Bu haber kez okundu.

“DAHA FAZLA KAMUSAL SOSYAL SORUMLULUK”

Erdemir Kültür Sarayı’nda 5 Eylül’de yapılan ÇED toplantısına katılma cesareti gösterebilen çok az kişi ve kurum vardı. Kdz. Ereğli’nin Tarih Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Aydın Erol da, bu toplantıya katılan bir sivil toplum örgütü başkanı olarak, söz aldı ve görüşlerini açıkça ifade etti. Aydın Erol, toplantı sonrası görüşlerini gazeteniz Önder’e ifade ederken, “ÇED raporu sunumunda yeni yapılacak 4 ncü kok fabrikası ile ilgili olarak mevcut 1-2-3 nolu Kok Bataryalarına nazaran çevresel anlamda teknolojik üstünlükleri konusunda bir bilginin toplantıda paylaşılması gerekirdi bunu bulamadık.” Vurgusunda da bulunduğu açıklamasında, Erdemir’in sosyal sorumlulukları olduğunu da hatırlattı.

Aydın Erol’un görüşlerini şöyle:

SİNTER FABRİKASI DA VAR!

Erdemir (Yeni adıyla OYAK Maden Metalurji Grubu) uzun zamandır Ereğli’deki Üretim tesisi içinde büyük bir yatırım yapmadı. Şu anda KAP’a (Kamuyu Aydınlatma Platformu) yapılan açıklamalardan takip ettiğimiz kadarı ile 7 Şubat 2019 tarihinde Yönetim kurulu toplantısında 

-Yeni Sinter Fabrikası

-4 ncü Kok Bataryası,

-2. Yüksek Fırın'ın yerinde modernize edilmesi yerine, yeni bir Yüksek Fırın yapılmasına karar verildiğini biliyoruz.

Alınan bu yatırım kararları içinde bulunan 4 ncü Kok Bataryası ile  2. Yüksek Fırın'ın yerinde modernize edilmesi yerine, yeni bir Yüksek Fırın yapılması yatırımlarına ilişkin özel bir firmaya hazırlattırılarak 5.9.2019 tarihinde Erdemir Kültür Merkezinde yapılan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirilmesi) raporu halkın bilgilendirme toplantısına Kdz Ereğli Tarih Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği başkanı olarak ben de katıldım.

GERGİNLİKLER YAŞANDI

Toplantının başında; Toplantının yeri ve toplantı usulünün uygun olamadığı hakkında ve Erdemir’in satış ve alış politikalarının şehir esnafı, tüccarı ve nakliyecisine zarar verdiği konusunda yaşanan gerginlikleri hep beraber gözlemledik.

Bende Profesyonel iş hayatının önemli bir kesimini (24 yılı Erdemir, 7 Yılı İsdemir ve 6 yılı Kardemir  olmak üzere 37 yıl) çelik sektöründe geçirmiş bir kişi olarak ve temsil ettiğim sivil toplum kuruluşu adına ÇED raporu sunumuna ilişkin tespitlerim ve yanı sıra Erdemir Maden ve Metalurji grubunun politikaları konusunda toplantıya katkıda bulunmak adına söz aldım.

ÇED raporu sunumunda yeni yapılacak 4 ncü kok fabrikası ile ilgili olarak mevcut 1-2-3 nolu Kok Bataryalarına nazaran çevresel anlamda teknolojik üstünlükleri konusunda bir bilginin toplantıda paylaşılması gerekirdi bunu bulamadık.

Aynı şekilde Yüksek Fırın Yatırımı içinde aynı eleştiriyi toplantı sunumunu gerçekleştiren firmaya yaptım.

“TANSİYONUN YÜKSELME POTANSİYELİ”

Toplantıda değindiğim bir diğer konu ise Oyak Maden ve Metalurji grubunun politikalarına dönük oldu. ÇED toplantısı vesilesi ile Oyak Yönetimine Ereğli Esnafının, Tüccarının ve Nakliyecisinin sesine kulak verilmesi, Ereğli’yi temsil eden Seçilmiş makamlar ile OYAK Yönetiminin en üst seviyede temas kurmasının gerekliliğini  ifade etmeye çalıştım. Aksi Takdirde ÇED toplantısı gibi buna benzer toplantılarda da Bu tansiyonun yükselme potansiyelini hep beraber görmekteyiz.

Değindiğim bir diğer konu ise Ereğli’de yaşayan bir vatandaş olarak bir Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi olarak Erdemir Maden ve Metalurji grubunun Ereğli’ye daha fazla Kamusal Sosyal Sorumluluk Duyması gerekliliğini dile getirdim  ve bunu rakamlarla anlatmaya çalıştım.

Şöyleki;

Erdemir Grubu halka açık bir şirkettir. Erdemir Grup şirketleri içinde yer alan İsdemir’de halka açık bir şirkettir.

Sermaye Piyasası Kurumsal Yönetim İlkeleri Tebliğine göre halka açık şirketler Bir sonraki yıl ne kadar yardım yapacaklarını (Kamusal Sosyal Sorumluluk Harcaması) Genel Kurullarına takdim ederler ve Genel Kuruldan Yetki alarak bu yardımları yaparlar. Ayrıca o yılda ne kadar kamusal sosyal sorumluluk harcaması yaparlarsa o kunuda da hem bütçe aşımının olmadığı hem de yapılan yardımların içeriği konusunda genel kurullarını bilgilendirirler.

ERDEMİR’İN KAMUSAL SOSYAL SORUMLULUĞU

Erdemir grubunun bu konudaki Genel Kurul politikası o yılın cirosunun On binde 4’ü kadar kamusal sosyal sorumluluk harcaması yapılabileceği yönündedir.

2018 yılında Erdemir Konsolide olarak 27 milyar 15 milyon lira ciro yapmış olup bu tutarın on binde  4’ü  10,8 milyon liradır. Ancak Erdemir bu tutarın ancak 3,9 milyon lirasının harcadığını Faaliyet raporundan anlıyoruz.

Ayrıca Erdemir Konsolide mali tabloları içinde yer alan isdemir için aynı tutarlar aşağıdaki gibidir

İsdemir 15 milyar 881 milyon lira ciro yapmış olup bu tutarın on binde  4’ü  6,3 milyon liradır. Ancak İsdemir bu tutarın ancak 2,3 milyon lirasının harcadığını yine İsdemir Faaliyet raporundan anlıyoruz.

Bu tablodan özelde Erdemir tarafına yapılan harcamaların toplam tutarın %39 u seviyesinde kaldığını anlıyoruz.

“DAHA FAZLA SORUMLULUK”

Bu tabloyu bir kenara koyarak Ereğli için bir değerlendirme yapacak olursak. Özellikle Erdemir’in 2005 yılında OYAK tarafından özelleştirilmesi sonrasında kamusal sosyal sorumluluk anlamında şehrimize yaptığı yardımlar her yıl erozyona uğrayarak bugün yalnız Osmanlı çileğini teşvik projesine kadar küçülmüştür.

Sivil Toplum Kuruluşu olarak OYAK yönetiminden beklentimiz Doğaya karşı daha fazla sorumluluk, Ereğli Gençlerine karşı daha fazla sorumluluk, Ereğli Esnaf, Tüccar ve Nakliyecilerine karşı daha fazla sorumluluk, Ereğli’nin Seçmiş olduğu makamlara karşı daha fazla sorumluluk ve Ereğli’de yaratılan katma değerden bir bölümünün Ereğli’de kalması için Kamusal Sosyal sorumluluk anlamında her yıl biraz daha fedakarlık 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ByKaL 12 ay önce

Yani kısaca şunu demek istemiş Sayın Erol. Erdemir maddi olarak bizi görsün, içerde istediği herşeyi yapabilir.