Bu haber kez okundu.

“EMEKLİLİK HAKKIMIZ İÇİN BURADAYIZ.”

Eğitim-Sen’in Ankara Tandoğan Meydanında gerçekleştirdiği mitinge binlerce eğitim ve bilim emekçisi katıldı. Avrupa genelinde 11 milyondan fazla öğretmeni temsil eden Avrupa Eğitim Sendikaları Komitesi’nin (ETUCE) mitinge yolladığı destek mesajında, “Türkiye’deki öğretmenlerin ve öğrencilerin yanındayız” denildi.

“HUKUKSUZCA İHRAÇLARA KARŞI  GELDİK”

Mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, güvencesiz çalışmaya, hukuksuzca ihraçlara karşı, bütçeden eğitime ve emekçilere daha fazla pay talep etmek için Ankara’ya geldiklerini söyledi. Aydoğan, “KHK’ler ile ihraç edilen, okullarından, kürsülerinden, öğrencilerinden kopartılan arkadaşlarımızın yüreğini yüreğimizde hissetmeye, mücadele ile dayanışma ile son arkadaşımız da geri dönünceye kadar mücadele etmenin tarihini yazmaya devam ediyoruz. Kamuda, özelde, rehabilitasyon merkezlerinde ücretli ve güvencesiz çalışmak zorunda bırakılan, ataması yapılmadığı için başka işlerde çalışırken iş cinayetlerinde veya geleceğe dair umudu kalmadığı için intiharlarla kaybettiğimiz ataması yapılmayan arkadaşlarımız için buradayız. Bizim mücadelemiz mesleğimize, haklarımıza sahip çıkma mücadelesi. Bizim mücadelemiz öğrencilerimiz, çocuklarımız içindir.” dedi.

KHK ile hukuksuzca ihraç edilen son eğitim emekçisi işe geri dönünceye kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Aydoğan, “Biz KESKliler, ihraçların yüzde 96’sının yaşandığı yandaş sendikalara benzemeyiz.” dedi.

Öğretmen intiharlarına dikkat çeken Aydoğan, “Bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı diyor ki, ‘Mesele maliyet meselesi’. Meclis’te görüşülen bütçe iktidarın değil, Saray’ın değil, halkın, eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerimizin bütçesi. Ataması yapılmayan meslektaşlarımızın umutları, okulsuz, öğretmensiz bırakılan öğrencilerimizin hayalleri ‘maliyet’ meselesi yapılamaz” dedi. Sözleşmeli, ücretli denilerek güvencesiz çalışmanın dayatıldığını belirten Aydoğan, “Geçtiğimiz günlerde ‘mesleğimi yapmanın pamuk ipliğine bağlı olduğunu duymaktan yoruldum’ diyerek bir arkadaşımız yaşamını sonlandırdı. Günler geçmesine rağmen MEB ailesiyle, sevdikleriyle, meslektaşlarıyla acısını paylaşma noktasında bir açıklama yapmadı. İktidarın eğitim ve bilim emekçilerine bakışının fotoğrafı işte bu. Güvencesiz çalıştırılan öğretmen arkadaşlarımız için buradayız, ücretli güvencesiz çalıştırılan ataması yapılmadığı için iş cinayetleriyle, intiharlarla kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız. Meslektaşlarımızın umutları, çocuklarımızın eğitim hakkı maliyet meselesi olamaz. O bütçe halkın bütçesi, eğitim ve bilim emekçilerinin bütçesi olmalı. Bütçeden hakkımızı geri alacağız. Son 10 yılda kayıplarımız ayda bin 400 liraya ulaştı. Kayıplarımızın karşılanması, 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesi, emeklilik hakkımız için buradayız.” dedi.

Eğitime yok denilen bütçenin yıllardır teşvik adı altında özel okul patronlarına aktarıldığını ifade eden Aydoğan, “En yoksul ailelerin çocukları örgün eğitim dışında çocuk işçi olarak çalıştırılıyor, çocuklarımızın eğitim hakkı için buradayız. Gerici, ırkçı, cinsiyetçi müfredat ile kütüphane ve spor salonlarımızın olmadığı okullarda zorunlu mescitle, imam hatipleştirme ile, zorunlu din dersi ile laik eğitim yok edildi. Aladağ yanmaya devam ediyor. Öğrencilerimizin çığlıklarını biz unutmadık unutturmayacağız.” dedi.

Proje okullarına, zorunlu din derslerine karşı mücadele eden velileri de selamlayan Aydoğan, “Cemaatlerle protokollerini tanımayacağız. Laik, bilimsel, demokratik, ana dilde eğitim mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

“ALANLARDA OLACAĞIZ” 

Mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de eğitim emekçilerinin talepleri ve eğitim hakkı için birlikte mücadeleyi yükseltmenin önemine dikkat çekerek, “Birçok alanda krizle karşı karşıyayız ve işsizlik, yoksulluk, güvencesiz çalışma dayatılıyor. Meclis’te şu an 2020 yılı bütçesi görüşülüyor ve bizim sözümüz içinde yok, bütçe yapma hakkımız elimizden alınmış durumda. Bu bütçeye karşı AKP politikalarına itiraz edenler olarak 8 Aralık’tan itibaren bölge mitingleriyle bu sefalete teslim olmayacağımızı haykıracak, alanlarda olacağız” dedi.

Miting Grup Giz’in söylediği türküler ve çekilen halaylarla sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.