Bu haber kez okundu.

‘DESTANSI BİR ZAFER’
  

Çanakkale Zaferi’nin 100.yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Yapılan açıklamalar ise şu şekilde:

 

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL:

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Çanakkale Zaferi’nin 100.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Uysal mesajında şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale destanı, milletin her türlü yokluk ve acılar içinde bile, birlik ve beraberliğiyle neler başarabileceğini gösteren ve bu uğurda, yüz binlerce şehit ve gazi verilen destansı bir zaferdir.

Tarihimizin en şerefli sayfalarını oluşturan ve binlerce şehidimizin kanıyla yazılan bu kahramanlık destanının altında milletine bağlılık, vatan aşkı ve büyük millet olmanın şuuru yatmaktadır.

Vatan sevgisi,  birlik ve beraberlik ve dayanışma duyguları ile dünya tarihine adımızı altın harflerle yazdırdığımız bir kahramanlık mücadelesi olan Çanakkale Zaferi’nin 100.yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakâr milletimizin nice adsız kahramanlarını minnet, saygı ve şükranla anıyorum.

 

ALAPLI BELEDİYE BAŞKANI NURİ TEKİN:

Tam bir asır önce şanlı ecdadımız Çanakkale’de, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mücadeleyle kahramanlık destanı yazmış ve bu destan aziz milletimizin her ne pahasına olursa olsun bağımsızlık ve egemenliğimizden vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Milletimizin içinde bulunduğu zor şartlar göz önüne alındığında, Çanakkale’de yazılan kahramanlık destanının ne kadar büyük ve anlamlı olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır. Büyük bir inancın ve kelimelere sığdırılamayacak vatan sevgisinin eseri olan bu büyük zafer, içinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun, bağımsız ve egemenliğimiz söz konusu olduğunda muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu hatırlatacaktır. Bu büyük destanı yazanlar, bağımsızlık ve egemenliğimizin yanı sıra bizlere böylesine büyük bir manevi ruhu da miras olarak bırakmışlardır. Her yeni neslin görevi bu mirası sonsuza dek yaşatmak olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100.yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI:

Çanakkale Zaferinin 100 üncü yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz.

Çanakkale Savaşı, bundan 100 yıl önce her iki taraftan yaklaşık 500 bin insanın ölümüyle sonuçlandı.

İnsanlık tarihinin 2 inci Dünya Savaşı’ndan sonra en kanlı savaşı olan Çanakkale Savaşı, yol açtığı sonuçlar açısından dünya’nın yeni bir döneme girmesine neden oldu.

Kapitalist -Emperyalist düzenin egemen güçlerinin, dünyayı yeniden paylaşmak amacıyla başlattığı 1 inci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu  yıkıldı. Rusya’da Çarlık yıkıldı. Ortadoğu’da ve dünyanın birçok bölgesinde yeni devletler tarih sahnesine çıktı.

Dünyanın bu tarihsel değişiminde Çanakkale direnişi belirleyici bir rol oynadı.

1 inci Dünya Savaşı sonunda, Anadolu’nun işgal edilerek emperyalistler tarafından paylaşılması ve ardından   büyük Önder Atatürk önderliğinde  verdiğimiz, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın  zaferle sonuçlanmasının meşalesi Çanakkale’de yakıldı. Atatürk’ün dehası orada parladı

Başından sonuna yaklaşık 10 ay süren bu savaş, insanlık tarihinin en kanlı savaşlarından biri olarak tarihe geçerken aynı zamanda üniversitelisinden, liselisine, işçisinden, köylüsüne, doğulusundan batılısına, tüm Türk Ulusu’nun vatan için canlarını seve seve feda ettiği destanlaşmış bir direnişin simgesi oldu.

Yaklaşık 250 bin vatan evladının şehit düştüğü bu savaş, yıllarca bir sürü savaşta yorgun ve yoksul düşmüş Türk Ulusu’nun, en ağır, en umutsuz koşullarda bile neleri başarabileceğinin göstergesi oldu.

CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferini kutluyor, tüm şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

KDZ. EREĞLİ EĞİTİM İŞ YÖNETİM KURULU:

100. yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara geçit vermeyen Ulusumuzun üstün cesaret ve özverileriyle yazdığı, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Türk Ulusu, özgürlük ve bağımsızlığı için her türlü engeli aşacağını, birlik içinde yurdun her karış toprağını canı pahasına savunacağını “Çanakkale geçilmez” dedirterek bu savaşta bir kez daha kanıtlamıştır.

Çanakkale’de, ulus olma bilincinin tohumları atılmış, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna zemin hazırlanmıştır.

Çanakkale savaşları, azmi, kararlılığı, ileri görüşlülüğü, üstün askeri dehası ile tarihin akışına yön verecek ve Türk Ulusunun yazgısını değiştirecek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de tarih sahnesine çıkarmıştır. Ulusumuz, Kurtuluş Savaşı’nda O’nun etrafında bütünleşerek ülkemizi parçalamak ve ulusumuzu esaret altına almak isteyen emperyalist devletlere karşı büyük bir zafere daha imza atmıştır.

Ancak son zamanlarda bu zaferin önemi göz ardı edilmekte, Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale yaratılmak ve ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanı, hurafeler ön plana çıkarılarak, maneviyat vurgusu yapılarak, önemsizleştirilmek istenmektedir.

100. yılı olması nedeniyle bu yıl görkemli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken Gelibolu tarih alanındaki anma töreni, AKP iktidarı tarafından halka yasaklanmış, gelen tepkiler üzerine yasaktan vazgeçilmiştir. Yine kutlamalara dini bir içerik kazandırmak isteyen AKP, Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı eliyle okullara yazı gönderip sabah namazı sonrası yurt genelinde camilerde anma programı yapılacağının öğrencilere ve öğretmenlere bildirilmesini istemiştir. Bu tür girişimlerle, tarihin siyasi hesaplar uğruna çarpıtılması; ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak bu topraklar üzerinde ortak yaşam idealiyle Çanakkale’de can vermiş yüzbinlerce şehidimizin anısına saygısızlıktır.

Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitimciler olarak, Çanakkale’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracağımıza söz veriyoruz.

Yurdumuzu işgal eden emperyalist güçlere karşı, ulusumuzun eşsiz bir mücadele ile vermiş olduğu var olma savaşı ve bu savaş sonrasında kazandığımız zaferin 100. yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

VATAN PARTİSİ KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI:

“Ana Ben Gidiyom ! “  Sloganıyla                                          “Vatanseverler Şehitlerine Yürüyor.”

Değerli Basın!                                                                                      Değerli Ereğli Halkı !

Vatan Partisi olarak büyük zaferin 100. yılında Çanakkale’ye şehitlerimize yürüyoruz.                                                                    11 Mart tarihinde Bursa’dan başlayan yürüyüş,  18 Mart tarihinde “ Gelibolu Yahya Çavuş Anıtında”  buluşarak yürüyüşümüz tamamlanacak ve şehitlerimizi anmış olacağız.

Değerli Halkımız!

Zonguldak’tan TGB önderliğinde Çanakkale’ye otobüsler kaldırılıyor. Gençlerimizin yürüyüşüne Ereğli halkımızı katılmaya ve destek olmaya çağırıyoruz.

Mehmet Akif’in dediği gibi ;

“Hangi çılgın bize zincir vuracakmış şaşarız.”

Şiarıyla bu yürüyüşe katılalım ve destekleyelim.

Yine Mehmet Akif’in deyişiyle,

“Sana dar gelmeyecek mahberi kimler kazsın,                             Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.”  

O büyük Türk milleti ruhuyla bu yürüyüşe katılalım ve destekleyelim.

 

ZONGULDAK TÜRK OCAĞI BAŞKANI EROL ŞEREF:

 

Zonguldak Türk Ocağı Başkanı Erol ŞEREF ‘in ' 18 Mart Çanakkale Destanı nın 100.  Yıldönümü ' ile ilgili Basın Açıklaması...

18 Mart 1915 tarihinde ‘Çanakkale Geçilmez‘ diye yazılan bu başarı, ‘ulus‘ ve ‘millet ‘olma bilincinin de tohumlarını atmıştır.

Bu Büyük zaferi gerçekleştiren milletin çocukları olmak, herkes için en büyük ve en haklı iftihar kaynağıdır. Çanakkale Deniz Zaferi, bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin sonucudur. Milletimiz, bu var olma mücadelesinde topuyla, tüfeğiyle ve kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanma başarısını göstermiştir.

Şanlı tarihi boyunca bağımsızlığıyla insanlığa örnek olmuş ulusumuz, yüce önderinin rehberliğinde, aralanan bu kapıdan geçerek emperyalizme karşı bağımsız bir devlet kurmasını bilmiş ve bunu başarmıştır.

Yüce Türk Milletinin 100 yıllık bu gururlu gününü kutlarken, bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelede hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle anıyorum.

Ruhları Şad Mekânları Cennet Olsun…

 

 

 

KDZ. EREĞLİ TSO YÖNETİMİ:

Dünya milletlerinin geçmişini ve asaletini anlatan ve onları geleceğe taşıyan tarihlerdeki kahramanlıklarıdır.

Türk milletinin tarihindeki fedakârlıklar ve kahramanlıkların en son örneği olan Çanakkale savaşları bu milletin esir alınamayacağının ve yok edilemeyeceğinin en güzel örneğidir.

18 Mart 1915’te Türk Milletinin Destanlaşmış tarihi, şehitlerimizin kanları ile bir kez daha yazılmış ve kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile tarihinin devamı sağlanmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle ve gözyaşlarımızla andığımız şehitlerimize Allahtan (cc) rahmet diliyor; Yüce Mevla’mızdan  “Bizleri Sana ve büyüklerimize layık bir evlat olarak son nefesimizi vermeyi bize nasip et” diye Dua ve niyaz ‘da bulunuyoruz.

 

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI:

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü ve Şehitler Günü nedeniyle Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınladı.

Mesaj şöyle;

“18 Mart 1915 tarihinde Türk Askeri ve Komutanlarının büyük fedakârlıklarıyla kazanılan Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik aşamalarından biri olarak askeri ve siyasi alandaki başarılarıyla ulusumuzun yazgısını ve tarihin akışını değiştirmiş büyük bir zaferdir.

İstanbul’u emperyalist amaçları için işgal etmek isteyen müttefikler Çanakkale Boğazı’nda karşılarında azimli ve fedakâr Türk Ordusu’nu bulmuştur.

Deniz savaşı 18 Mart 1915’te müttefiklerin ağır yenilgisiyle sonuçlanmış, hemen ardından başlatılan ve 9 Ocak 1916 tarihine kadar süren kara savaşı ise müttefiklerin topraklarımızı terk etmesiyle sona ermiştir.

Türk Askeri, dünyanın en gelişmiş silahlarına ve büyük ordulara sahip müttefiklere karşı kararlılıkla ve fedakârca savaşırken, Çanakkale Zaferi’yle dünya yeni bir liderin, Mustafa Kemal’in doğuşuna tanıklık etmiştir.

Çanakkale Savaşları’nın büyük kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in başarısı, ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı olmuştur.
“Çanakkale Geçilmez” gerçeğini altın harflerle yazdıran on binlerce şehidimizin kanla yazdığı bir tarih olan Çanakkale Zaferi; yalnız askeri bir zafer değil, ulus olma bilincinin temellerinin atılması nedeniyle de büyük önem taşımaktadır.

Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart tarihi, aynı zamanda Şehitler Günü olarak kabul edilmiştir.

Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü ve Şehitler Günü’nde, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve vatan, ulus ve bağımsızlık uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, rahmet, saygı ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz”.

 

 

ZONGULDAK AK PARTİ KADIN KOLLARI:

 

Çanakkale  Zaferi’nin  100. yılını kutladığımız bugün, Osmanlı torunu olan bizler

gururla  ve  şerefle,  bir avuç yiğit  Mehmetçik ‘in o günün süper  güçlerine  iman gücüyle

nasıl meydan okuduklarını, bu  Zaferi kanlarıyla  ve gözyaşlarıyla  yazdıklarını ne kadar ansak, minnettarlığımızı anlatmamız mümkün  değil…

Bir  kadın olarak , o gün cepheye çocuk denecek  yaştaki evlatlarını  gönderen

fedakar  annelerin hislerini  tüm kalbimle yaşıyorum  ve bizlerin  üzerindeki  haklarını ne

yapsak ödeyemeyeceğimizi düşünüyorum…yavrularını daha şefkate muhtaçken gönderdikleri

savaştan şahadet haberleri geldiğinde acılarını kalbine  gömmüş  o  yiğitlerin kahraman

annelerinden çok dersler  almalıyız  elbet!...

Günümüzde  yozlaşmış , tarihinden  uzaklaşmış,bencil gençlerin yetiştiğini  gördükçe

geleceğimizden  umutsuzluğa  kapılabiliyoruz. Biz  annelere  , kadınlara  çok  görevler  düşüyor. O günün  anne şefkati  ile evlatlarımızı  ülkesine  bağlı  geleceğin  umudu  olarak

büyütmeliyiz…

Bu  duygu  ve düşüncelerle  Büyük  Zaferin  100. yılını  kutluyor, şehitlerimize  Allah’tan  rahmet  diliyorum.

 

 

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185