Bu haber kez okundu.

EĞİTİM VERİMLİ GEÇTİ

Zonguldak'ta yapılan İşyerlerinde Sağlık Gözetimi Eğitimleri'nin ikincisi tamamlandı.

Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi (İSGİP) kapsamında iş sağlığı alanında çalışanlar için ücretsiz olarak düzenlenen İşyerlerinde Sağlık Gözetimi Eğitimleri'nin Zonguldak ayağı tamamlandı.
İşyerlerinde Sağlık Gözetimi alanında, Türkiye'de gerçekleştirilen en kapsamlı eğitimlerden olan çalışmalarda öncelikle; İSGİP`in yoğunlaştığı metal, maden ve inşaat sektörleri olmak üzere, KOBİ'lerde çalışma koşullarının iyileştirilmesi, meslek hastalıkları ve işle ilgili hastalıklara ilişkin sağlık gözetimi çalışmalarına katkıda bulunulması amaçlanıyor.
Zonguldak'ta 4-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitimlerden 85 meslek profesyoneli yararlanarak katılım belgelerini aldılar. Eğitimler, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde (ZKÜ) görevli öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu konusunda uzman toplam 16 eğitici tarafından gerçekleştirildi. Eğitimlerde sağlık gözetim stratejilerine ve başlıca meslek hastalıklarına yer verildi. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği konularına ilişkin yasal düzenlemeler, işyeri ortam risk faktörleri, risk değerlendirmesi ve yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri, iş sağlığı çalışanlarının görev yetki ve sorumlulukları ve iş kazaları gibi konular da eğitim başlıkları arasında yer aldı.
İşyeri hekimleri, toplum sağlığı merkezi hekimleri, işyeri hemşireleri, aile hekimleri ve diğer sağlık personelinin yanı sıra; işveren, işçi ve iş güvenliği profesyonellerinin katılımına açık olan eğitimlerin, Zonguldak'ın ardından İstanbul, Afyonkarahisar, Bursa, Kocaeli ve Ankara'da da gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nün yararlanıcısı olduğu İSGİP, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) desteğinde yürütülüyor. İş sağlığı ve güvenliği alanında Türkiye'nin en büyük ölçekli projelerinden olan ve KOBİ'lerde sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesinin planlandığı İSGİP'in çalışmalarına, Ankara, Denizli, Kocaeli, Kütahya ve Zonguldak'ta bulunan 16 metal, maden ve inşaat firmasıyla başlandı ve sonrasında çevre illerde belirlenen 112 işyerinin dahil edilmesiyle faaliyet alanı genişletildi. Proje ile işletmelere ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine, yaklaşım ve anlayışlarını iyileştirme konusunda yardımcı olunmasının yanı sıra, işyerlerindeki güvenlik kültürünün de oluşturulması amaçlanıyor.
Projeyle ayrıca iş kazası ve meslek hastalıkların, iş hayatının bir parçası olmadığının ve çoğu zaman basit tedbirlerle önlenebilir olduklarının herkes tarafından fark edilmesine yardımcı olmak hedefleniyor.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185