Bu haber kez okundu.

“EREĞLİ HALKININ YAŞAM HAKKI HER TÜRLÜ TİCARİ KAYGININ ÜSTÜNDEDİR.”

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin Aralık ayı toplantısının açış konuşmasında kamuoyunu bilgilendirme bölümünü çok uzun tutan Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın gündeminde, OYAK, OYAK’ın Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ve Erdemir vardı. Posbıyık, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in düzenlendiği  ve sadece belli kesimleri davet ettiği toplantı konusundaki görüşlerini açıkladıktan sonra, Belediye ile Erdemir arasındaki konuları da tek tek sıraladı.

Posbıyık, her şeyin önünde ilçe halkının yaşam  hakkı bulunduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, “halkın su hakkı gasp edilmek istenmektedir.” Dedi.

Erdemir’in elektrik ve havagazı tüketim vergisi ödemeyen tek kurum olduğunu da öne süren Posbıyık, bu konuda devam eden yargı sürecini kazanacaklarına inandığını belirtirken, Erdemir’in “Özel Endüstri Bölgesi”  ilan edilerek, hazine, belediye ve vatandaşların alanlarını para ödemeden istimlak etmek istediğini de ifade etti.

Posbıyık’ın konuşmasının tamamı şöyle:

EMLAK VERGİSİ KONUSU

Emlak vergisi kanunu gereği beyanname usulü ile bildirilen Emlak vergisinde, 2019 yılına kadar ERDEMİR tarafından hazırlanan beyannamelerin bu dönemde incelenmesi neticesinde eksik ve hataların tespit edilmesi üzerine, resmi yazı ile ERDEMİR’e bildirilerek eksik ve hataların düzeltilmesi istenmiştir. ERDEMİR’in olumsuz cevabı üzerine Belediyemizce oluşturulan komisyon marifetiyle fabrika sahası içerisinde yerinde inceleme, tespit ve ölçümler yapılarak tutanak ile imza altına alınmıştır. Eksik ödenen Emlak vergisi  6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri neticesinde geriye dönük 5 yılı kapsayacak şekilde Emlak vergisi Tahakkuk çıkarılmıştır.

ELEKTRİK VE HAVAGAZI TÜKETİM VERGİSİ

Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi yasa gereği tüm vatandaşların tükettiği elektrik bedeli üzerinden ödediği bir vergidir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Elektrik ve Havagazı Tüketim vergisi ÖDEMEYEN tek kuruluş ERDEMİR ’dir.

Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ile ilgili ERDEMİR, iki başlık altında ele alınmalıdır.

1.ERDEMİR’in Kendi içinde üretim faaliyetleri esnasında ortaya çıkan havagazını kullanmak suretiyle üretmiş olduğu elektrik enerjisini tüketmesi, bu yaklaşık toplam tüketiminin %25-%35 oranında

2.Kendi ürettiği elektrik enerjisinin yeterli gelmemesi sebebiyle, Elektrik tedarik firmaları üzerinden satın aldığı elektrik enerjisini tüketmesi, yaklaşık toplam tüketiminin %65-%75 oranında

Birinci başlık ile ilgili hukuki süreçte ERDEMİR Danıştay’a kadar olan süreçte tüm mahkemeleri yanıltmak çabası sergilemiş ancak hepsini kaybetmiştir. Sonrasında Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanmış ve süreç sonunda Anayasa Mahkemesi özetle, verginin ödenmesi gerektiği ancak matraha esas satış ilişkisi olmadığı ve matrah belirleme konusunda yerel mahkemeye geri göndermiştir. Bu konu ile ilgili belediyemiz tarafından elde edilen bilgi ve belgeler ışığında ERDEMİR’in kendi kullandığını iddia ederek mahkemeleri yanılttığı ve ürettiği elektrik enerjisini sattığı hususunda deliller elde edilmiştir. Süreç belediyemiz tarafından titizlikle takip edilecektir.

İkinci başlık ile ilgili olarak hiçbir hukuki gerekçe ve sebep olmamasına rağmen satın alarak tükettiği elektrik enerjisinin vergisini ERDEMİR’in satın aldığı firmalar belediyemize ödememektedir. Bu konuyla ilgili ERDEMİR hangi firmadan elektrik aldığını dahi açıklamamaktadır. Belediyemizin yapmış olduğu araştırma ve ulaştığı bilgi ve belgeler ERDEMİR’in kendi tedarikçisi olduğu yönündedir. Eğer değil ise kamuoyuna açıklaması gerekmektedir.

KIZILCAPINAR HES PROJESİ

2018 yılında Önceki dönemde hazırlanan DSİ-ERDEMİR-KDZ.EREĞLİ belediyesi arasında imzalanan PROTOKOL ile Ereğli halkının su hakkı gasp edilmek istenmektedir. Bu protokolün hiçbir vicdani ve hukuki açıklaması yoktur. Ereğli halkının yaşam hakkı her türlü ticari kaygının üstündedir.

Halil POSBIYIK olarak hukuki mücadelenin sonuna kadar takipçisiyim.

ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ TEHLİKESİ

Endüstri bölgesi kanunu, sanayicinin bakir alanlar üzerine kuracağı tesislerin uzun zaman alan bürokratik süreçleri hızlandırmak amacıyla çıkarılan faydalı bir kanundur.

Kanunun ikinci bölümünde yer alan özel endüstri bölgesi ise mevcutta kurulu sanayi tesislerinin büyümesini sağlamak üzere çevresinde bulunan ve bürokratik olarak uzun zaman alan istimlak işlerinin hızlandırılması için çıkarılmıştır.

ERDEMİR zaten senelerdir kullandığı ve büyümesinde bürokratik herhangi bir engelinin olmadı halde, içinde bulunan hazineye ait 2.085.000m², belediyeye ait 12.650m² ve şahıslara ait 14.000m² alanı devlet tarafından kamulaştırma bedelini ödeterek bedava sahip olma peşindedir. Hazineye ait 2.085.000m² alanın rayiç bedeli yaklaşık 4.5 milyar TL yani eski parayla 4.5 katrilyon TL civarındadır.

Özel Endüstri Bölgesi olduğu anda tüm vergi ve harçlardan kurtulma peşindedir. Özel ticari bir kuruluş olan ERDEMİR yıllık 6.5 milyar TL net kâr açıklamasına rağmen vatandaşın devlete ve belediyemize ödediği hiçbir vergiyi ödemek istememektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Her şey zor 2 yıl önce

Bu açıklamalar böyle yapılırsa erdemir demekki ereğliye uzak gitmeye devam edecektir.

Avatar
ibogemici 2 yıl önce

ahhh ERDEMİR ahhhh ,hep senin ekmeğini yiyenler sana kızıyor, bi ben yiyemedim senin ekmeğini,.

Avatar
delihakkılı hakkı 2 yıl önce

pis kapitalizm...hep tüketir..