Bu haber kez okundu.

GENEL İŞ'TEN GREVE DESTEK

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Denetim Kurulu Sekreteri ve Zonguldak Şube Başkanı Enis Dizdaroğlu, KESK ile Türkiye Kamu-Sen'in 25 Kasım'da birlikte düzenleyeceği bir günlük iş bırakma eylemine destek verdi.
Dizdaroğlu, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
"TÜRKİYE İŞÇİ
SINIFININ ORTAK TALEPLERİ"
"Kamu çalışanlarının özgücü olan KESK, 25Kasım'da greve çıkıyor. Yıllardır kamu çalışanlarının sendika özgürlüğü, grev ve toplu sözleşme hakları için mücadele eden KESK, bu taleplerini sürekli gündemin ilk sırasında tutuyor. KESK'in kamu çalışanları adına dile getirdiği bu haklı ve meşru talebi, ne yazık ki, bugüne kadar hükümetler tarafından karşılanmadı. Kamu çalışanlarının özgürce örgütlenmesine ve özgürce haklarını aramasına engel olundu. Kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal konumlarını geliştirebilmelerinin temel aracı olan sendikal hak ve özgürlükler, hükümetlerce, evrensel hukuka aykırı olarak göstermelik bir biçimde ele alınmış ve toplumun gözü boyanmaya çalışıldı. Türkiye, uluslararası çalışma sözleşmelerinin birçoğunu onaylamış olmakla birlikte, sendikal hak ve özgürlüklerin özüne uygun olmayan yasal düzenlemeleri halen sürdürmekte ısrar ediyor. Tekelci sermaye ve sermaye sözcüleri tarafından en demokrat siyasi parti olarak ilan edilen bu hükümetin 7 yılı aşan iktidarları döneminde sendikal hak ve özgürlüklere ilişkin en küçük bir adım bile atmadı. Aksine bu dönemde sendikal hak ihlalleri arttı, taşeronlaştırma politikalarıyla kamudaki sendikal güç eritilmeye çalışıldı. Hükümetin sendikal yaşama mücadelesi gözle görülür hale geldi. İşte bu koşullarda ve ekonomik krizin toplumsal travmaya dönüştüğü bir süreçte KESK; gasp edilen toplu sözleşme haklarını kullanmak için, herkese güvenceli iş, onurlu bir yaşam ve insanca bir ücret için, demokratik bir çalışma yaşamı için, çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için, özgürlük, eşitlik, kardeşlik özlemimizi yükseltmek için, demokrasi için, barış için, krizin bedelini ödememek için, küresel kapitalizme karşı emeğin sesini yükseltmek için 25 Kasım'da greve çıkmaya karar verdi. KESK'in taleplerini DİSK/Genel-iş olarak biz de destekliyoruz. Bu talepler Türkiye işçi sınıfının ortak talepleridir. KESK'in grevinin başarıyla noktalanması ve siyasal iktidara güçlü bir mesaj verilmesi Türkiye işçi sınıfının başarısı olacaktır. 25 Kasım günü işyerlerimizde KESK'li sınıf kardeşlerimizin mücadelesine destek olmak, onlarla dayanışma içinde olmak için mümkün olan her yerde toplantılar düzenleyerek bu düşüncemizi ve dayanışmamızı ortaya koyacağız."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185