Bu haber kez okundu.

EMPERYALİZMİN SALDIRISI

* Zonguldak Demokrasi Platformu, Libya’ya yapılan askeri müdahaleye sert tepki gösterdi ve operasyonun derhal durdurulmasını istedi.

* Demokrasi Platformu: daha fazla kan akmaması ve bölgesel barışın tesisi için diyoruz ki; emperyalist güçlerin Libya‘ya yönelik askeri saldırganlığı derhal durdurulmalıdır. Kaddafi kendi halkının demokrasi ve özgürlük taleplerine kulak vermelidir. Türkiye‘yi emperyalist politikaların parçası haline getiren AKP Hükümeti işbirlikçi politikalarına son vermelidir.

Zonguldak Demokrasi Platformu, Libya’ya gerçekleştirilen askeri operasyonu sert bir dille eleştirerek derhal durdurulmasını istedi. Yapılan yazılı açıklama şu şekilde: Libya‘ya karşı, 19 Mart akşam karanlığında, ABD, Fransa ve İngiltere’nin öncülüğündeki emperyalist ittifakın başlattığı "Şafak Yolculuğu Operasyonu" ağır bombardımanla sürüyor. Sivil halkı Kaddafi‘nin katliamından korumak için, askeri hedeflere yönelik başlatıldığı iddia edilen operasyon, benzerlerinde de defalarca tanık olduğumuz gibi sivil halka zarar vermeye devam ediyor. Akşam karanlığında başlatılan saldırının sonuçları gündüz aydınlığında net olarak çıkıyor karşımıza. Saldırılarda ölen sivil sayısının yüzlerle ifade edileceğinden endişe ediliyor.

“PETROLÜN BEDELİNİ ÖDEMEKTEDİR”
ABD güdümündeki BM Güvenlik Konseyi‘nde yer alan emperyalist ittifakın, "Sivillerin korunması, halkların özgürleştirilmesi" söylemi ardında yatan asıl hedefleri, Libya petrolleri ile Kuzey Afrika ülkelerindeki doğalgaz ve yeraltı madenleri açısından zengin stratejik noktaları kontrol etmektir. Libya halkı aslında diktatör Kaddafi’nin değil sahip olduğu petrolün bedelini ödemektedir. Diğer bir hedef ise, son dönemde Arap-İslam Dünyasında yaşanan halkların kendi kaderlerine sahip çıkmak için harekete geçtikleri sürece müdahil olabilmek için Libya‘yı bir üs olarak kullanma gayretidir. Böylece bölgede totaliter baskıcı rejimlere karşı oluşacak halk hareketlerini yönlendirerek, kendi çıkarlarına karşı oluşabilecek yönelimleri engelleme fırsatı da yakalanacaktır.

LİBYA’DAKİ BEKÇİLİK
Kısacası emperyalist güç odakları Libya‘ya gerçekleştirdikleri ve meşruiyeti tartışılır bu müdahale ile bir taşla birkaç kuş vurmayı hedeflemektedir. Bu operasyon da Türkiye‘ye biçilen rol; ABD‘nin Libya‘daki bekçiliğidir. Kimi haberlere göre, Türkiye‘nin Libya‘da ABD için "koruyucu güç/hami devlet” olarak hizmet vereceği belirtilirken, daha birkaç gün önce Libya‘ya yapılacak bir askeri müdahaleye ilişkin "Ne işi var NATO‘nun orada, böyle saçmalık olur mu?" diyen Başbakan nezdinde AKP hükümetinin, ABD‘nin bölgedeki jandarmalığına ikna edildiği anlaşılmaktadır. Bu operasyonla ilgili olarak Türkiye’nin istediği değil, BM yoluyla ABD ve ittifakının istediği olmuştur. TBMM’inde oylanarak kabul edilen Başbakanlık Teskeresiyle Libya’nın ve Libya Halkının değil ABD’nin çıkarları korunmuş, Libya’ya karşı, 5 Gemi 1 Denizaltı ve yüzlerce asker NATO’nun emrine sokularak emperyalist ittifakın yanında yer alınmıştır.

“SORUYORUZ”
Emek ve Demokrasi Güçleri olarak soruyoruz; eğer Libya‘yı bombalamakta gerekçe sivil kayıplarını engellemek ise; Irak, Afganistan ve Pakistan’da her gün ABD‘nin hayalet uçakları ile yüzlerce sivili katlederken BM neden bu katliama göz yumuyor? İsrail‘in yıllardır Filistin halkına karşı yürüttüğü saldırgan politikaların neden önü kesilmiyor? İsrail‘in 1967 ve 1973 savaşlarıyla işgal ettiği topraklardan çekilmesine dair sayısız BM kararı neden hayata geçirilmiyor? Daha iki ay önce Kaddafi‘den “insan hakları ödülü" alan AKP Hükümetinin Başbakanı değil miydi?

İŞBİRLİKÇİ POLİTİKALAR
Hiçbir emperyalist müdahalenin mazlum halkların lehine olduğu bugüne kadar görülmemiştir. Libya‘ya kendilerinin bile inanmadığı bahaneler ileri sürerek müdahale eden, BM Güvenlik Konseyi‘nin emperyalist ülke yönetimlerine ve AKP Hükümetine, Ortadoğu‘da ve Afrika‘da dökülecek her damla kandan sorumlu olacaklarını hatırlatıyoruz. Halklar üzerinde baskı kurarak, şiddet uygulayan ve kendine tabi kılan tüm yönetimler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, eninde sonunda tarihin çöplüğünde yerini alacaklardır. Bizler Zonguldak’ta bulunan Emek, Meslek ve Demokrasi Güçleri olarak daha fazla kan akmaması ve bölgesel barışın tesisi için diyoruz ki; emperyalist güçlerin Libya‘ya yönelik askeri saldırganlığı derhal durdurulmalıdır. Kaddafi kendi halkının demokrasi ve özgürlük taleplerine kulak vermelidir.
Türkiye‘yi emperyalist politikaların parçası haline getiren AKP Hükümeti işbirlikçi politikalarına son vermelidir. Bölgesel barışın ve halkların kardeşliği için emek ve demokrasi güçlerini Libya’nın ezilen halkı ile dayanışmaya Libya’ya karşı yürütülen saldırının derhal durdurulması için mücadeleye davet ediyoruz”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185