Bu haber kez okundu.

FİNANSAL YATIRIM DEĞERLENDİRİLDİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları/Temmuz 2015” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, aylık en yüksek reel getirinin Devlet İç Borçlanma Senetleri’nde gerçekleştiğini belirterek, “En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1,10, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 0,69 oranlarıyla Devlet İç Borçlanma Senetleri’nde gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından mevduat faizi yüzde 0,72 ve Amerikan Doları yüzde 0,31 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık külçe altın yüzde 4,01, Avro yüzde 1,46 ve Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 0,31 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizi yüzde 0,31 oranında reel getiri sağlarken, külçe altın yüzde 4,41, Avro yüzde 1,87, BIST 100 Endeksi yüzde 0,72 ve Amerikan Doları yüzde 0,10 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Avro üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,95, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,89 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,98, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,10 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,51, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,69 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,82, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,90 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu” dedi.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getirinin Amerikan Doları’nda gerçekleştiğini ifade eden Bölge Müdürü Demirtaş, “Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20,64, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,30 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,85, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,91 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu” diye konuştu.

Demirtaş, “Finansal yatırım araçları kapsamında, mevduat faizi (brüt), borsa endeksi (BIST 100), altın (külçe), Amerikan Doları, Avro ve Devlet İç Borçlanma Senetlerinin (DİBS) aylık, üç aylık, altı aylık, yıllık ve yıllık ortalama nominal ve reel getirileri hesaplanarak aylık olarak yayımlanmaktadır. Devlet İç Borçlanma Senetleri nominal ve reel getiri oranları, Temmuz 2015 tarihinden itibaren BIST-KYD (Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği) DİBS tüm endeksi kullanılarak hesaplanmıştır. Söz konusu endeks Borsa İstanbul Borçlanma Araçları piyasasında işlem gören iskontolu ve sabit faizli kuponlu Devlet İç Borçlanma Senetleri getirilerinin yansıtılmasıyla oluşturulmaktadır” dedi.

(Haber Merkezi)


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185