Bu haber kez okundu.

"EREĞLİ'NİN BEKLEDİĞİ MÜJDEYDİ"

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kdz.Ereğli TSO Başkan Vekili Sertan Yalçın ile Ereğli Devlet Hastanesi eski yerlerinin üniversite kampüs alanına dönüştürülmesine yönelik gelinen son noktayı açıkladı.

 

Uysal: "Üniversitemiz ile bir protokol yaparak, avan projesini 2016 yılı sonunda bitirip 2017 yılında da yatırım ve uygulama ihalesine çıkılması için görüşmelerimizi tamamladık. Ne zaman öğrenci olur, orada hayat ne zaman başlar derseniz cevap vermem zor. Şu anki mevcut fakülte ve yüksek okullar yerlerinde kalacak, buraya yeni öğrenci veya yeni fakülteler gelecek"

 

Yalçın: "Orada bilindiği gibi 40 dönüm bir arazi var, buranın 26 dönümlük kısmına bir üniversite yerleşkesi planlanıyor. Burada oraya şu fakülte olacak üniversitenin şu branşları açılacak diye birşey söz konusu değil. Bizim için önemli olan 26 dönümlük alanda öğrencinin eğitim yapabileceği ve eğitim yerleşkesinin oluşturulması. İsim çok önemli değil, binanın bir tanesine eğitim bir tanesine turizm dersiniz. İsim konusunda herhangi bir şey telaffuz edilmiş değil, zaten de düşünülmüyor"

 

 

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal beraberinde Kdz.Ereğli TSO Başkan Vekili Sertan Yalçın ile düzenlediği basın toplantısında Ereğli Devlet Hastanesi'nin eski binalarının da içerisinde bulunduğu 41 dönüm arazinin 26 dönümlük bölümüne yapılması hedeflenen üniversite yerleşkesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uysal, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ve Kdz.Ereğli TSO ile imzalanacak protokol doğrultusunda avan projenin 2016 yılı sonlarında bitirileceğini, 2017 yılında da yatırım ve uygulama ihalesine çıkılmasının ön görüldüğünü söyledi.

 

"HEYECANLA BEKLENEN AVAN PROJE"

Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda Uysal şu ifadelere yer verdi: "Ticaret ve Sanayi Odamız'dan Sertan Yalçın ile bir araya geldik. Hepimizin heyecanla beklediği üniversite kampüs avan projesi var. Devlet Hastanesi eski yerlerinin yıkılarak orada bir Bülent Ecevit Üniversitesi'ne bağlı üniversite kampüs olayı oluşacak.

 

10 GÜN İÇERİSİNDE YIKIM BAŞLIYOR

Son günlerde takip edildiği gibi oranın yıkım ihalesi üniversitemiz tarafından yapıldı, 10 gün içerisinde de yıkımına inşallah başlanacak. Arkasından bizler de Ticaret Odamız ile bir araya geldik, oranın avan projesi konusunda anlaştık, önümüzdeki günlerde de üniversitemiz ile bir protokol yaparak, avan projesini 2016 yılı sonunda bitirip 2017 yılında da yatırım ve uygulama ihalesine çıkılması için görüşmelerimizi tamamladık. Ereğli halkının en büyük beklediği müjde üniversite kampüs alanı ne zaman başlanacağı konusuydu. İnşallah 2016 yılının son günlerinde avan projeyi teslim alacağız, 2017 yılının başlarında da uygulama ve proje ihalesine çıkılacak"

 

MEVCUTLAR YERİNDE KALACAK

Proje maliyetinin henüz belli olmadığını ancak bütçe ile ilgili de herhangi bir sıkıntının bulunmadığını vurgulayan Uysal, 41 dönüm arazinin 26 dönümünün eğitim alanı olacağını ifade etti. Bir gazetecinin, "Kampüsün ne zaman faaliyete geçeceğine yönelik takvim belli midir?" sorusuna ise Uysal şu sözlerle yanıt verdi: "Ne zaman öğrenci olur, orada hayat ne zaman başlar derseniz cevap vermem zor. Şuanki mevcut fakülte ve yüksek okullar yerlerinde kalacak, buraya yeni öğrenci veya yeni fakülteler gelecek" dedi.

 

"EREĞLİ HAKSIZLIĞA UĞRADI"

Kdz.Ereğli TSO Başkan Vekili Sertan Yalçın da konuşmasında, 4 yıldır üzerinde çalıştıkları projenin hayata geçirilmesinde startın verildiğini anlattı, Kdz.Ereğli'nin öğrenci sayısı konusunda yaşadığı haksızlığın ortadan kaldırılması yönünde önemli girişimlerin bulunduğunu ifade etti. Yalçın da şunları söyledi: "Göreve geldiğimiz günden beri Kdz.Ereğli'nin öğrenci sayısı konusunda haksızlığa uğradığını ve bu konuda üzerimize düşen görevi her zaman yapacağımızı, öğrenci sayısının hak ettiği olmadığını kamuoyu ile paylaştık.

 

TSO-BELEDİYE İŞBİRLİĞİ

İlk göreve geldiğimizde Eğitim fakültesinin orada bir sosyal tesis projesi gerçekleştirdik. Şuanda da belediyemiz ile birlikte ortaklaşa üniversitemizin Ereğli yerleşkesinin avan projelerini yapmak için bir araya geldik. Şuanda geldiğimiz nokta sevindirici bir nokta. 4 Yıldır üzerine basa basa çalıştığımız konunun artık startı verilmiştir, bu saatten sonra kim gelirse gelsin bunun geri dönüşü yok. Yıkım ihalesi gerçekleştirildi, 10-15 gün içerisinde ihaleyi alan firma işe başlayacağını söyledi. Yıkım süresi içerisinde proje çalışmaları da peşinden geliyor.

 

"ŞU FAKÜLTE OLACAK, ÜNİVERSİTENİN ŞU BRANŞLARI AÇILACAK DİYE BİRŞEY YOK"

Üniversitemiz bunu 2017 yılı içerisinde ihalesini gerçekleştirecek. Orada bilindiği gibi 40 dönüm bir arazi var, buranın 26 dönümlük kısmına bir üniversite yerleşkesi planlanıyor. Burada oraya şu fakülte olacak üniversitenin şu branşları açılacak diye birşey söz konusu değil. Bizim için önemli olan 26 dönümlük alanda öğrencinin eğitim yapabileceği ve eğitim yerleşkesinin oluşturulması. İsim çok önemli değil, binanın bir tanesine eğitim bir tanesine turizm dersiniz. İsim konusunda herhangi bir şey telaffuz edilmiş değil, zaten de düşünülmüyor.

 

"EREĞLİ EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK"

Bizim orada yerleşkeyi biran önce ayağa kaldırmamız gerekiyor. Ereğli üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır, Ereğli en güzel yerini üniversiteye devir etmiştir. Üniversitenin de bu konuda üzerine düşeni yapacağına biz inanıyoruz. Biz bu yerleşkenin faaliyete geçip Ereğli ekonomisine katkı sağlaması açısından biz bu işin içerisindeyiz"

 

 (Haber: Mustafa Kemal Bektaş)www.ereglionder.com.tr eregli avan proje... paylaşan: Onder-gazete
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185


banner283