Bu haber kez okundu.

DURMAK YOK YOLA DEVAM

AKP Zonguldak 2. sıra milletvekili adayı Prof. Dr. Ercan Candan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aksiyoner yöntem izleyeceğini belirten Candan, “Aksiyoner demek birisi sizin bir adım önünüzde demektir. Biz ‘aksiyoner olmak zorundayız’ ve biz bu sistemi uyguluyoruz, başarılı olduğumuza da inanıyorum” dedi.

TREN TEKERLEĞİ İMALATI: Kdz.Ereğli’de demir çelik fabrikası var, biz tren tekerleğini Ukrayna ve Romanya’dan alıyoruz. Bursa lastik tekerlekli endüstrideki yan sanayinin merkezi ise bugün Zonguldak bölgesi de tren tekerleği imalatında söz sahibi olabilir. Bölge olarak başka bölgeler uyanmadan bu şansı kaçırmamalıyız.

DEMİR YOLU AĞI:
Duble yolların ardından tren yolu ağı tüm Türkiye’yi saracak. AK Parti hükümeti ciddi rakamlar ayırdı bu proje için. Zonguldak olarak bu alt yapıları sağlarsak 10 milyar dolarlık rakamın 10’da 1’ini alsak Zonguldak’ta ne işsizlik ne istihdam ne de fabrika problemi kalır. 

PASLANMAZ ÇELİK: Paslanmaz çeliğe 1 milyar dolar ödüyoruz, ülkemiz için çok büyük bir rakam. Bu tesisi Zonguldak’ta kurmuş olsaydık her yıl 700-800 milyar dolarlık bir girdi sağlanacak. Başka şehirler adım atmadan önce bizim bu adımı atma-mız gerekiyor. İl olarak çabuk, çevik hareket etmeli ve bu uygulamayı da faaliyete sokmalıyız. Bir beyin takımı oluşturmalıyız.  Bu ülke için “ne yapabiliriz?” onun için kafa yoruyoruz, kimse ile polemiğe girmiyoruz.

TTK KAPATILMAYACAK:
TTK eşittir Zonguldak demektir, TTK olmazsa Zonguldak olmazdı. TTK’yı kapatmamız söz konusu değildir. Buradaki üzerinde duracağımız tek konu daha verimsiz olan bir yapıyı daha verimli bir hale getirmek. TTK’da hem kömür çıkarmalıyız hem de önümüzü açacak yan sanayileri düşünülmeliyiz.

TERSANELER BÖLGESİ:
O tersanelere nasıl iş bulurum, dünyadaki armatörleri nasıl ikna ederim, nasıl sipariş buluruz, nasıl Başbakanımızı ikna ederiz de yapısal çözümleri sağlarız, bunlara kafa yoracağız. Tersanenin sorumlularının da görüşlerini alarak ortak akıl ile çözümü bulacağız. Dünyada tek akıl dönemi bitti, ortak akıl dönemi kollektif akıl dönemi başladı. Bizim polemiklerle tipik sloganlarla geçirecek vaktimiz yok, üretmek için zamana ihtiyacımız var, kaybedecek zamanımız da yok.

ÖDEVLERİME ÇALIŞIRIM: Kdz.Ereğli-Devrek, Kdz.Ereğli-Kandilli yol güzergahları bizler için önemli. Bu bölgelerin kana-yan bir yarası. Oradaki ödevlerimi biliyorum. Ödevlerime çalışırım, zamanında ödevlerimizi yapma-saydık bu akademik kariyere çıkamazdık.

AKP Zonguldak Milletvekili 2. sıra adayı Prof. Dr. Ercan Candan önceki akşam katıldığı Kanal 67 televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu önemli mesajlar verdi. Zonguldak’ın kentsel dönüşümünden Alaplı’ya kurulması düşünülen yat tersanesine kadar pek çok konuda detayları ile çarpıcı açıklamalarda bulunan Candan şu ifadelere yer verdi.

 

VEFA BORCUM VAR

Bu ülkeye vefa borcum var. Ben devletin bursu ile okudum, devletin bursu demek esnafımızın, kamyoncunun, sanayicinin ödediği vergilerle oluyor. Devletin sizi yetiştirdiği durumda bu ülkeye verebileceğiniz bir şeyler var iken bir kenarda duralım demek olmuyor, sorumluluk duygusu ile hareke ediyoruz.

 

NEDEN AK PARTİ

AK Parti aslında kuruluş sürecini çok iyi biliyorum, kurucu arkadaşlarımızı da iyi tanıyorum. Birçoğu bizim dostumuz, bu bir gönül hareketi idi. Akademik kariyerlerini bitirip bu gönül hareketinin içerisinde olanlar oldu. Biz bilimsel çalışmayı ve akademik kademeyi biraz daha ön planda tuttuk. Gönül dostlarımızla hiçbir zaman ilişkimizi kesmedik. Başka bir noktada olmamız beklenemezdi zaten. Gönül dostu arkadaşlarımızın her biri kendi alanında bir üstat, çalışkan insanlar. Sayın Başbakanımızın bunun ile ilgili açıklaması oldu ve ‘biz bunları cımbızla topladık’ dedi. Sayın Başbakanımızın çok ciddi koordinasyonu ve bu gönül dostlarının özverili çalışmaları 2002’den buyana ülkenin geldiği durum ortada. Hastanelerimiz, karayollarımız, iletişim, eğitim, savunma sanayisinde ne noktadan ne noktalara geldiğini gördük ülkemizin. Bu ekip işi bu ekibin her biri bir cevherdir.

 

AKSİYONER OLMAK ZORUNDAYIZ

AKP’nin dış politikada izlediği yöntem ‘aksiyoner’ yöntemdir. Aksiyoner demek birisi sizin bir adım önünüzde demektir. Biz ‘aksiyoner olmak zorundayız’ ve biz bu sistemi uyguluyoruz, başarılı olduğumuza da inanıyorum. Bugün Amerika’dan Başbakanımızı arayarak, ‘Ortadoğu projesini ne yapacağız’ diye sormazdı. Ben birçok ülkeye gittim, önceleri her gittiğimizde Türk pasaportları ile kenarda dururduk, seceremizi araştırırlardı, bugün yurt dışına çıktığımda hiçbir ülkede o muameleyi görmüyorum.

 

PASAPORTU GURURLA GÖSTERİYORUM

Pasaportumu gösterirken büyük gurur duyuyorum. Bunu yurt dışına çıkanlar çok iyi bilirler. Vize konularında da esneklik gösteriliyor. Bizim en büyük aksiyonumuz diklenmeden dik durmaktır. Avrupa ülkeleri de artık bizi dikkate almaya başladı. Avrupa Birliği enteresan bir şey. Aslında Avrupa Birliğinin ayak direklerini biliyoruz. Eğer biz 4-8 yıl bu istikrarı sürdürürsek Avrupa Birliği bize yalvarsa bile biz Avrupa Birliği’ne girmeyeceğiz. Biz Avrupa Birliği’ne eşit, aynı masada aynı şartlara uygun olarak girmek istiyoruz.

 

TREN TEKERLEĞİ İMALATI

Kdz.Ereğli’de demir çelik fabrikası var, biz tren tekerleğini Ukrayna ve Romanya’dan alıyoruz. Bursa lastik tekerlekli endüstrideki yan sanayinin merkezi ise bugün Zonguldak bölgesi de tren tekerleği imalatında söz sahibi olabilir. Zonguldak bölgesi başka bölgeler uyanmadan, demir yolu demir tekerlekli endüstrinin yan sanayinin yapılacağı merkez olma şansını kaçırmamamız gerekiyor. Bu proje çok ciddi istihdam sağlayacaktır. Demir yolları yıllardır ihmal edilmiş, artık karayolundan duble yollardan sonra demir yolu ağını tüm ülkeye yayma hedefi var. Hızlı tren, taşımacılık bunların hepsi 3-5 yıllıkta yapılacak çalışmalar, AK Parti hükümeti ciddi rakamlar ayırdı bu projeler için. 10 Milyar dolarlık bir rakam var. Zonguldak’ın bunun 10’da birini alsa yani 1 milyar dolar, ne işsizlik kalır ne istihdam ne de fabrika problemi kalır.

 

PASLANMAZ ÇELİK SEKTÖRÜ

Bizim çok daha akılcı bilimsel projeksiyonlara ihtiyacımız var. İleriye dönük yatırımların neler olmasına dönük. Bugün uğraş verdiğimiz çok para harcadığımız sektörlere girmemizin bir anlamı yok, onların üzerine çalışmanın da bir anlamı yok. Üzerimizde çalışacağımız daha fazla katma değer üreten projeleri oluşturmaktır. Örneğin bir paslanmaz çelik sektörü var. Çok enteresan bir sektördür, hakikaten beni rahatsız eden konulardan bir tanesidir. Paslanmaz çeliğe 1 milyar dolar ödüyoruz, Türkiye Cumhuriyeti için çok büyük bir rakam. Bu tesisi Zonguldak’ta kurmuş olsaydık her yıl 700-800 milyar dolarlık bir sağlanacak, bu da ciddi bir rakam. Başka şehirler adım atmadan önce bizim bu adımı atmamız gerekiyor. Bizim aksiyoner olmamız gerekiyor. İl olarak çabuk, çevik hareket etmeli ve bu uygulamayı da çabuk faaliyete sokmalıyız. Bir beyin takımı oluşturmalıyız.  Bu ülke için “ne yapabiliriz?” onun için kafa yoruyoruz, kimse ile polemiğe girmiyoruz, bizim işimiz çalışmak.

 

HİZMET İÇİN YOLA ÇIKTIK

Biz bu yola çıkarken bu bölgeye hizmet etmek için yola çıktığımızı söyledik. Bizim rüyamız bu bölgeye hizmet etmektir, bizim beynimizin arkasında başkaca bir şey yok. Ereğli bölgesindeki tersanelerin önünden geçerken benim çektiğim ızdırabı Allah bilir. Bir zamanlar arı kovanı gibiydi, ben her köye gittiğimde gençler, ‘tersanede çalışıyordum, ödemelerim var,  çocuğuma ekmek getiremiyorum” sözlerini duydukça çok üzülüyorum. Eğer nasip olurda Ankara’ya gidersem benim 4 yıl boyunca uyumamam gerekiyor.

 

NASIL İŞ BULURUM?

Benim o tersanelere nasıl iş bulurum, dünyadaki armatörleri nasıl ikna ederim, nasıl sipariş buluruz, nasıl Başbakanımızı ikna ederiz de yapısal çözümleri sağlarız, bunlara kafa yoracağız. Esas işin ızdırabını çeken oradaki tersanenin sorumluları da var onların da aynı zamanda görüşlerini alarak ortak akıl ile çözümü bulacağız. Dünyada tek akıl dönemi bitti, ortak akıl dönemi kollektif akıl dönemi başladı. Bizim polemiklerle tipik sloganlarla geçirecek vaktimiz yok, üretmek için zamana ihtiyacımız var, kaybedecek zamanımız da yok.

 

TTK EŞİTTİR ZONGULDAK

Türkiye Taşkömürleri Kurumu eşittir, Zonguldak demektir, TTK olmazsa Zonguldak olmazdı. Bizim zaten 3 tane temel bölgemiz var bir Zonguldak’ın doğusu olan Çaycuma-Devrek, ikincisi merkez bölgesi ve diğeri de Zonguldak’ın batısında olan Ereğli-Alaplı hattıdır. TTK’daki bizim üzerinde duracağımız en önemli olay verimlilik unsurudur. Bazı söylentiler var her yerde de soruyorlar, “TTK kapatılacak mı?” diye, hayır TTK kapatılmayacak. Ülkenin yedek akçeleri vardır, savaş çıkabilir, ülkede kriz olabilir, başka ülkeler ambargo uygulayabilir onun için TTK bizim için stratejik noktalarımızdan birisidir. TTK’yı kapatmamız söz konusu değildir. Buradaki üzerinde duracağımız tek konu daha verimsiz olan bir yapıyı daha verimli bir hale getirmek. Bunu üniversitemiz ile TTK yönetimi ile birlikte masaya yatıracağız, yeni verimliliği kişi başına düşen üretimi arttıracak iş makinaları geliştirmeliyiz. Bu makineleri yurt dışına satarsak da ciddi gelir elde ederiz. TTK’da hem kömür çıkarmalıyız hem de önümüzü açacak yan sanayileri düşünülmeliyiz. Dünyada kömür sadece Zonguldak’ta çıkartılmıyor. Kömür çıkartırken teknoloji geliştirmeliyiz. Burada hem iş gücü hem beyin gücü var bu insanları kaybetme lüksümüz yok.

 

ZONGULDAK ÖRNEK TEŞKİL

EDECEK BİR ŞEHİR DEĞİL

Bazı şeyleri yapmak için deli olmak gerekiyor. Tarihe imzasını atanların birçoğu da delidir. O deli kavramı çok farklı bir kavramdır. Deliler genelde radikal kararlar verebilen insanlardır. Zonguldak bir şehir olarak diğer vilayetlerle kıyaslandığında şehircilik açısından örnek teşkil edecek bir şehir değil. Şehirmiş dersek çok fazla iyimser konuşmuş oluruz. Modern kentlerin bir meydanı olur ama Zonguldak’ta böyle bir unsur yok. Bu şehre birçok deli lazım hatta bu şehrin hepsinin bir deli olması lazım, bu şehirde hep birlikte yaşıyoruz burası bizim evimiz. Zonguldak’ta yeşil alan yok, insanların toplanabileceği birlikte oturabileceği çocukların bisiklet süreceği yerlerimiz yok. Böyle bir düzlük olsa orada insanların toplanabileceği çocukların bisiklet binebileceği küçük çocukların koşturabileceği emeklilerin oturup denizi izleyebileceği alanlar olmalı.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yeniden şehirleri düzenleyecek yeniden şehirleşmeyi sağlayacak düzenlemeye gidemiyorsanız kentsel dönüşümü gerçekleştiremiyorsanız işiniz ciddi derecede zordur. Onun için burada ne yapıp edip islah imar planları ve Toki’yi devreye sokmak gerekiyor. Daha önce Toki’de bir şeyler yapmak istemiş ama önceki yönetimler pek razı gelmemiş. Bu gerçekten vahim bir durum. Mülkiyet sorununu çözebileceğiniz yerlerden biri Toki’dir, çünkü devletin bir kurumudur. Bu işlere Toki ile başlamak en akıllıcı işlerden biridir. TOKİ’ye bazı şeyleri bırakıp daha derli toplu kente çevirmek gerekir, belki de Zonguldak, Türkiye’nin kentsel dönüşüme ihtiyacı olan birinci kentidir.

 

FİLYOS PROJESİ

Geçmişi kurcalayarak bir yerlere varamazsınız, hedefe nasıl varırız buna bakmalıyız. Filyos’da önümüze çıkan en önemli kriterlerden olmazsa olmazlardan bir tanesi limandır. Limanınız yoksa Filyos’da bir şey yapamazsınız, yapsanız yapsanız küçük bir sanayi sitesi kurarsınız. Filyos bölgesindeki her bir parsel Erdemir fabrikası alanı kadar toplam 8 parsel var ve 8 Erdemir’in Filyos bölgesinde kurulu olduğunu düşünün. Limanın yapılması, demir yolu ağının bağlanması, Saltukova’da hava alanımız da var ve deniz yolu ile Filyos birleşme noktasıdır. Filyos’un ilk temeli limandır, limanın ardından her şey kendiliğinden gelecektir.

 

EREĞLİ-DEVREK

EREĞLİ-KANDİLLİ YOLU

Ereğli Devlet Hastanesinin ihalesi yapıldı, askı süresi, itiraz süresi var, onlar beklenmektedir. Yani prosedür süreci bulunmakta. Gündemimizde Kdz.Ereğli-Devrek, Kdz.Ereğli-Kandilli yolu var. Devrek bölgelerini gezdim, temel sorun yol, bölge için kanayan bir yara. Ereğli’de çalışıyorlar yol düzgün olsa 30 dakikalık yol, saatler sürüyor bu yüzden vatandaş da Ereğli’de kiraya geliyor. Bunu çözmemiz gerekiyor. Şuan orada bir çalışma yapılıyor, ben oradaki köylülerime hemşehrilerime dedim ki, “bu yolun takipçisi olacağım.” Bu benim görevim, eğer hizmet için geldiysek bu benim ödevim. Bana verilen yetki nispetince bunun yapılması için kullanacağım. Kandilli-Ereğli arasındaki yolu unutmamız olmaz. Orada da bir kanayan yara ve sıkıntı var. Gittim bizzat kendim gördüm. Dolayısıyla Devrek-Ereğli arası Ereğli-Kandilli arası takip edeceğim. Oradaki ödevlerimi biliyorum. Ödevlerime çalışırım, zamanında ödevlerimizi yapmasaydık bu akademik kariyere çıkamazdık.

 

EREĞLİ-ALAPLI AYRILMAZ

Biz memleketimize Alaplı’dan giriyoruz Filyos’da olduğu gibi Alaplı için de girişimler var. O bölgede de bir demir çelik tesisi kurulabilir, farklı yatırımlar düşünülebilir. Ereğli ve Alaplı’yı ayırmak artık haksızlık olur bu iki ilçe bir kent oldu, birbirlerini tamamlıyor. Alaplı’da bir liman var, Alaplı’nın en ünlü meslek dallarından biri filikacılık da vardır. Sandal, küçük sandal ve yat yapma girişimleri olmalı. Yat tersanesi yapımı için girişimler var, bu girişimler mutlaka desteklenmeli. Kar marjı yüksek sektörlerden bir tanesidir yat tersanesi çünkü lüks harcama gerektirir, maliyete bakılmaz. Katma değeri yüksek sektörler Alaplı’ya da ciddi katkı sağlayacaktır”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
EREĞLİ SEÇMEN 7 yıl önce

köylüm sen yüzün nasilsa kalbinde ayni kiseye babuc bırakma allah yolunu acık etsin seni bu hafta köy meydanında mitingebekliyoruz hamzfakahli köy halkı seni ister yola devam recep

Misafir Avatar
ONUCU KÖY 7 yıl önce

1-ATMA ERCAN HOCA, PASLANMAZ ÇELİK İÇİN KOCAELİ DE KİBAR HOLDİNG ŞU AN YATIRIMA BAŞLADI BUNU BİLİYORSUN AMA EREĞLİYE GETİRMEDİNİZ.İKTİDAR SİZ DEĞİLMİYDİNİZ?
2-TERSANELER SİZİN ZAMANINIZDA BİTTİ NİYE TEDBİR ALMADINIZ. EN AZINDAN JAPONYA GİBİ ÇALIŞANLAR İŞSİZ KALMASIN DİYE DEVEŞT OLARAK SİPARİŞ VERİP ÜRETİMİ DEVAM ETTİREBİLİRDİNİZ.YAPMADINIZ.İKTİDAR SİZ DEĞİLMİYDİNİZ?
3-HOCAM ELEŞTİRDİKLERİNİZİ 9 SENEDİR ZONGULDAK A SENDEN ÖNCEKİLER NİYE YAPMAMIŞ SEN ÖNCE ONU SOR
4-OKULUNA DÖN HACAM

banner251

banner185