Bu haber kez okundu.

“EREĞLİ’NİN BİR PARÇASI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kısa adı Erdemir olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı  Halil Posbıyık’ın,  Kızılcapınar Barajı’nda yaptığı açıklamadaki sözlerinin doğru olmadığı bildirildi.  Erdemir,   “OYAK’ın, Ereğli halkının suyunu keseceği yönünde beyanatları olmuştur. Gerçeği yansıtmayan bu beyanatlar bizde, Sayın Başkan’ın bilgi kaynakları tarafından yanlış ve/veya eksik  yönlendirildiği izlenimi yaratmıştır.  Ereğli ve Ereğli halkının geleceği için aynı emellere sahip olduğumuz Sayın Posbıyık’a konuya dair  tüm süreçlerle ilgili bilgi vermeye hazırız.” Dedi.

BİZ İNŞAA ETTİK

Erdemir tesislerinin endüstri suyu ihtiyacı için tüm kamulaştırma ve inşaat maliyetlerinin kendileri kurumları  tarafından karşılanarak Kızılcapınar Barajı’nın inşa edildiğini ve barajın işletme ve bakımının da kurumlarınca  sürdürülmesine ilişkin Devlet Su İşleri (DSİ) ile bir protokol imzalandığını hatırlatan  Erdemir  “Bu protokol, Ereğli halkı ve Belediyesi aleyhine değil karşılıklı kazanımlar üzerine ve kamu yararı gözetilerek akdedilmiş protokoldür”  vurgusunu yaparak, açıklamasına şöyle devam etti.

KULLANIM ORANLARINI DSİ BELİRLEDİ

Barajdan alınan suyun kullanım şartları ile tarafların hak ve yükümlülükleri kapsamında DSİ, Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Erdemir arasında imzalanan protokole göre; yapımı devam eden HES Projesi, barajın kullanım şartlarında herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır. Protokol ile Belediye’ye tahsis edilen içme suyu miktarında hiçbir değişiklik yapılmadan içme suyu şebekesine verilmeye devam edecektir. Baraj suyunun kullanım oranları DSİ tarafından belirlenmiş olup, Belediye’ye tahsis edilen içme suyu miktarının düşürülmesi söz konusu değildir.

YÜZDE 29 U İÇME SUYU

Baraj, DSİ tarafından sulama, endüstri ve içme suyu temini için planlanmıştır. DSİ tarafından hazırlanmış planlama raporunda baraj maliyetinin %61’inin Erdemir (endüstri suyu), %29’unun Karadeniz Ereğli Belediyesi (içme suyu), %10’unun ise DSİ (sulama suyu) tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Baraj ve soğutma suyu Erdemir için hayati öneme sahiptir. Barajdan suyun sağlanamaması durumunda, yaklaşık 6 saat sonra fabrika sahasında entegre olarak üretim yapan tesislerin duruşa geçmeye başlaması ve 24 saat içerisinde tüm tesislerin durması tehlikesi söz konusudur. Bu durumda Erdemir’in ürün üretememek/satamamaktan kaynaklanan zararlarının yanı sıra, en büyük zarar yüksek fırınlarda görülecektir. Bu sebeple yaşanabilecek kayıpların, doğrudan Ereğli’ye, Ereğli işçisine ve Ereğli halkına yansıyacak olmasından dolayı, barajın tüm maliyetleri, yapılan protokole rağmen Erdemir tarafından karşılanmak suretiyle inşa edilmiş olup, yine tüm maliyeti Erdemir tarafından karşılanarak işletilmektedir.

HES Projesi, yaklaşık 25 yıldır barajın dip savağından enerjisi kullanılmaksızın boşa akan suyun, barajın kullanım şartlarında herhangi bir değişiklik yaratmadan enerjiye dönüştürülerek; Ereğli ve Erdemir için kullanılabilecek ilave enerji yaratılmasını sağlayacaktır.

EREĞLİ HALKININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ÇALIŞANLARIMIZDIR

Erdemir ve Ereğli halkı birbirinden ayrı düşünülemeyecek bir bütündür. Yarattığımız ekonomiyle, suyumuzla, istihdam gücümüzle her zaman Ereğli’nin bir parçası olmaya devam edeceğiz. Kızılcapınar Barajı ve HES projesi, tıpkı diğer yatırımlarımız gibi sadece bölgenin bugününe değil; gelecek 50 yılına değer katacak bir yatırımdır. Ereğli halkının içme suyunu azaltmak veya kesmek aklımızın ucundan dahi geçmemiştir, geçmeyecektir. Ereğli ve Ereğli halkının büyük çoğunluğu bizim çalışanımızdır, çalışanlarımızın aileleridir, evlatlarıdır, yakınlarıdır. Pandeminin yarattığı zorlu süreç, çalışanlarımız ve Ereğli halkı ile ayrılmaz bir bütünün parçası olduğumuzu bize bir kez daha göstermiştir. Çalışanlarımızın özverisiyle ülkemiz için üretmeye devam ederken, bu gayretler karşısında bizlerde üzerimize düşeni yaparak tesislerimizde tüm sağlık ve hijyen kurallarını büyük bir titizlikle uyguladık. Herhangi bir hak kaybı yaşanmasına izin vermedik. 55’inci işletme yıldönümümüzü geride bıraktığımız bu dönemde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ereğli’nin hizmetinde olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ereglili 2 hafta önce

ereğli halkının 100/1 ni teşkil ediyorsunuz, bir saatlik yetki versinler erdemiri kapatırım, 100 kişiden biri onlarda da ereğlili yoktur, benim ereğlili hemşerim ankarada istanbulda izmirde veya yurd dışında inşaatlarda, sayın başkan kapatın erdemiri, vurun kapısına mühürü, güzelim ilçeme zarar veriyor zarar

Avatar
vatandas 2 hafta önce

sayın genel müdür sizden bişey istesek, herhalde bizi kırmazsınız, çalışanlarınız ile birlikte fabrikanızı alıp başka yere gitsenizde güzelim şirin ereğlim bi nefes alsa, biz sizin suyunuzu paranızı istemiyoruz, ama bütün çalışanlarınıda yanında götür::)

Avatar
emekli 2 hafta önce

rahmetli sayın ruhi cöbekoğlu gibi bir belediye başkanı olsa idi neler olurdu neler, ama ya herşeye evet diyen bir başkana yada şov yapan belediye başkanlarına denk geldiniz, ama ben inanıyorum ereğlili hemserilerim Ruhi cöbekoğlu gibi bi belediye başkani sececektir, (1990 yılları erdemir mühendislerinin belediye binasını nasıl aşindırdıkları) hey gidi günler hey valla erdemir üst kademesi el pence duruyorlardı::::)))

Avatar
Vatandaş 2 hafta önce

Su Erdemir in değil Allah ın suyudur. Derenin önüne bend yaptın diye Ereğli halkının iradesine pranga vurmak kimsenin hakkı değildir. Ermenistan da Karabağ benimdir diyor. Her benimdir diyenin her şeye hakkı olmaması gerekir.

Avatar
ADİL KARA 2 hafta önce

ERDEMİR BARAJ SU KULLANIM REJİMİNİ DEĞİŞTİRİRSE O BEND ZAMANLA AŞINIR VE SONUNDA PATLAR. O BARAJ PATLARSA ERDEMİR KDZ EREĞLİNİN YAŞAYACAĞI MİLYARLARCA DOLAR YAŞAYACAĞI ZARARI KARŞILAYACAK MIDIR? ERDEMİR KİMSEYE 1 BARDAK SU BİLE VERMEZKEN BİR FELAKET YAŞANIRSA ZARARLARI KARŞILAMAYACAĞINA GÖRE MİNİ BARAJI DA OLMASIN..

Avatar
Ced Raporu Şaibeli 2 hafta önce

Niyazi ÖZCAN Barajla ilgili Çed toplantısında gerekli açıklamaları halkın önünde yaptı. YouTube dan konu hakkında bilgisi olmayanlar izleyebilirler. ERDEMİR in Basın ve Halkla ilişkisi çalışanlarının verdiği bilgilerin eksik ve mesnetsiz olduğu bilimsel gerçeklerden uzak olduğu görülecektir..

Avatar
Ali 2 hafta önce

Şirketin amacı yüksek kar ve az harcama ile daha çok kazanmak.insan bir hastane yapar hediye eder Fabrikanın dumanı ciğerlerimizi mahvediyor..Ben suyumu şirketle paylaşmak istemiyorum gitsin denizden tatli su uretsin.