sorunlarımızın çözümünü sağlamaya çalışıyoruz.

ÇÖZÜM BEKLEYEN ACİL SORUNLAR

  1. Genç mezunlarımızın en büyük sorunu olan işsizlik sorunu çözülmelidir, meslektaşlarımız diplomalı işsizlikten kurtarılmalıdır.
  2. Kamudaki mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı artırılmalı ve kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır,
  3. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir,
  4. SGK ile TMMOB arasındaki Ücretli Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Asgari Ücret Denetim Protokolü yeniden yürürlüğe konulmalıdır,
  5. OHAL KHK’ları ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımız tüm haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmelidir,
  6. Özelleştirme uygulamalarına son verilmeli, yeniden kamulaştırma yapılmalıdır,
  7. Toplum güvenliğinin sağlanması açısından zorunluluk olan kamusal ve mesleki denetimler yaygınlaştırılmalı, denetimsizlik ve serbestleştirme uygulamalarına son verilmelidir,
  8. Bireylerin kullandığı kredi ve kredi kartı borçlarının faizleri ile öğrencilerin kredi borçları silinmelidir,

Tüm meslektaşlarımızı TMMOB, bağlı Odalarımız ve İl/İlçe Koordinasyon Kurullarımız ile birlikte yürüttüğümüz bu mücadeleye katılmaya ve güç vermeye davet ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.