Bu haber kez okundu.

ESKİ HASTANE ALANI ASKERİYENİN OLMUŞ !


"Stratejik önem arz eden ve üzerinde sonradan yıkılan eski hastane binalarının olduğu saha artık askeriyenin mülküdür"


"
Yıllardır bize hayal tacirliği yaptılar. Binaların yıkılması sonrası o arazi üzerine yeniden bina yapma olasılığı bu genelgeye göre kalmamıştır. Dolayısıyla, Ereğli'nin menfaatlerine ve hayallerine ihanet etmişlerdir"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, ilçenin kurtuluşu olarak gösterilen eski hastane alanının askeriye güvenlik bölgesi kapsamında olduğunu iddia ederek, AK Parti'li milletvekili ve belediye başkanına, "cevap verin, ne oldu Karadeniz Ereğli'nin üniversite hayali, kampüs hayali?” sözleri ile seslendi.

Sertan Ocakçı, AK Partili belediye ve milletvekillerinin sadece kağıt üzerinde kalan ve fiiliyata geçmeyen projeler için sürekli bahaneler üretip yılların bomboş geçtiğini belirttiği yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


KAMPÜS NE OLDU?

Yıktıkları eski belediye binasının enkazını bile aylardır toparlayamayan, küçücük işleri devasa projeler gibi halka pazarlayan, teslim aldıklarında neredeyse yüzde yetmiş beşi bitmiş terminal binasını bile dört yılda ancak hizmete sokabilen; 20 bin ton asfaltı dahi İller Bankası kredisi kullanmadan dökemeyecek hale getirilen Karadeniz Ereğli Belediyesi Başkanı ile AKP yöre milletvekillerinin ortak en önemli projeleri ise kente kazandırılacak üniversite kampüsüydü.

 

MÜJDE!..

Sayın Çaturoğlu bir yandan Sayın Uysal diğer yandan, bu kampüs hayalini birbiri ardınca halka satarak aylarca bu konu üzerinden prim yapmışlardı. Müjde, artık üniversite arazimiz yok.

 

BİNALARI YIKTILAR, YENİLERİN YAPILMASI ENGELLER ÇIKARACAKTI

Yaklaşık sekiz ay kadar önce de, bir gazeteci kardeşimizin haberinde önemli bir gerçek ortaya çıkarılmıştı. Zira, bulunduğu konum açısından stratejik bir noktada yer alan Ereğli Askeri Limanı'nın hemen yanı başındaki eski hastane binalarının yıkılmasıyla açılacak saha, Bülent Ecevit Üniversitesi'ne Ereğli Kampüsü olarak devredilmiş olsa bile, devletimizin uymak zorunda olduğu uluslararası anlaşma kuralları gereği bazı sorunlar yaratacaktı. Stratejik tesis niteliğinde olan bu askeri limanın birkaç yüz metre üzerindeki hastane binaları yıkıldığı takdirde, söz konusu alana yeni binaların yapılabilmesi noktasında engeller çıkacaktı. Bu haber o günlerde, ilgili vekiller ve çok çalışkan (!) belediye yöneticileri tarafından kapalı kapılar ardında yalanlanıyordu. Ancak aradan geçen bunca ay içinde ne AKP İlçe Teşkilatı ne milletvekilleri ne de belediye yönetimi, bu konu hakkında net bir açıklama yapmadılar. Yapamadılar.

 

"ÜÇ BOYUTLU PROJELERİN..."

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın, bir meclis toplantısında müjde olarak lanse ettiği eski hastane binalarının yıkılmasından sonra, açılan sahanın üzerine yapılacağı vaad edilen, üç boyutlu projelerin gösterildiği kampüs ne oldu, kimse bu sorunun yanıtını bulamadı. Biz hariç. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ısrarla vurgulamıştık.


ARTIK ASKERİYENİN MÜLKÜDÜR

Bugün geldiğimiz noktada ise, birçok sanal projenin olduğu gibi, Ereğli Kampüsü konusunun da masaldan öteye gidemediği gerçeği ile karşı karşıyayız. Zira, çok acıdır ki, aylar önce yayınlanan haber doğru çıkmış, stratejik önem arz eden ve üzerinde sonradan yıkılan eski hastane binalarının olduğu saha artık askeriyenin mülküdür. Bu gerçeğin belgesini de kamuoyunu aydınlatmak için ekte sunduk. Geçmiş olsun, O arazi artık askeriyenin mülkü.NEDİR BU BELGE?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmış, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından ilgili daire müdürlüklerine gönderilmiş, 2565 sayılı kanun kapsamındaki sorgulamalar hakkında bir genelge. Bu genelgede; 05.05.2011 Tarihli Askeri Yasak Bölgeler, Askeri Güvenlik Bölgeleri ile Stratejik Bölgelerin Tespitine ilişkin mutabakat uzun uzun anlatılıyor. Buna göre de; Askeri Yasak Bölge ve Güvenlik Bölgelerinin tespiti ve bunların tapu siciline tesciline yonelik çalışmaların devam ettiği hatırlatılarak eki listede yer alan illerde yabancı uyruklu taşınmazların yasak bölge ve güvenlik bölgesi içerisinde kalıp kalmadığına ilişkin yazıya vurgu yapılıyor. Bu kentler arasında Ereğli de var.


ASKERİYEYE GEÇİYOR

Bu genelgeye göre de uluslararası stratejik tesislerden biri olan Ereğli Askeri Limanı yanındaki eski hastane binalarının olduğu taşınmaz, askeriyeye geçiyor. Zira o arazi de güvenlik bölgesi içerisinde kalıyor. Peki, aylar önce biz ve işini doğru yapan gazeteciler gerekli uyarıları yaptığımızda bu AKP'liler ne yapıyordu? Bu bir yıl içinde, bu konu ne zaman açılsa, birkaç bürokratik engel kaldı, masalı anlatan AKP'nin yerel yöneticileri, devlet katkısı ile yapılacak birkaç onarım çalışması ile üniversiteye teslim edilebilecek eski binaları yıkmakla, Karadeniz Ereğli'ye, ancak uzaktan bakılabilecek, girişi yasaklanmış bir arazi bırakmışlardır.

"İHANET ETMİŞLERDİR"

Yıllardır bize hayal tacirliği yaptılar. Binaların yıkılması sonrası o arazi üzerine yeniden bina yapma olasılığı bu genelgeye göre kalmamıştır. Dolayısıyla, Ereğli'nin menfaatlerine ve hayallerine ihanet etmişlerdir.


PROJE SUYA DÜŞTÜ

Bu kentin en kıymetli arazilerinden biri, birilerinin inadı yüzünden atıl hale getirilmiştir. Asıl sorun ise, vizyon proje adı verilen kampüs konusunun tamamen suya düşmüş olmasıdır. Bazı gerçekler ısrarla kendilerine anlatılmasına rağmen kulaklarını tıkayan, her konuda kendilerinin daha iyi bildiğini iddia edenler, hiç değilse bu meselede doğruyu anlatan insanları hatta bir zaman beraber yürüdükleri insanları bile dinlemiş olsalardı, Ereğli halkı bu kaybı yaşamayacaktı.

 

Sertan Ocakcı

SOSYAL MEDYADA ŞOV KOKAN FOTOĞRAFLAR

Şimdi CHP olarak soruyoruz: Bu işin vebali kimin boynunaysa o bir adım öne çıksın ve hesap versin. Doğru dürüst hiçbir vaadlerini yerine getiremeyenlerin elinde her geçen gün daha da kötüye giden Karadeniz Ereğli'de yaşatılan bu hayal kırıklığının kanaat önderleri kimse, bu halka hesabını versin. Derhal! Şimdi çıkın konuşun! Sosyal medyada şov kokan fotoğrafları, olmayan projeleri, cümleleri yazıp paylaşın! Bıkıp usanmadan içi boş müjdeler sıralayın!


ÇIKIN HESAP VERİN !

Ama çıkın ortaya ve cevap verin, ne oldu Karadeniz Ereğli'nin üniversite hayali, kampüs hayali? Umutlarımız ne oldu? Bu kenti geleceğe taşıyacak, ilçe ekonomisini ayağa kaldıracak bu yatırım ne oldu? Siz, bu kentin insanına hayal satarken, asıl hayallerini öldürdünüz. Bu memleketin son dört yılını çaldınız. İleriye götüreceğinizi söylediğiniz Ereğli'yi her geçen gün daha da geriye götürdünüz.

"TEK İŞİNİZ ŞOK YAPMAK"

Ereğli'yi batırdıkça batırdınız. Tek işiniz şov yapmak. Boş vaadlerle, ipe sapa gelmez ucuz müjdelerle gününüzü geçirmek. Bizim tavrımız net ve o netlik içinde kamuoyu adına size, her birinize hesap soruyoruz: Yeter artık tribünlere oynadığınız. Bu memleketin çanına ot tıkadınız, canında ruh bırakmadınız. Dört yıl önce bu kentin belediyesini alabilmek uğruna; "Merkezi iktidarla yerel iktidar aynı partiden olursa, Ereğli şaha kalkar.", martavalı okudunuz. Bugün ise cana imana yettiniz. Hayaldi gerçek oldu, diye diye, bu memlekete yaşatmadığınız kabus kalmadı. Çıkın birer adım öne."EYY ÇATUROĞLU, EYY UYSAL!"

Eski hastane binaları yıkılmaya başladığı gün sizlere Askeri Güvenlik Bölgesini hatırlattık. Ama siz anlamadan dinlemeden Müjde demeye devam ettiniz. Sizlerin sayesinde, Ereğli'nin en değerli arazilerinden biri elimizden uçtu, gitti. Sizin müjdenizin sonu ancak bu kadar işte. Bu hikayenin sonunu yazarke, Ereğli halkının bir fakülte hayalini nasıl yok ettiğinizi nasıl anlatacaksınız, buyrun söyleyin. Yer Tahsisi yapılmış bir araziyi nasıl Kdz. Ereğli’nin menfaatlerini düşünmeden elimizden kaptırdınız? Açıklayın. Ereğli halkı adına bıkmadan soracağız: Birilerine şirin görünmek dışında ne yaptınız? Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifini basamak yaptınız, herşey esnafımız için çok güzel olacak dediniz. Ama taksi esnafının, otobüsçü esnafının, şoför esnafının sorunlarını bile çözemediniz. Pazaryerinin üstünü kapattınız, köylü kadınımızı gariban yerine koyup o pazaryerinden kovmaya kalktınız. Erdemir işçisi üzerinden kendinize yıllarca siyasi menfaat sağladınız, bugün ise Erdemir'e tu kaka diyor, kapısına siyah çelenk bırakmayı düşünüyorsunuz. Ereğli'ye Turizm Fakültesi açıyoruz, dediniz. Dersane kılıklı bir binayı fakülte yaptınız, on öğrenci bile toplayamadınız. Fetö'den devşirdiğiniz bir özel okulun tüm binalarını onca uyarılarımıza rağmen İmam Hatip yaptınız, ama oraya da öğrenci toplayamadınız. Ereğli Lisesi öğrencilerini dört yıl boyunca çatıları çökmüş sınıflarda okuttunuz, virane binayı ancak bu yıl yıkabildiniz. Geçen gün de Gençlik ve Spor Bakanı'nı misafir ettiniz, Ereğli'ye yeni stat müjdesi, dediniz.


"ALLAH'TANDA MI UTANMIYORSUNUZ?"

Kulundan utanmıyorsunuz da Allah'tan da mı utanmıyorsunuz? Yetmedi mi daha günü kurtarmak için gündem değiştirme oyunlarınız. Göz göre göre Çeştepe'deki üniversiteye tahsis edilen alan gitti. Rektörlüğe bir süre vekalet eden Ali Azar, Ereğli'nin menfaatlerini korumak adına direndi, devir kâğıtlarını imzalamadı. Ama Yeni gelenler ise aldığı emir üzerine bu işlemi tamamladı ve cânım arazi, bir kent için göz bebeği bir arazimiz göz göre göre gitti. Uyarılmanıza rağmen gitti. Eyy AKP'liler. Yıllarca kandırıldık, diyen sizleri kandırmayan, bu kent için doğruyu söyleyen, bu kentin menfaatleri için siyaset yapan bir tek bizler varız. Şimdi inandınız mı? Bu memleketin doğrularını görün artık. Bir kez daha söylüyorum, bırakın tribüne oynamayı. Nişanlarda, cenazelerde boy göstererek fotoğraf çektirmeyle, her mikrofonda Müjde demekle, İhale başladı, ihale bitti diyerek, olmayan binaların fotoğraflarını basına atarak, hayal tacirliği yaparak siyaset olmayacağını bilin.


DİPNOT OLARAK BİLE YER ALMAYACAKSINIZ

Çilekeş Ereğli'nin bunları yemediğini artık bilin. Milletin sizden de masallarınızdan da sonu gelmez müjdelerinizden de bıktığını bilin. Ve şunu unutmayın, Bu millet size öyle bir Müjde diyecek ki, bu ilçenin insanını bir kere daha kandırmak için saniyelik fırsatınız dahi olmayacak. Bu ilçenin tarihinde dipnot olarak bile yer alamayacaksınız. Ereğli sabrediyor ve sabrın sonunun Hayırlı olacağına inanıyor"

 

(Haber Merkezi)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sefer Topcuoğlu 1 yıl önce

Yıkılan otogar yanındaki askeri lojmanları oraya taşırlar.Böylece şehir merkezinde yeni bir rant kapısı açılmış olur.

Avatar
Muhammet 1 yıl önce

Sayin uysal baskan sayin caturoglu bikmadi nizmi hayal projelerle insanlari kandirmaya bravo size iyi atip tutuyorsunz nasil aciklicaksiniz merak ediyorum dusun ereglinin yakasindan artik biz bikdik geriye gitmekden bitirdiniz memleketi sevinin

Avatar
Metin 1 yıl önce

Üniversite kampüsünden monoraya binip ilk önce butik hastaneye uğrayacağız. Oradan çarşı ve inovasyon merkezine uğrayıp yeni terminale gideceğiz

Avatar
Yakup 1 yıl önce

Arkadaş vekiller hangi konuda uysal ın elinden tutmuş ki. Faruk Çamuroğlu’ kendine fabrika kurdu haberiniz yok mu

Avatar
şükrü 1 yıl önce

ercan candanı aday yapsaydınız o kampüs çoktan bitmiş öğrenciler ereğli ekonomisine katkı sağlamaya başlamıştı.ercan candan ne yaptıda size aday yapmadınız ?

Avatar
Nilay 1 yıl önce

Posbiyik geliyor. Rantcilari menfaatcileri tek tek ihbar ediyoruz pisbiyik abimiz ve ekibine

Avatar
müdür ali 1 yıl önce

Prof. Dr. Ercan Candan'ın milletvekilliğini engelleyenler kına yaksınlar emi. Ercan beyin projesine bile sahip çıkamadılar. yazık yazık. ercan bey milletvekili kalsa idi bunlar olur muydu. Allahını seven biri çıksın da söylesin. Ereğli kaybetti kaybediler. Ha., Ercan beyi ilk satan da, hüseyin bey idi. aferin sana hüseyin bey. seni de ilk satan, şu anda belediyeyi teslim ettiğini iki üç meclis üyesidir. zaten aday olabilmek için araların telaf namazına başlayanlar bile var.

Avatar
Hasan ceyhan 1 yıl önce

kampüsün gelmesini kimler niye istiyor biliyormusunuz binaları ve arsaları para etsin diye ;yoksa memlekete faydalı insan yetişecekmiş diye falan değil

Misafir Avatar
adalı 1 yıl önce @Hasan ceyhan

hasan ceyhan ''beyin'' varmı sende?

Beğenmedim! (0)

banner185