Bu haber kez okundu.

DAĞ BAŞINI DUMAN ALDI !..
 Birinci Dünya Savaşı sonrasına istila edilen Osmanlı’da Mustafa Kemal’ işgal altındaki ülkeyi kurtarmak için19 Mayıs 1919’da  Samsun’da ayak basarak Anadolu’da özgürlük ateşe yaktı. Bu ateş ile başladı Kurtuluşumuzun savaşı.  9 Eylül 1922’de İzmir’de düşmanların denize dökülmesi ile kurtulan topraklarımızda Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Eşsiz Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından da bu Cumhuriyeti koruma ve kollama görevi de Türk Gençliğine  verildi.

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı milli mücadelenin yıldönümü her yıl Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yıl ki  Kdz. Ereğli’deki kutlama programına göre, saat 10.00’da sahilde yürüyüş var. Sabah saat 10.00’da polis evi önünden başlayacak “Gençlik yürüyüşü” Atatürk Anıtı önünde sona erecek. 10.30’daki çelenk koyma töreninden sonra saygı duruşunda bulunulup  İstiklal Marşı okunacak. Bir gencin konuşmasına, Atatürk konulu şiirlerin okunması  ile devam edilip, spor müsabakaları ve resim sanat sergileri de Amfi tiyatro da yapılacak. Aynı gün akşam hava koşulları müsait olur ise Ereğli Yelken ve İhtisas Kulübü Kano ve Yüzme Yarışları yapılacak.

 

**

 

Atatürk’ün Türk Gençliğe ve Gençliğin Ata’ya cevabı şöyle:

 

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

 

 

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

                             Ey Büyük Ata,

 

Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, gerçek amacımız olacaktır.

Ey Türk’ün büyük Ata’sı !

İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz.

Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.

 

                                                                                   Türk Gençliği

**

 

GENÇLİK MARŞI

 

dağ başını duman almış 
gümüş dere durmaz akar 
güneş ufuktan şimdi doğar 
yürüyelim arkadaşlar 

sesimizi yer, gök, su dinlesin 
sert adımlarla her yer inlesin 

bu gök, deniz nerede var 
nerede bu dağlar taşlar 
bu ağaçlar güzel kuşlar 
yürüyelim arkadaşlar 

sesimizi yer, gök, su dinlesin 
sert adımlarla her yer inlesin 

dağlar taşlar güzel kuşlar 
ya bu insanlar insanlar 
güneş ufuktan bir gün doğar 
yürüyelim arkadaşlar 

sesimizi yer, gök, su dinlesin 
sert adımlarla her yer inlesin 

beste: 
cemal reşit rey

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185