Bu haber kez okundu.

DEMİREL ALINACAK ÖNLEMLERİ SIRALADI

Tükoder Kdz Ereğli Şube Başkanı İsmail Demirel, Corona virüsü salgını nedeniyle ülke olarak zor bir süreçten geçildiğini, bu süreçte virüse karşı mücadelenin ve karşılaşılan sorunların top yekün ortak işbirliği ile aşılabileceğini ifade etti. Demirel, Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal’ın, alınan önlemler ve hazırlanan ekonomik paketlerde tüketici federasyonlarının ve diğer kitle örgütleri ile meslek kuruluşlarının görüş ve önerilerinin alınmasını istediğini bildirirken  “ortak akıl”  ile hareket edilmesi gerektiğini savundu.

Açıklama şöyle:

*Umumi tuvaletlerde, umuma açık yerlerde kumu kurum ve kuruluşlarında giriş ve çıkışlarda el dezenfektan jeli bulundurulmalı.

*Yerel yönetimler tarafından kurulacak olan dezenfekte istasyonlarında, Toplu taşımacılık yapan dolmuş minibüsler taksiler günlük dezenfekte edilmeli, bunların denetimleri ilgili odalar ve yerel yönetimler tarafından yapılmalı, günlük dezenfekte olmayan araçlar işe çıkarılmamalıdır. Kurulan dezenfekte istasyonlarından isteyen özel araçlarda ücretsiz faydalanabilmelidir.

*Şehirler arası yolcu otobüsleri, ilk kalkış yapacakları terminallerde dezenfekte olmalı ve denetimi yapılmalıdır. Terminaller de bulunan firmaların yazıhanelerinde vatandaşların kullanabileceği el dezenfektanı bulundurulmalı

*Market, fırın, pastane ve lokantalar gibi gıda satışı yapılan yerlerde çalışan personellerin acil olarak testleri yapılmalıdır. Yerel yönetimler tarafından hijyen ve test denetimleri yapılmalı, uygun olmayanlar kapatılmalıdır. Vatandaşlarımızın tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz test yaptırmaları sağlanmalıdır, test sayısı arttıkça vaka sayısının da paralel arttığını görüyoruz.

*Dezenfekte ürünler tüketiciye ucuz, kaliteli ve ulaşılabilir olarak sağlanmalı, kar marjı olmadan satışa sunulmalı, ayrıca bu ürünler devlet destekli olarak yerel yönetimler tarafından küçük paketler halinde belirli sürelerle evlere dağıtılmalı

*Servis araçları günlük dezenfekte edilmeli ve denetlenmelidir.

*Hijyen ürünler ve bazı temel gıda maddelerine olan talep nedeniyle aşırı fiyat artışlarına karşı esnaf ve tacirlerin odaları aktif rol almalı, gerekli denetimleri ve uyarıları yapmalı, yaptırımlar uygulamalıdır.

*İçinde bulunduğumuz mücbir sebep nedeniyle tüketici kredi taksitleri faizsiz ve temerrüde düşürülmeden dört ay ötelenerek başlatılmalı, (bu süre içinde ülke normale dönmez ise süre uzatılmalı) BDDK ve Bankalar birliği bu konuda gerekli çalışmaları yapmalı yasal düzenleme gerekiyor ise acilen düzenleme yapılmalıdır.

*Elektrik, doğalgaz, su, gsm ve telefon faturaları ödenemediğinden kesilmemeli, kesilenler derhal açılmalı, fatura ödemeleri dört ay faizsiz ötelenmeli, ötelenen fatura tutarları faizsiz 12 aya bölünerek aylık faturalara yansıtılmalıdır. (dört ay içerisinde virüs kontrol altına alınıp ülke normale dönmez ise süre uzatılmalıdır.)

*Corona virüsü nedeniyle ülkemizin içinde bulunduğu durum mücbir sebep olarak ilan edilmeli, tüketicinin taraf olduğu tüm sözleşmelerde mücbir sebep uygulanmalıdır. Gerektiğinde tüketici mücbir sebep nedeniyle sözleşmeyi feshedebilmeli

*Evden çıkmaması gereken 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın evlerinden çıkmamaları için ihtiyaçları yerel yönetimlerin devlet destekli muhtarlar işbirliğinde oluşturacakları ekipler tarafından karşılanmalıdır.

*Kredi kartı ödemeleri dört ay ötelenmeli, toplam tutar faizsiz 12 ay taksitlere bölünerek ödenmesi sağlanmalıdır. Dört ay için ötelenen kredi kartları ve kredi taksitleri ödenmediğinden dolayı tüketici kara listeye girmemeli, kartları kullanıma kapatılmamalıdır.

*Temel gıda maddeleri, elektrik, doğalgaz, su ve iletişim faturalarında KDV’ler yüzde 1’e indirilmelidir.

 

haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.