Bu haber kez okundu.

EMEK TORBAYA SIĞMAZ

CHP Zonguldak İl Başkanı Osman Yayla ve yöneticileri  GMİS’i hem kuruluş hem de Dünya Madenciler Günü nedeniyle ziyaret etti ve başarı dileğinde bulundu.

Bu ziyaretle ilgili olarak sendikadan yapılan açıklamada şu bilgi verildi:

 

EMEK CEPHESİNDE SORUN

Osman Yayla; “Kuruluş yıldönümünüzü ve Dünya Madenciler Gününüzü kutluyoruz. Her ikisinin bir araya gelmesi anlamlı.

Emek cephesinden baktığımızda çok büyük sıkıntılar var. İşveren cephesinde de mutlaka sıkıntılar var. Gönlümüz bu sıkıntıların asgariye indirilmesi yönünde.

Zonguldaklı olarak, emeğin başkentinde yaşayan sorumlu kişiler olarak, Zonguldaklı vatandaşlar olarak endişelerimiz var. Emeğin layık olduğu değeri bulamamasından dolayı çok şikayetçiyiz. Önümüzdeki günlerde torba yasa çıkarılacak. Yazılanlardan-çizilenlerden öğrendiğimize göre emek aleyhine hükümler olduğu yönünde bilgiler var. Gönlümüz emeğin, insanların, işçilerin incitilmesine asla müsaade edilmemesinden yanadır. Gönlümüz emeğin hak ettiği değeri bulmasından yanadır. Bu nedenle biz üzerimize düşen mücadeleyi her zaman yapacağız. Emeğe, insana saygı duyulmayan toplumların devamı imkanı şimdiye kadar görülmemiştir. Alın terinin, emeğin karşılığını mutlaka alması gerekir.

4-C gibi, özelleştirme gibi uygulamalardan meydana gelen büyük aksaklıklar var, mağduriyetler var. Şimdi torba yasayla duyumlarımıza göre farklı saatlerde çalıştırma, ödünç işçi çalıştırma, esnek çalıştırma gibi düzenlemelerle emeğin mağdur edilmesi girişimlerini hissediyoruz. Dileğimiz siyasetçilerin Türkiye’yi böylesine büyük bir mağduriyete ve  emek kargaşasına sürüklememeleridir. Biz muhalefet partisi olarak, Zonguldaklı olarak önümüze bir mağduriyet gelirse gerekli mücadeleyi yapacağımızı belirtiyoruz.

Zaten Türkiye’de emeğin gittikçe değerinin düşürülmesi korkunç bir durum.

Anayasa değişikliğiyle sendikaların bölünmesi-parçalanması tehlikesi de var.

İş dünyası, çalışma hayatı tedirgin. Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi’ni ziyaret ettik. Orada da büyük mağduriyetler var. Esnaf borç batağında, dişliler birbirine girmiş çalışmıyor.

Temennimiz 2011’de az sorunlu bir yıl yaşamaktır. Türkiye’nin huzuru, vatandaşın refahı için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

EMEK TORBAYA SIĞMAZ

Ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade eden GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, emek aleyhine düzenlemeler içerdiği ortaya atılan torba yasayla ilgili olarak “Emek torbaya sığmaz. Emek hakettiği değeri mutlaka bir gün alacaktır” dedi.

Muslu şöyle konuştu;

“1946 yılında kurulan Sendikamızın kuruluşunun 64. yılı. Dileğimiz, temennimiz Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu yaşatmak ve Sendikamızı, bölgemizi nice yıllara taşımaktır.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü iki yıldır ne yazık ki acı içinde anıyoruz. İki yıldır Bursa Mustafa Kemal Paşa’da, Balıkesir Dursunbey’de, Edirne Keşan’da, TTK’da 17 Mayıs’ta taşeron şirkette grizu faciaları yaşadık. Bu nedenle Dünya Madenciler Günü’nü buruk bir şekilde kutluyoruz.

 

HAKLILIĞIMIZ ORTADA

12 Eylül’de Anayasa değişikliğine gidildi. Bizler o zaman da bir maddeye karşı çıktık. Haklılığımız ortaya çıktı. Değişin Anaya maddelerine gire Sendikalar Kanunu’nun da değiştirilmesi gündeme geldi. Burada birden fazla sendika üye olmanın önü açıldı. Üçlü Danışma Kurulu’nda yer alan Türk-İş, DİSK ve Hak-İş Konfederasyonlarının genel başkanları bu düzenlemenin kaos yaratacağı, bu değişikliğin yapılmaması gerektiği yönündeki görüşü Çalışma Bakanımıza ilettiler. Biz bu sakıncalar konusunda önceden uyarılarda bulunmuştuk ve haklılığımız ortaya çıktı. Örgütlenmenin önündeki tüm engellemeler kaldırıldıktan sonra bu düzenlemenin uygulanması gerektiğini söyledik. Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmadan birden çok sendikaya üye olmanın önünün açılması mevcut sendikaların bölünmesine yol açacaktır.

Bir torba yasa hazırlanıyor ancak içeriğini yeterince bilmiyoruz. Bugün torba yasadan ne çakacağı belli değil. Emek torbaya sığmaz. Emek hakettiği değeri mutlaka bir gün alacaktır.

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak dün emek adına yaptığımız mücadeleye bugün de hazırız. Madenciler, Zonguldak halkı, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerimizle birlikte geçmişte olduğu gibi mücadele etmeye hazırız. 1994 yılında 5 Nisan kararlarıyla 2 üretim bölgemiz kapatılıyordu. Bu girişimler geriye kolay püskürtülmedi. Zonguldak’ın, Bartın ve Karabük’ün mücadelesiyle başarıya ulaşıldı.

Biz mücadelemizi TTK’nın yaşaması için sürdüreceğiz. Bugün ülkemizin ihtiyacı olan 23 milyon ton kömür için 3 milyar dolara yakın parayı dışarıya ödüyoruz. Taşkömürü üretimini arttırmak ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz”.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185