Bu haber kez okundu.

ERDEMİR'DEN POSBIYIK AÇIKLAMASI

Değişik platformlarda dile getirilen Erdemir'den işçi çıkarma konusunda çeşitli rakamlar telaffuz edildiği ve bu rakamlara itibar edilmemesi gerektiği konusunda Kdz. Ereğli Belediye Başkanına bilgi verildiği bildirildi.

* Erdemir Genel Müdürü Fatih Tar'ın Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a yaptığı ziyaretteki görüşmelerin ayrıntılarının Posbıyık tarafından kamuoyuna açıklanmasının ardından, Erdemir'e bir ileti göndererek bu görüşmeyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmesini istedik.

ERDEMİR'E GÖNDERDİĞİMİZ İLETİ:

Şirketinizin Genel Müdürü Sayın Fatih Tar'ın Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık'ı ziyaretinin ardından, belediye başkanı tarafından yapılan basın toplantısında:

…..Buradan Erdemir işçilerine çalışanlarına hitap etmek istiyorum. Artık yüzde 35 maaş indirimi, bin 500 kişi bin 200 kişi işten atılıyor gibi olgular geride kalmıştır onlar geçmişte kaldı. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Belli bir yerlerle görüşüp belli şeyleri almasam belediye başkanıyım bu kadar rahat konuşamam. Nasıl belediyede emekli dolanlar emekliliğe ayrılıyorsa belediyede haciz işlemlerim var ayrılmak istiyorum diyorsa Erdemir'de de emekliliği gelenler ayrılmak isteyenler ayrılabilir. Haksız yere işten atılması gibi bir şey söz konusu olmayacak. Tekrar ifade ediyorum ben Erdemir'in yetkili bir amiri değilim, genel müdürü de değilim. Yaptığım görüşmelerde sorunları anlattım, mühendis ve formenlerin Erdemir'de dövüldüğünü belgeleri ile birlikte kendilerine açıkladık. Kesin net bilgilere ulaştığım için bu kadar rahatlıkla konuşuyorum….

Diye konuşmuştur.

Kdz. Ereğli kamuoyunun bu konuda Erdemir'in de ne düşündüğünü öğrenme hakkının bulunduğuna saygı göstereceğiniz ümidini taşıyoruz. Sayın Posbıyık'ın Erdemir'i de bağlayan bu açıklamasıyla ilgili yanıtınızı bekliyoruz.

ERDEMİR'İN AÇIKLAMASI

Erdemir Kurumsal İletişim ve Sosyal Hizmetler Müdürü Gülşin Yöney imzalı olarak gönderilen açıklama ise şöyle:

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Fatih Tar 27 Kasım 2012 tarihinde Belediye Başkanı Sayın Posbıyık'a makamında nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

Bu ziyaretler doğal olarak yöneticilerin çeşitli konularda görüşlerini paylaşmak için de bir fırsat olmaktadır. 

Bildiğiniz gibi zaman zaman çeşitli platformlarda şirketimize ilişkin çoğu zaman gerçeklik payı bulunmayan  pek çok görüş ve işçi çıkarma konusu dile getirilmekte,  çeşitli rakamlar telaffuz edilmektedir. Sayın Posbıyık ile yapılan görüşmede de bu rakamlara itibar edilmemesi ifade edilmiştir.

İç ve dış piyasada zorlu bir rekabetin yaşandığı çelik sektöründe faaliyet gösteren Şirketimiz çalışanlarını en önemli rekabet gücü olarak görmektedir. ERDEMİR'in kurumsal kültürünü benimsemiş, şirket hedeflerine odaklanmış, fark yaratan, motivasyonu yüksek, Şirketimizi geleceğe taşıyacak nitelikteki çalışanları bünyemize dahil etmek ve  istihdamlarını sürdürmek, başarılı ve uyumlu bir ekip olabilmek önceliğimizdir. Ancak şirket kültürümüze, çalışma prensiplerimize, yasal ve ahlaki gerekliliklerle uyum içinde çalışmalarımıza rehberlik eden etik kurallarımıza aykırı davranan, düşük performans gösteren çalışanlarımızla yollarımızı ayırmanın, Şirketimizin geleceği ve huzurlu bir iş ortamının temini için zorunluluk haline geldiği durumlar da olabilmektedir. Bu uygulamalar yalnız ERDEMİR için değil tüm Şirketler ve Kuruluşlar için geçerli bir durumdur. Ayrıca meslek yaşamının bir nevi bayrak yarışı olduğu unutulmamalıdır. Emekliliği nedeniyle Şirketimizden ayrılmak durumunda olan çalışanlarımız da olacaktır. Bilgi ve deneyimi ile ERDEMİR'e hizmet eden, Şirketimizi bugünlere getiren, tecrübelerini genç kuşaklara aktaran ve ERDEMİR'i bir okul yapan tüm çalışanlarına Şirketimiz müteşekkirdir.

Halka açık bir şirket olarak ERDEMİR yasalara ve mevzuatlara uygun şekilde gelişmelerini ve açıklamalarını kamuoyu ile paylaşmaktadır.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

OUTSOURCING (DIŞ KAYNAK KULLANIMI)

ERDEMİR : 2013 YILI İÇİN HEDEF YÜZDE 25 OUTSOURCING OLMALI VE ANA İŞ SÜREÇLERİMİZE ODAKLANMALIYIZ.

SÖZÜN ÖZÜ -1)
“ORTA ÖLÇEKLİ ŞİRKETLERİN, GELECEK YÜZYILDA ZAFER KAZANMALARININ NEDENLERİNDEN BİRİ, HER AN DENETİMLERİ ALLTINDA BULUNDURMALARINA GEREK OLMAYAN UFAK TEFEK İŞLERİ DIŞARIDAN ALINAN KAYNAKLA ÇÖZDÜKLERİ İÇİN, YANLARINDA FAZLA BAGAJ TAŞIMAMLARI OLACAKTIR.” PETER DRUCKER - MİCHAEL PORTER

SÖZÜN ÖZÜ - 2)
“İYİLEŞTİRME YAPMAYA ZAMANINIZ MI YOK? GENELLİKLE ÇOK MEŞGUL OLAN VE İYİLEŞTİRMEK İÇİN ZAMANI OLMAYAN YÖNETİCİLERLE KARŞILAŞIYORUM. ONLARA DİYORUM Kİ, BAKIN ÖLDÜĞÜNÜZDE YA DA FİRMANIZ BATTIĞINDA MEŞGUL OLMAKTAN KURTULACAKSINIZ” SHİGEO SHİNGO

SÖZÜN ÖZÜ - 3)
“EĞER ÇALIŞANLARINIZ, HER GÜN ETRAFLARINA BAKIP TEKDÜZE BİR ŞEYLER GÖRÜYOR VE YENİ İŞ YÖNTEMLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABA HARCAMIYORLARSA.. YOLUNDA GİTMEYEN BİR ŞEYLER VAR DEMEKTİR.” TAİİCHİ OHNO TOYOTA ÜRETİM SİSTEMİ KURUCUSU

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü

Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

OUTSOURCİNG (DIŞ KAYNAK KULLANIMI)

ERDEMİR’İN DE KÜRESEL REKABETİN GEREKLERİNİ, STATÜKOCU VE HANTAL YÖNETSEL ANLAYIŞLARI NEDENİYLE, BUGÜNE KADAR ÇOK GECİKMİŞ OLMAKLA BİRLİKTE, İŞ SÜREÇLERİNDE UYGULAMAK SURETİYLE KURUMUN, DOLAYISI İLE DE EN DEĞERLİ VARLIĞI OLAN ÇALIŞANLARININ GELECEĞİNİ GÜVENCEYE ALMA GİRİŞİMİDİR.

KURUM VAR İSE ÇALIŞAN VARDIR, KURUM YOK İSE ÇALIŞAN DA YOKTUR. KURUMUN GÜÇLÜ OLMASI, ÇALIŞANLARI DA GÜÇLÜ KILAR. ÇALIŞANLARI MUTSUZ OLDUĞU İÇİN MUTLU VE BAŞARILI OLAN BİR KURUM VEYA ORGANİZASYON ASLA DÜŞÜNÜLEMEZ.

ERDEMİR'İN İŞ SÜREÇLERİNDEKİ BU İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI EMEĞİN SÖMÜRÜLMESİ DEĞİL, TAM AKSİNE REKABET GÜCÜNÜN SİGORTASI OLAN ÇALIŞANLARININ EMEĞİNİN GÜVENCEYE ALINMASI ÇALIŞMALARIDIR. AKSİ DÜŞÜNCELER ABESLE İŞTİGALDİR.

DEĞERLİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARIM TARAFINDAN BU GİRİŞİMLERİN BÖYLE BİLİNMESİNDE ÇOK FAYDA VARDIR...

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü
Ünal SAVAŞ – Erdemir retired, 2005, Quality volunteer

Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

ÖLMÜŞ SÜREÇLER, KADAVRANIN PİS KOKMASI VE BATIK MALİYETLER...!!!

EĞER BİR ÜRÜNÜN, HİZMETİN, PAZARIN VEYA SÜRECİN “HALA BİRKAÇ YILLIK İYİ ÖMRÜ VARSA” VAZGEÇMEK EN DOĞRUSUDUR. DAİME EN FAZLA ÖZEN VE EN FAZLA ÇABA GEREKTİREN ŞEYLER İŞTE BU ÖLMEKTE OLAN ÜRÜNLER, HİZMETLER VEYA SÜREÇLERDİR. BUNLAR EN VERİMLİ VE YETENEKLİ İNSANLARIN BİLE ELİNİ KOLUNU BAĞLARLAR. ANCAK BU ESKİ ÜRÜNÜN, HİZMETİN, PAZARIN VE SÜRECİN “ÖMRÜNE” DAİMA OLDUĞUNDAN FAZLA DEĞER BİÇİLİR. ONLAR GENELLİKLE “ÖLMÜYORLARDIR”, ÇÜNKÜ DAHA ÖNCE ÖLMÜŞLERDİR. TIPLA İLGİLİ ESKİ BİR ATASÖZÜNDE DE BELİRTİLDİĞİ GİBİ, “KADAVRANIN PİS KOKMASINI ÖNLEMEYE ÇALIŞMAK KADAR PAHALI, ZOR VE AYNI ZAMANDA DA BEYHUDE BİR ŞEY YOKTUR”.

ARTIK HİÇBİR ŞEKİLDE ÜRETİM YAPAMAYAN VEYA SADECE “MALİYETİ” DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN ÜRETEN VARLIKLAR, MUHASEBE DIŞINDA, VARLIK OLARAK KABUL EDİLEMEZ. BUNLAR SADECE BATIK MALİYETLERDİR.

PETER F. DRUCKER - YÖNETİM GRUSU

DEĞİŞİM, DEĞİŞİM, DEĞİŞİM...!!!

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü

Misafir Avatar
Üna Savaş 5 yıl önce

"SÜREÇLERDEKİ KIRIK CAM VE ÇAMURLAR"

DARTMOUTH COLLEGE İŞLETME FAKÜLTESİ’NDEN PROF. SYDNEY FİNKELSTEİN, SON YILLARDA BÜYÜK ŞİRKETLERİN YAŞADIĞI KRİZLERİN NEDENLERİ ÜZERİNE KONUŞURKEN ŞUNLARI SÖYLEMEKTEDİR.

“KIRIK BİR CAMI HERKES GÖREBİLİR. BU KIRIK CAM, ASLINDA DİPLERDE BİR YERDE GÖRÜLMESİ KOLAY OLMAYAN BAŞKA KIRIKLARIN VE ÇAMURLARIN OLDUĞUNA İŞARET EDER. BU ASLINDA BASİT BİR YÖNTEMMİŞ GİBİ GELEBİLİR. AMA ÇOĞUNLUKLA ŞİRKETLER SADECE KIRIK CAMI GÖRÜRLER VE BUNU TAMİR EDERLER. BU KIRIK VE ÇAMURLAR BELKİ İMALAT PLANINDA, MÜŞTERİ HİZMETLERİ VEREN KİŞİLERDE YA DA FARKLI SÜREÇLERDE OLABİLİR. HER ŞİRKETİN, FELAKET KAPIYA DAYANMADAN ÖNCE UYARI SİNYALLERİNİ ALABİLMEK İÇİN UYGUN MEKANİZMAYI OLUŞTURMASI GEREKİR.”

ERDEMİR GRUBU OLARAK; FELAKET KAPIYA DAYANMADAN ÖNCE, İŞ SÜREÇLERİMİZDEKİ KIRIK CAMLAR VE ÇAMURLARDAN ARINARAK, GRUBUMUZUN REKABET GÜCÜNÜ, SEKTÖRÜMÜZE YÖN VEREN KÜRESEL ŞİRKETLER SEVİYESİNE ÇIKARMAK DİLEĞİYLE...!!!

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü

Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

HALİL BEY; ESKİ BİR ERDEMİR ORTA KADEME YÖNETİCİSİ OLARAK, SİZDE ÇOK İYİ BİLİYOR OLMALISINIZ Kİ;

DİĞER BÜTÜN SEKTÖRLERDE OLDUĞU GİBİ, DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ DE ÇOK ZORLU BİR REKABETİN YAŞANDIĞI BİR SEKTÖRDÜR.

İŞLETMELERİN ÇEVRESİNDEKİ REKABET KOŞULLARI BAŞ DÖNDÜRÜCÜ BİR HIZLA DEĞİŞTİKÇE, ERDEMİR'DE REKABETÇİ YAPISINI KORUYABİLMEK VE GÜÇLENDİREBİLMEK İÇİN, BU DEĞİŞİMLERE HIZLI BİR ŞEKİLDE AYAK UYDURMAK ZORUNDADIR. KENDİSİNİ BU DEĞİŞİMLERİN DIŞINDA TUTAMAZ.

BU HIZLI DEĞİŞİMLERE AYAK UYDURABİLMEK DE, ÜRETİM SÜREÇLERİMİZDEKİ TEKNOLOJİK YENİLİK VE İYİLEŞTİRMELERLE BİRLİKTE, İŞ YAPIŞ SÜREÇLERİMİZDEKİ YENİLİKÇİ İŞ UYGULAMALARIYLA MÜMKÜNDÜR.

ERDEMİR'İ BU HIZLI DEĞİŞİMLERİN DIŞINDA TUTMAK, STATÜKOYU SAVUNMAK ERDEMİR'E İHANETTİR.

ŞİRKETİMİZİN KÜRESEL REKABET ORTAMINDAKİ BAŞARISI, ANCAK VE ANCAK KÜRESEL REKABETİN GEREKLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİYLE İLE MÜMKÜNDÜR.

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü
Ünal SAVAŞ – Erdemir retired, 2005, Quality volunteer

Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

HALİL BEY;
BİZ OY DEVŞİRME VE SİYASET OYUNU OYNAMIYORUZ. BİZ YEREL VE KÜRESEL PAZARLARDA RAKİPLERİMİZLE REKABET OYUNU OYNUYORUZ. BU OYUNDAN DA SÜREKLİ YENİ OYUN TAKTİKLERİ GELİŞTİREREK VE GEREKTİĞİNDE DE YORGUN OYUNCULARI VE KAPTANLARI SAHA DIŞINA ALMAK SURETİYLE OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİNE GİDEREK YENİ OYUNCULARLA VE KAPTANLARLA MAÇI KAZANARAK ÇIKMAK İSTİYORUZ.

OY DEVŞİRME UĞRUNA, OYUNA DIŞARIDAN YAPILAN MÜDAHALELER SAHADAKİ OYUNCULARIMIZIN OYUNA KONSANTRASYONUNU GÜÇLEŞTİRMEKTEDİR.

GÜÇLÜ, REKABETÇİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI, ANCAK; OYUNUN KURALLARININ SÜREKLİ DEĞİŞTİĞİ KÜRESEL DİNAMİKLERE VE TAKTİKLERE GÖRE OYNANMASINDAN GEÇMEKTEDİR.

AYRICA, İŞLETMEMİZİN BAŞARILI OLMASI, ANCAK VE ANCAK SÜREKLİ TAKTİK DEĞİŞTİREN REKABETÇİ PAZAR OYUNLARINA UYUM SAĞLAMAKTAN VE BUNA GÖRE ORGANİZE OLMAKTAN GEÇMEKTEDİR.

LÜTFEN, ERDEMİR VE ERDEMİR İŞÇİSİ ÜZERİNDEN YAPTIĞINIZ KISIR SİYASET OYUNLARINA ARTIK BİR SON VERİNİZ VE OYUNA DIŞARIDAN MÜDAHALE ETMEYİNİZ...

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005

Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

ERDEMİR YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜR VEKİLİ SAYIN FATİH TAR İLE KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN HALİL POSBIYIK ARASINDA 27 KASIM 2012 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN GÖRÜŞME, SADECE VE SADECE BİR NEZAKET ZİYARETİDİR. BUNDAN ÖTE BAŞKA BİR ŞEY YOKTUR.

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN HALİL POSBIYIK'IN, "ERDEMİR'DEN İŞÇİ ÇIKARILMASI VE MAAŞ İNDİRİMİ OLMAYACAK" BEYANLARI KENDİ HAYAL ÜRÜNÜDÜR.

BÖYLESİ BİR KONUNUN MEVZU BAHİS BİLE OLABİLECEĞİNE İNANMIYORUM VE KESİNLİKLE DE İNANMAK İSTEMİYORUM.

MÜKEMMELLİĞİ HEDEFLEMİŞ ERDEMİR GİBİ 47 YILLIK KURUMSAL BİR ŞİRKETİN, KURUM İÇİ İŞ SÜREÇLERİNDEKİ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI HAKKINDA BELEDİYE BAŞKANINDAN İCAZET ALABİLECEĞİ ASLA DÜŞÜNÜLEMEZ. BU TAMAMEN HALİL BEYİN HAYAL ÜRÜNÜ BEYANLARDIR.

REKABETİN GEREKLERİ NE İSE, O MUTLAKA YAPILACAKTIR.

SİZ HİÇ DUYDUNUZ MU? OYAK RENAULT VEYE TOFAŞ GENEL MÜDÜRÜNÜN, İŞ SÜREÇLERİ HAKKINDA BURSA BELEDİYE BAŞKANINDAN İCAZET ALDIĞINI.

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü

Misafir Avatar
Ünal Savaş 5 yıl önce

HALİL BEY; "Buradan Erdemir işçilerine çalışanlarına hitap etmek istiyorum. Artık yüzde 35 maaş indirimi, bin 500 kişi bin 200 kişi işten atılıyor gibi olgular geride kalmıştır, onlar geçmişte kaldı. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak, Haksız yere işten atılması gibi bir şey söz konusu olmayacak, emekliliği gelenler ayrılmak isteyenler ayrılabilir." GİBİ HAYAL ÜRÜNÜ BEYANLARINIZI,

KDZ. EREĞLİ DIŞINDA YAŞAYAN VE ERDEMİR'İ, EREĞLİ'Yİ VE SİZİ BİLMEYENLER, BASINDA VEYA İNTERNET ORTAMINDA OKUDUĞUNDA, SİZİ ERDEMİR'İN GENEL MÜDÜRÜ ZANNEDER. BU İSE ŞAHSINIZ NEZDİNDE YANLIŞ BİLGİLENMELERE SEBEBİYET VERİR...!!!

BÖYLESİ BİR ÜZÜCÜ DURUMLARLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN, BUNDAN BÖYLE BEYANLARINIZDA DAHA DİKKATLİ OLURSUNUZ İNŞAALLAH.

ZATEN SİZ DEMİYOR MUSUNUZ, BEYANINIZIN SON KISMINDA. BEN ERDEMİR'İN YETKİLİ AMİRİ VE GENEL MÜDÜRÜ DEĞİLİM DİYE. LÜTFEN SÖZÜNÜZDE DURUNUZ. HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN. SİZDE KENDİ İŞİNİZİ YAPINIZ OLUR MU.

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü

banner251

banner185