Bu haber kez okundu.

DEFTERDARLIKTAN TAHSİS AÇIKLAMASI
 Zonguldak İl Defterdarlığı, Zonguldak Hayvanat Bahçesi'nin bulunduğu alanda yaşanan tartışmalara ilişkin bilgilendirme açıklaması yaptı. Söz konusu alanın boşaltılarak Bülent Ecevit Üniversitesi'ne 17 Temmuz tarihinde tahsis edileceği belirtildi.

 

  

Zonguldak Valiliği İl Defterdarlığı, İncivez Mahallesi Öğretmenevi yanındaki Hayvanat Bahçesinin bulunduğu alanın 7 bin 782 metre karelik kısmın Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne tahsis edildiğini duyurdu. Aydın Öztürk isimli vatandaş tarafından işgal edilen alanın 2001 yılından bu yana çay bahçesi olarak yetkilerinde olmayan bir arazi olduğu halde belediye başkanlığınca usulsüz bir biçimde kiraya verildiği hatırlatılan yazılı açıklamada sürece ilişkin de şu bilgilere yer verildi:

 

DAVA AÇILDI

"Bunun üzerine geçersiz olan bu kiralama kontratının iptali ve yerin tahliyesi Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğünce   04.05.2012 tarih ve 597 sayılı yazı ile Belediye Başkanlığından talep edilmiştir" denildi. Belediye Başkanlığının bu talebe olumsuz cevap vermesi  üzerine,  ilgili Belediye aleyhine Üniversite tarafından Zonguldak İdare Mahkemesi nezdinde 2012/1302 esas no ile dava açılmış ve İl Defterdarlığına da bilgi verilmiştir. Zonguldak İdare Mahkemesinin 2013/1699 sayılı kararı ile işgale konu alanın tahliye edilmesi gerektiği karara bağlanmıştır.

 

VALİLİKTEN TALEP ETTİ

Ancak,  bu kararın uygulanması için Üniversite ile Belediye Başkanlığı arasında yapılan yazışmalar neticesiz kaldığından; Bülent Ecevit Üniversite Rektörlüğü son  çare olarak söz konusu yerin boşaltılmasını Valilik Makamından talep etmiştir.  Kamu idarelerine ait taşınmazların tahsisi ve devri hakkındaki yönetmeliğin 8. Maddesi gereğince,  Valilik Makamının 04.04.2016 tarih ve 4085  Sayılı Olur’ları ile işgale konu alanın 2886 Sayılı Kanunun75/c maddesi ve yukarıda anılan Yönetmeliğin 89. Maddesi gereklerince tahliyesi  uygun görülmüş;  İlgiliye 09.06.2016 tarihine kadar süre verilmiş; ilgilinin talebi üzerine tahliye işlemi 11.07.2016 tarihine ertelenmiştir.

 

YERİNDE İNCELEME

Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü yetkililerince söz konusu yerde yapılan incelemede 12.07.2016 tarihi itibariyle tahliye işleminin başladığı ve devam ettiği görülmüş olup, alan 18.07.2016 tarihi itibariyle boşaltılmış olarak  Bakanlığımızca tahsisin yapıldığı kurum olan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne teslim edilecektir.

 

UZUNMEHMET ANITIN DA BULUNDUĞU ALAN HİZMET ALANI

Uzun Mehmet Anıtı olarak bilinen 8000 m2 büyüklükteki alan ise Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne Üniversite hizmet alanı amacıyla tahsis edilecek olup; Maliye Bakanlığınca tahsisin yapılmasından sonra bu alanın; mevcut yeşil örtüyü koruyacak tarzda, anıt konseptini de etkilemeyecek biçimde yüksek öğrenim hizmet alanı formatında değerlendirileceğinin Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Mahmut ÖZER tarafından yapılan açıklamayla ifade edilmiş olması da memnuniyetle karşılanmıştır. Sağduyu sahibi halkımızın; konudan sağlıklı ve doğru bir biçimde haberdar olabilmesi için  bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür"

 

 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185