Bu haber kez okundu.

‘GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü,  Zonguldak ve bölgesinin tüm sendikaları, sivil toplum örgütleri, siyasi partileri ve emekten yana olanlarla, emek dostlarıyla birlikte omuz omuza, birlik ve beraberlik içinde, bir bayram coşkusuyla kutlayacaklarını belirterek, tüm halkı 1 Mayıs'ta Madenci Anıtı'nda olmaya davet etti.

 

VAHŞİ KAPİTALİZM

1 Mayıs'ta, Zonguldak ve bölge halkı olarak birlik ve beraberlik içinde Madenci Anıtı'nda olacaklarını söyleyen Alabaş, Emeğin Başkenti, kendi bayramını coşkuyla kutlayacak, birlik ve beraberliğini, omuz omuza ortaya koyduğu mücadele kültürünü bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir dedi. Alabaş'ın açıklaması şöyle; Dünya işçi sınıfının ve emekçilerinin, birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs'ı Madenci Anıtı'nda coşkuyla kutlayacağız.

Özellikle 1990 sonrası dünyayı hızla kuşatan küreselleşme rüzgarı, ülkemizde de güçlü esiyor. Sosyal Devleti hedef alan uluslararası sermaye, gittiği ülkelerde yerli ortaklıklar kurarak vahşi kapitalizmi yeniden kurmaya çalışıyor, işçilere, emekçilere yeniden köleliği dayatıyorlar.

 

1 MAYIS, TÜM HALKIMIZIN

ALANLARDA BULUŞTUĞU GÜNDÜR

Küreselleşme ve özelleştirme uygulamaları, ülkemizde işsizlik, yoksulluk yarattı. İnsanlarımız, taşeron gibi uygulamalarla iş güvencesinden yoksun, örgütsüz ve yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalışmaya zorlanıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi ile kölelik düzeni dayatılıyor.

Kıdem Tazminatı kaldırılmayı çalışılıyor. Bunlara dur demek için, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü, sadece işçi sınıfının ve emekçilerin değil tüm halkımızın meydanlarda buluştuğu ve siyasetçileri uyardığı bir gün olacak. Ülkemizin ve bölgemizin geleceği için,  can damarımız olan maden ocaklarımıza yatırımlar yapılmalı ve işçi alınmalı, taşeron uygulamasına son verilmelidir. Esnafımızın, işsizimizin, emeklimizin gözü maden ocaklarının üzerindedir. 1 Mayıs; işimize, işyerimize, aşımıza, ekmeğimize sahip çıkmanın da ötesinde; işsizimize, esnafımıza, köylümüze, çiftçimize,   emeklimize, memurumuza, öğrencimize, halkımızın tüm kesimlerine ve geleceğimize sahip çıkma günüdür.

 

GELECEK İÇİN ALANLARDAYIZ

Artık yeter demek için, işsizliğe, yoksulluğa, esnek ve güvencesiz çalışmaya dur demek için,

taşeronlaşmaya, düşük ücretli çalıştırmaya, iş cinayetlerine, özel istihdam bürolarına hayır demek için, Ulusal İstihdam Stratejisi'ne, Kıdem Tazminatı'nın kaldırılmasına karşı durmak için, işimize, işyerimize, aşımıza, ekmeğimize, öz kaynaklarımıza sahip çıkmak için, ülkemizin ve bölgemizin geleceği için 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü'nde meydanlardayız.

1990-1991 Büyük Grevi'nde ve Ankara Yürüyüşü'nde olduğu gibi, başta Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda, Maden Tetkik Arama işyerlerinde ve tüm özel sektör maden ocaklarında çalışan arkadaşlarımız olmak üzere tüm halkımızı, çocuklarıyla birlikte bu anlamlı günü Emeğin Başkenti'nde kutlamaya davet ediyoruz. 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü Zonguldak ve bölgemizin tüm sendikaları, sivil toplum örgütleri, siyasi partileri ve emekten yana olanlarla, emek dostlarıyla birlikte omuz omuza, birlik ve beraberlik içinde, bir bayram coşkusuyla kutlayacağız. Emeğin Başkenti, kendi bayramını coşkuyla kutlayacak, birlik ve beraberliğini, omuz omuza ortaya koyduğu mücadele kültürünü bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir. İşçisi, memuru, emeklisi, işsizi, esnafı, köylüsü, çiftçisiyle, yaşlısı, genci, çocuğuyla, kadını, erkeğiyle tüm halkımızı 1 Mayıs Salı günü Madenci Anıtı'nda bekliyoruz.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185