Bu haber kez okundu.

EKSPER MARKA OLDU

Kdz.Ereğli Lafarge Çimento Fabrikası Genel Müdürü Gencer, şirketin 2012 yılı içeresinde yeni ürünün pazara sunulması, çevre konusundaki yatırımlar, yeni organizasyon yapısı, logo kullanımındaki değişikliklerin yanı sıra yürüttükleri sosyal projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  

 

Kdz. Ereğli Lafarge Çimento Fabrikası Genel Müdürü Merter Gencer, şirketin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 2012 yılında önemli gelişme ve iyileştirme çalışmalarına imza atan Kdz.Ereğli Lafarge Çimento, yılın ilk 3 ayındaki sert kış şartlarında 3 bin tonluk çimento silosunun temizliği ve bakımını tamamlamasının ardından Nisan ayında piyasaya sürdüğü Eksper ürünü ile büyük bir çıkış yakaladığını belirten Gencer, Eksper ürününün pazardaki konumunu giderek güçlendirdiğine dikkat çekti. Toplantının amacının yıl içerisinde yeni ürünün pazara sunulması, çevre konusundaki yatırımlar, Lafarge'nin yeni organizasyon yapısı ve logo kullanımındaki değişiklikler, eğitim aktiviteleri, işçi sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini kamuoyu paylaşmak olduğunu belirten Gencer şunları söyledi:

 

 

YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİRDİK

 

Deprem sonrası uygulamaya konulan yönetmelikler ve yapı denetimin tüm Türkiye'de uygulanmaya başlaması ile birlikte elle beton dökümü yasaklandı. Torbalı çimento pazarı ise buna paralel olarak sıva, şap ve duvar örme harcı üzerinde yoğunlaştı. Torbalı çimento ürümüzde, yeni gelişen taleplere göre özelliklerinin iyileştirilmesi amacı ile bir çalışma başlatmıştık. Pazarın ihtiyacını anlamak ve uygun ürünler geliştirmek için usta ve kalfalarımızla toplantı ve anket çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarda tespit ettiğimiz önemli hususlar ustalarımızın isteklerin çalışma süresinde kolaylık, yüzey düzgünlüğü, karma kolaylığı, dayanıklılık noktalarında yoğunlaştığını gördük. Sonrasında Lafarge Merkez Laboratuarları ve Lafarge Avrupa Teknik Merkezi ile koordineli çalışarak yeni ürünler geliştirdik. Bu ürünleri laboratuarlarımızda teste tabi tuttuk ve ustalarımız ile kör testler yaptık. Ürünleri işaretlemeden, ustalarımıza denettik ve görüşlerini aldık. Aldığımız geri beslemeler doğrultusunda Eksper'i dizayn ettik ve Nisan ayı sonunda pazara sunduk.

 

EKSPER BATI KARADENİZ'DE

 

Eksper'in pazara sunulması üzerinden yaklaşık 5 ay zaman geçti. Çok olumlu tepkiler aldık, ustalarımız yeni ürünü beğendiler, özellikle karma kolaylığı ve çalışma süresinde verdiği esnekliğin avantajını yaşadıklarını belirttiler. Eksper ağırlıklı olarak Batı Karadeniz pazarında yerini almış oldu.

 

YENİ DÜNYA ORGANİZASYONU

 

Bildiğiniz gibi 68 ülkede faaliyet gösteren Lafarge, şirket yönetimini iş kolları üzerinden gerçekleştirmekteydi. Örneğin Çimento Bölge Direktörüne bağlı Çimento Ülke Direktörleri vardı ve bu kişiler beton veye agrega yönetiminde değillerdi.  Her iş kolunda (çimento, beton, agrega, alçı) ülke yöneticilerinden CEO'ya kadar çeşitli kademelerde yöneticiler bulunmaktaydı. 2012 yılı itibariyle yapılan köklü organizasyon değişikliği sonucu Lafarge operasyonları her ülkede tek çatı altında toplanarak, iş kollarını temel alan yönetim yapısı kaldırılmıştır. Dünya genelinde belirlenen 42 ülkede yönetim birleştirilmiş ve her bir ülke, tek bir yönetim birimi olarak kabul edilmiştir. Lafarge (Türkiye) bu 42 ülke içerisinde tek bir ülke olarak kabul edilen Cementia Şirketi ile entegre olarak, Lafarge'nin Türkiye deki tüm faaliyetlerinde (alçı hariç) hizmet vermeye başlamıştır.

 

LOGO KULLANIMININ DEĞİŞMESİ

 

Yeni organizasyon yapısı ile birlikte logo kullanımı konusunda da değişim gerçekleşmiştir. Daha önce Lafarge Çimento, Lafarge Beton gibi ürün ismi ile birlikte kulanılan Logo, artık Sadece Lafarge olarak kullanılacak ve açıklamalar logonun yanına yazılacaktır. Bu şekilde marka gücünü daha da öne çıkartmayı amaçlayan şirket, farklı kullanımlar ve anlaşılması güç düzenlemelerin de önüne geçmeyi amaçlamıştır.

 

ÇEVRE YATIRIMLARI

 

Lafarge, dünyaki tüm endüstriyel tesislerinde 2015 yılında Çevre Yönetim Sistemine sahip olmayı önüne hedef olarak koydu. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de Lafarge olarak Çevre Yönetim Sistemi kurulması için gerekli adımları başlatmış bulunmaktayız. Halihazırdaki Entegre Yönetim Sistemlerimize,  ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini de inşallah 2013 yılında dahil edeceğiz.  Bildiğiniz gibi Entegre Yönetim Sistemimiz ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve EC – Europeen Confirmity Ürün Sertifiklarını içermektedir. Çevre Yönetim Sistemini de dahil ederek 4 ayrı yönetim sistemini bünyemizde barındıracağız.

 

EĞİTİM ÇALIŞMALARI

 

2012 yılında fabrikamızda gerçekleştirilen ve aralarında Kapalı Alanda Çalışma, Risk Değerlendirme, Elle Kaldırma ve Taşımada Güvenlik, Acil Durum Hazırlıkları, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Ergonomi Eğitimi, VFL Davraniş Odaklı Denetim, Enerji Izolasyon, Uyarı Levhaları, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Acil Durum, Atık Yönetimi, Yüksekte Çalışma Ekipmanlarının Denetlenmesi Eğitimi, Konveyör bant muhafaza denetimlerinin de bulunduğu toplam 606 adam saat İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca personelimiz 2012 yılı sonunda  toplam 941 saat Yetkinlik Geliştirme Eğitimi almış olacaktır. 2012 yılında bu eğitimleri önemli bir kısmını ingilizce dil eğitimleri oluşturmuştur.  Fabrika dışı eğitimlerden özellikle Lojistik firmalarımızın buluştuğu Defansif Sürüş Teknikleri Eğitimi büyük beğeni ve taktir toplamıştır.

 

 

İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AYINDA

GERÇEKLEŞTİRİLEN AKTİVİTELER

 

Ilk aktivite olarak, 22 Mayıs 2012 günü Kızılay'a kan bağışında bulunulmuştur. Her 3-6 aylık dönemlerde tekrarladığımız Kan Bağışı kampanyası ile ortalama 24 ünite kan vermekteyiz.  İkinci aktivitemiz, 23 Mayıs Çarşamba günü Zonguldak İl Halk Sağlığı Merkezinin katılımı ile Sigarayı Bırakma Yöntemleri semineri olmuştur. Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Birimi Sorumlusu Sn. Esin İlhan sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri konusunda sunum yapmıştır. Bir diğer aktivite 30 Mayıs 2012 tarihinde Keleşler Otel Konferans Salonunda gerçekleştirlen Sağlıklı Beslenme Semineri'dir. Çalışanlarımızın aileleri ile birlikte katıldığı seminerimize, basın ve halk arasından ilgi duyan tüm kişiler davet edilmiştir. Dördüncü aktivitemiz Beş Kolay Adımda Risk Değerlendirmesi çalışması kapsamında Ev İşlerinde Risk Değerlendirme yarışması olmuştur. Beşinci aktivitemiz Lafarge Geleneksel İSG Pikniğine çalışanlarımızın, ailelerinin ve basının büyük ilgisi olmuştur. Genel Müdürümüz Sn Merter Gencer'in Risk Değerlendirmenin önemini anlatan konuşması ile başlayan aktiviteler, Sn Okan İleri tarafından yapılan eğlenceli aktiviler ile devam etmiştir. Son aktivite olarak, Lafarge Eregli Çimento Fabrikası yükü taşıyan ile karayolunda bulunan ağır tonajlı araçların trafikte kontrolü uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamada Sürücünün Emniyet kemerinin takılı olup olmadığı, seyir halinde sigara kullanıp kullanmadığı, hız sınırına uygun araç kullanması ve sürücünün İş Güvenliği bilincinin ölçülmesi konularında kontroller yapılmaktadır.

 

DEĞİRMEN İDAME YATIRIMI

2013 yılında daha önceden kararı verilmiş olan değirmen dişli ve mantosunun yenilenmesi yatırımı yapılacaktır. Yaklaşık 1 Milyon Euro tuarındaki bu yatırım fabrikanın uzun yıllar hizmet vermesini garanti altına alacaktır.

 

İMAR REVİZYONU AÇIKLAMASI

Merter ayrıca, Kdz.Ereğli Belediye Meclisinin onayından geçen İmar Revizyonunun başlaması ile sektörde ciddi bir hareketlilik beklediklerini de söyledi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185