Bu haber kez okundu.

DEVLET-VATandAŞ İŞBİRLİĞİ

Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ve daire müdürleri Ormanlı’ya giderek Sarıkaya, Yeşilköy, Ormanlı Köyü, Başerön, Başörendoğancılar, Akköy, Çömlekçi, Karakavuz, Uludağ, Toyfanlı, Hasankahyalar, E.Sofular ve Fındıklı Köyü muhtarları ile bir araya geldi sorunları ve yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay beraberinde daire müdürleri, AKP ve CHP İl Genel Meclis Üyelerinin tamamı, Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat, Kdz.Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Başol ile Ormanlı Beldesi Sarıkaya Köyü’ne giderek Sarıkaya Köyü Muhtarı Emin Kaya, Yeşilköy Köyü Muhtarı Hüseyin Adar, Ormanlı Köyü Muhtarı Ahmet Çelebi, Başören Köyü Azmi Gönültaş, Başörendoğancılar İsmet Kaçar, Akköy İlhan Ceylan, Çömlekçi Köyü Nevzat Avcı, Karakavuz Kemal Üzmez, Uludağ Köyü Mehmet Uludağ, Toyfanlı Necati Kaya, Hasankahyalar Köyü İsmet Ezengin, E.Sofular Köyü Yaşar Yıldırım, Fındıklı Köyü Mehmet Demir ile görüştü sorunları dinledi yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar masaya detayları ile yatırıldı. Sarıkaya Köyü Muhtarı Emin Kaya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda ilk konuşmayı yapan Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay amaçlarının birlik ve beraberlik içerisinde bölgenin sorunlarının çözümünü sağlamak olduğunu vatandaş-devlet işbirliğinin en güzel örneklerini son dönemlerde özellikle kırsal kesimde ortaya konulduğunu söyledi.

DEVLET-VATANDAŞ İŞBİRLİĞİ
Kaymakam Çay konuşmasında, “Geldiğimizden beri köylerimizdeki toplantılarımıza önem veriyoruz. Sorunları yerinde görüyoruz neler yapabileceğimize karar veriyoruz. Biz vatandaşın bize gelmesini değil biz vatandaşın ayağına giderek hizmet getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. KÖYDES projesi son derece önemli emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Devlet-vatandaş işbirliği ile yapılan hizmete vatandaş da daha fazla sahip çıkıyor. Biz malzemesini veriyoruz vatandaşımız parke döşemesini yapıyor. Erkeklerimiz olsun bayanlarımız olsun sabahın erken saatlerinden beri hizmet noktasında çalışmaktadırlar. Köydeki vatandaşımızın su sorunu yaşamamalı ve ayağının çamurdan kesilmesi gerekir” dedi.
Kdz.Ereğli İlçe Özel İdare Müdürü Cevdet Yiğit, söz konusu 13 köyde gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili şu bilgileri aktardı.

SARIKAYA KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında verilen 4 bin 500 TL yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 847 torba çimento satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, çimentoların tamamı Balı Mahallesi beton yol, beton kanal inşaatı işinde harcanmıştır.  2011 Yılı İl Bütçesinden 4 bin TL yardım Eskiler Mahallesi mezarlık etrafının çevrilmesi için verilmiş olup, beton kazık ve tel satın alınarak Köy Muhtarlığına teslim edilecektir.
Birlik Bütçesi, Ahmetpaşalar Mahallesi cami inşaatı yapımı için 150 torba çimento yardımında bulunulmuş,  verilen yardım ile cami iç sıvası yapılarak iş bitirilmiştir. İller Bankası, 2010 Yılı Köy Kalkınma Payından parke yol yapımı için ayrılan 75 bin 100 TL ile İl Özel İdaresince 31 Aralık 2010 tarihinde yapılan ihale sonucunda 4 bin 500 m2. parke taşı, 50 ton (bin torba) çimento ve 510 metreküp kum-çakıl ihalesi sonucunda malzemelerin tamamı parkeye dönüştürülerek 6 bin 364 m2 parke Köy Muhtarlığına verilmiş, çalışmalara başlanılmıştır.

YEŞİLKÖY KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında Alacaoğlu, Çomaklar, Emsaller Mahallesi beton kanal inşaatı için verilen 3 bin TL yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 564 torba çimento satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, verilen çimento Emsaller mahallesi yol kanal betonlamasında kullanılacaktır. Köydes, 2010 Yılında ayrılan 50 bin TL yardım ile 3 bin 500+800 = toplam 4 bin 300 m2 parke taşı, 650 ton parke altı malzeme ve 500 torba çimento satın alınmış, 3 bin 500 metrekare parke köy yollarına döşenmiş, 11 Mart 2011 tarihinde ilave parke ihalesi yapılmış, 800 m2.parke köye nakledildiğinde köy yoluna döşenecektir.

ORMANLI  KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında Aşağı ve Yukarı Mahallesi beton yol, beton kanal inşaatı için verilen 3 bin TL yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 564 torba çimento satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, verilen çimentoların tamamı Aşağı ve Yukarı Mahallesi beton yol, beton kanal inşaatında kullanılmıştır. 2011 Yılı İl Bütçesinden beton yol, beton kanal inşaatı için 5 bin TL. yardım verildi, henüz çimento malzeme teslim edilmemiştir.

BAŞÖREN  KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında parke yol yapımı için verilen 2 bin 500 TL. yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 385 m2. parke satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, Erdelli Mahallesinde köy binası önünde 200 m2. parke döşenmiş, geri kalan okul önüne döşenecektir. Birlik Bütçesi, Erdelli-Doplar içmesuyu şebekesi güzergah değişikliği için 100 metre boru yardımında bulunulmuş,  verilen yardım ile iş bitirilmiştir. Köydes, 2010 Yılında ayrılan 50 bin TL. yardım ile 3 bin 500+800 = toplam 4 bin 300 m2. parke taşı, 650 ton parke altı malzemesi ve 500 torba çimento satın alınmış, Köy Muhtarınca hazırlıklar tamamlanmış olup parke yol yapımına bugünlerde başlanılacaktır.

BAŞÖRENDOĞANCILAR  KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında beton yol yapımı için verilen 2 bin 500 TL yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 470 torba çimento satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, teslim edilen çimentoların tamamı Merkez Mahallesi yol betonlamasında kullanılarak iş bitirilmiştir. Birlik Bütçesi Merkez Mahallesi cami ve lojman kanalizasyon gideri tahliyesi için 175 metre kanalizasyon borusu yardımında bulunulmuş, verilen yardım ile iş bitirilmiştir. İller Bankası, 2009 Yılı Köy Kalkınma Payından ayrılan 41 bin 900 TL. yardım ile 4 bin 024 m2 parke döşenmiştir.

AKKÖY KÖYÜ
İl Bütçesi ve Birlik Bütçesinden 2010 yılında yardım verilmemiştir. 2010 Yılında Göliçi-Akköy-Çömlekçi Köyü-Şıhlar Kırması Mahallesi Fındıklı Köy Yolu 10+000 km. yol asfalta hazır hale getirilmiş, 2011 yılında da 1.kat asfalt yapılacaktır.

ÇÖMLEKÇİ KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında Köy Binası (1.Kat Köy Konağı ve 2.kat lojman) yapımı için verilen 2 bin 500 TL yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 100 torba çimento ve bin 800 kg. demir satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, teslim edilen malzemelerin tamamı bina inşaatında kullanılmıştır. 2011 Yılı İl Bütçesinden köy içi yol betonlaması için 4 bin TL. yardım verilmiş olup, henüz çimento malzeme teslim edilmemiştir. Birlik Bütçesi, İlköğretim Okulu ve Lojmanının boyanması için 100 kg. boya satın alınarak Köy Muhtarlığına teslim edilmiş, verilen yardım ile iş bitirilmiştir.

KARAKAVUZ  KÖYÜ
İl Bütçesi ve Birlik Bütçesinden 2010 yılında yardım verilmemiştir.

ULUDAĞ KÖYÜ
İl Bütçesi ve Birlik Bütçesinden 2010 yılında yardım verilmemiştir.

TOYFANLI KÖYÜ
İl Bütçesi ve Birlik Bütçesinden 2010 yılında yardım verilmemiştir. Köydes, 2011 Yılında 30 bin TL. parke yol yapımı için ayrılmış olup, henüz ihalesi yapılmamıştır.

HASANKAHYALAR  KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında Resüllü ve Asoflar mahalleleri beton yol, beton kanal yapımı için verilen 3 bin TL. yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 564 torba çimento satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, teslim edilen çimentoların tamamı Resüllü ve Asoflar mahalleleri beton yol, beton kanal inşaatı yapımında kullanılarak iş bitirilmiştir. 2011 Yılında İl Encümenince Resüllü ve Asoflar mahalleri beton yol, beton kanal işlerinin devamı için 5 bin TL. yardım verilmiş, henüz çimento ve çakıl malzeme teslim edilmemiştir.

E.SOFULAR  KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2010 yılında Fotlar Mahallesi beton yol, beton kanal yapımı için verilen 3 bin TL. yardım ile Köylere Hizmet Götürme Birliğince 564 torba çimento satın alınarak köy muhtarlığına teslim edilmiş, teslim edilen çimentoların tamamı Fotlar mahallesi beton yol, beton kanal inşaatı yapımında kullanılarak iş bitirilmiştir. 2011 Yılında İl Encümenince mahalle içleri beton yol, beton kanal işleri için 5 bin TL. yardım verilmiş, henüz  çimento malzeme teslim edilmemiştir.

FINDIKLI  KÖYÜ
İl Bütçesi, İl Encümenince 2011 yılında Tepeköy-Merkez ve Cami yolu beton yol, beton kanal yapımı için bin 800 TL. yardım verilmiş, henüz çimento malzeme teslim edilmemiştir. Birlik Bütçesi Merkez Mahalle Aşağı mevki yol betonlaması için verilen 200 torba çimentonun tamamı harcanmış, iş bitirilmiştir. Köydes 2011 Yılında 25 bin TL parke yol yapımı için ayrılmış olup, henüz ihalesi yapılmamıştır” dedi.

MUHTARLAR KONUŞTU
Muhtarlar teker teker söz verilerek sorunları yapılan ve yapılması düşünülen çalışmalar ile ilgili düşünceleri alındı, ilgili daire müdürlerine sorulan sorular cevaplandırıldı. Kaymakam İbrahim Çay ve daire müdürlerine bu tür toplantı düzenledikleri için teşekkür eden muhtarlar birlik ve beraberlik içerisinde bölgenin sorunlarının çözüme kavuşacağına dikkati çektiler.

AKKÖY İSYANDA!..
Kaymakam Çay ve beraberindeki heyet daha sonra Akköy’e giderek muhtar ile kısa süreli görüştü kısa bir de inceleme gerçekleştirdi. Akköy’ün özellikle ciddi yol problemleri yaşadığı diğer bölgeler ile karşılaştırıldığında da hizmet alma noktasında büyük sorun yaşadığı net olarak gözükürken AKP’li İl Genel Meclis Üyesi Osman Aslan, muhtarın daha atak olması gerektiğine vurgu yaptı.
Muhtarın söz konusu hizmetler için dosya hazırlamasını ve bu dosyaya göre talepte bulunmasını isteyen Aslan, muhtarın yeni bir muhtar olmadığını ikinci kez muhtarlığa seçildiğini daha önceden verilmiş bir dosyanın da yeni Vali Erdal Ata’nın gelmesi ile güncellenmeyenlerin rafa kaldırıldığını söyledi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
nazımaydın 6 yıl önce

çokteşekkürederimallahrazıolsunhükümetimizdenbenişçiemelisiyimallahhükümetimizevedevletimizezevavalvermesin

banner251

banner185