Bu haber kez okundu.

ERDEM, KELEŞ VE KILIÇ’TAN ORTAK OYAK AÇIKLAMASI

Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi Başkanı İrfan Erdem, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aslan Keleş ve  Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç,  Kdz. Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor Platformu olarak yaptıkları ortak yazılı açıklamalarında, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in katılımıyla 02 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantının Ereğli için bir milat olmuştur” dediler.

Üçlü, Kdz. Ereğli Geleceğini Konuşuyor Platformu üyeleri olarak kamuoyunda gündeme getirdiğimiz sorunların yüz yüze OYAK Grubu’nun Genel Müdürü Sayın Süleyman Savaş Erdem’e, OYAK ve Erdemir’in en üst düzey yöneticilerine aktarmaktan dolayı memnun olduklarına vurgu yaptıkları açıklamada,  “OYAK Yönetiminin özellikle yeni iş alanları yaratılması konusundaki istekli ve yapıcı tavrı memnuniyet vericidir. Toplantıda dile getirdiğimiz sorunların bazılarının kısa zamanda ortadan kaldırılabileceği anlaşılmıştır.” İfadelerini kullandılar.

Erdemir’in Göztepe tesislerinde 2 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantıya 27. Dönem Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Polat Türkmen, Deniz Yavuzyılmaz, Ünal Demirtaş ve danışmanlarının, Siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katıldığına dikkat çeken, Erdem, Keleş ve Kılıç sözlerine şöyle devam ettiler.

AMACINA ULAŞTI

Kdz. Ereğli Geleceğini Konuşuyor Platformu üyeleri olarak kamuoyunda gündeme getirdiğimiz sorunları yüz yüze OYAK Grubu’nun Genel Müdürü Sayın Süleyman Savaş Erdem’e, OYAK ve Erdemir’in en üst düzey yöneticilerine aktarmaktan dolayı memnunuz.

Erdemir Göztepe tesislerinde 2 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantıya Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak ili 27. Dönem Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Polat Türkmen, Deniz Yavuzyılmaz, Ünal Demirtaş ve danışmanları, Siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Herhangi bir siyasi görüş ve ticari çıkar gözetmeksizin Ereğli’nin geleceği için bir araya gelen platformumuzda tespit ettiğimiz ve kamuoyuyla da paylaştığımız sorunlar karşısında OYAK yönetiminin yapıcı ve diyalogdan yana bir tutum içinde bulunduğunu gördük. Toplantı bu anlamda amacına ulaşmış ve Ereğli için Beyaz Bir Sayfanın açıldığı, faydalı ve önemli bir girişim olmuştur.

Platformumuz adına toplantıda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç ve Platform sözcüsü olarak ben İrfan Erdem,  üzerinde mutabık kaldığımız sorunları dile getirdik. Çelikhane cürufu stoklarının transfer edilmesi, çevre konusundaki duyarlılığın artırılması ve Erdemir’in bünyesindeki spor sahalarının İlçe Spor Müdürlüğü’ne devredilmesi yönündeki talebimizi dile getirdik. 

MESLEK LİSESİNİN DESTEKLENMESİ

Ayrıca, bölgedeki gemi acentelerinin yaşadığı sorunların giderilmesi ve Erdemir’in çalıştığı acente sayısının artırılması, denizcilik okullarında eğitim gören öğrencilerin staj olanaklarının artırılması, Erdemir Limanı’ndaki yükleme boşaltma hizmetlerindeki farklı fiyat uygulamalarından vazgeçilmesi, Tersanelerin canlandırılmasına yönelik çözüm önerilerimizi ve Yapılması planlanan HES konusunda, Ereğli’nin içme suyunun %29 oranının ve öncelik hakkının korunması konularını da dile getirdik.  

Sn. Arslan Keleş, bölgemizin ekonomik sorunlarına odaklanarak, yerel tedarikçilere fırsat tanınmasını, Ereğlili firmaların aynı rekabet şartlarını sağladıkları sürece ihalelere katılmasını talep etmiştir. Erdemir’le mal alıp satmanın ötesinde yeni istihdam sağlanabilecek alanlarda birlikte projeler geliştirilmesinin önemini vurgulamıştır. Karayolu nakliyesinin Gülüç Kapı’ya bir an önce taşınarak bölgenin bu sorununun ivedilikle çözümünü istemiştir. Nakliyecilerimizin sorunlarına değinmiş, OMSAN’ın atması gereken adımlar konusunda beklenen girişimleri iletmiştir. Endüstri Meslek Lisesinin desteklenmesi, buradaki öğrencilere iş ve staj imkanı sağlanması, engelli istihdamının artırılmasını gündeme getirmiştir. Ayrıca Erdemir Limanı’ndaki ticaret hacmini artırmak adına beklentilerini de dile getirmiştir.

KÖYLERE YARDIM

Sn. Şükrü Kılıç, bölgemizin en büyük sorunlarından olan işsizlik konusunda, istihdam ihtiyacı için muhtarlardan bilgi alınmasını ve bölge insanının değerlendirilmesini talep etmiştir. Köy muhtarlarına geçmişte yapılan yardımlarını yinelenmesini ve ramazan aylarında kumanya yardımının köylere de yapılmasını talep etmiştir.

İÇME SUYUNDA AZALMA OLMAYACAK

Dile getirdiğimiz bu görüşlerin OYAK ve Erdemir Yönetimi tarafından dikkate alınması, önerdiğimiz konuların takipçisi olacaklarını ifade etmeleri, memnuniyet vericidir. Toplantıda HES konusunda Ereğli Belediyesi’nin içme suyu oranında bir azalma olmayacağı, konunun uzmanları ve Sayın OYAK Genel Müdürü tarafından dile getirilmiştir. Gemi Acentelerinin sorunlarının 2020 Ocak ayında bir sorun olmaktan çıkacağı ifade edilmiştir. Çevre konusunda yapılan çalışmalar katılımcılarla paylaşılmıştır. Karayolu nakliyecilerimizin sorunlarına yönelik olarak fiyatlandırma konusunda düzenlemelerin yapılacağı bildirilmiştir.  OYAK Yönetiminin özellikle yeni iş alanları yaratılması konusundaki istekli ve yapıcı tavrı memnuniyet vericidir. Toplantıda dile getirdiğimiz sorunların bazılarının kısa zamanda ortadan kaldırılabileceği anlaşılmıştır.

BELEDİYE BAŞKANIYLA SORUNU YOK

OYAK Genel Müdürü Sayın Süleyman Savaş Erdem’in Ereğli ve Erdemir arasında ayrı gayrı olamayacağını, ortak geleceğimiz için birlikte karşılıklı anlayış içinde çalışma zorunluğunu ortaya koyması, Ereğli Belediyesi, Ereğli Belediye Başkanı ve Ereğli’de ki diğer kurumlarla hiç bir sorunu olmadığı ve her zaman görüşmeye hazır olduğunu bizzat ve samimiyetle dile getirmiş olması sorunlarımızın çözümü bakımından önemlidir.

TAKİPÇİSİYİZ

Kdz. Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor Platformu olarak toplantıda dile getirdiğimiz sorunlarımızın, OYAK Yönetiminin tarafımıza ilettiği çözüme yönelik adımların, toplantıda tam olarak açığa kavuşturulamamış konuların ve Ereğli’mizi geleceğe taşıyacak yeni adımların takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı 2 yıl önce

Ereğli'nin bu 3 isimden de kurtulması lazım, hala bunlar mı koltukta ya

Avatar
KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN 2 yıl önce

EREĞLİLİ TAKİP DE OLACAKTIR BOŞMU DOLUMU TOPLANTI BELLİ OLACAKTIR.

Avatar
EREĞLİNİN BEKLENTİSİ 2 yıl önce

ERDEMIRIN EREĞLIYE YENİ BİR STAD KAZANDIRMAK İÇİN DEVLET VE BELEDIYE ILE İŞ BİRLİĢİ YAPMASINI BEKLİYORUZ ŞU ANKİ ERDEMİR SAHASININ OLDUĞÜ YER SÜPER OLUR.

Avatar
EREĞLİ ERDEMİR EREĞLİDİR. 2 yıl önce

Erdemirden erdemir stadını yenilemesini ereğliye erdemire yakışacak stad haline getirmesini bekliyoruz.

Avatar
EREĞLİ İÇİNMİ 2 yıl önce

KAPALI SPOR SALONU VE ERDEMİR STADIYLA İLGİLİ GELİŞME OLACAKMI TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ YAPILAN TOPLANTI GÖSDERMELİKMİ GERÇEKCİMİ BELLİ OLACAK.