Bu haber kez okundu.

“GERGİNLİK SİYASETİNE SON”
 

KESK Zonguldak Şubeler Platformu, son yayımlanan KHK’lerle 15 Temmuz darbe girişiminin hükümetin elinde bir silaha dönüştüğü belirtildi. 3’en aylık OHAL dönemini, gelecek on yıların KHK’ler ile belirlendiğini ve seçim yapılmasına gerek kalmayacak şekilde AKP’nin gelecekte de iktidar kalmasının zemininin hazırlandığını öne süren Platform, “Açığa alınan, ihraç edilen kamu emekçilerine 677 sayılı KHK ile yenileri eklenmiştir. Kısa süre önce ihraç edilen KESK Kadın Sekreteri arkadaşımız Gülistan Atasoy ve SES MYK üyemiz Fikret Çalagan’dan sonra 677 sayılı KHK ile ihraç edilen MYK üyelerimize büro hizmetleri işkolunda örgütlü sendikamız Büro Emekçileri Sendikası Başkanı Fikret Aslan da eklenmiştir. Yine çok sayıda şube başkanı ve yöneticisi arkadaşımız da 677 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir.” Görüşünü savundu.  

Konfederasyon ve bağlı sendikaların açık bir saldırı ve baskı altında olduğunu, sendikal hak ve özgürlüklerin KHK’ler yoluyla ortadan kaldırıldığını kaydeden KESK “Ant olsun ki bu hevesleri kursaklarında kalacak!. Teslim alamayacaklar, bizler kazanacağız ve kendileri pişman olacak! Ortaya çıkan intikamcılığa ve keyfiliğe karşılaştığımız iki örnek nasıl akıl dışı bir süreçten geçtiğimizi gözler önüne sermeye yeterlidir.” Sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sendikal eylem ve etkinlikler nedeniyle haklarında onlarca dava açılan ve tümünde iç yargı ve AİHM kararlarıyla aklanan arkadaşlarımızın bu kez KHK’lar ile açığa alınmaları/ihraç edilmeleri darbe girişiminin nasıl bir fırsata dönüştürüldüğüne dair diğer açık örneklerdendir.

Önümüzdeki dönemde çeşitli eylem ve etkinliklerle faşizmin bu yoğun saldırısına karşı mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz. Bir yandan saldırıları püskürtmek için mücadele ederken bir yandan da açığa alınan, ihraç edilen arkadaşlarımızla dayanışma etkinliklerini yaygınlaştıracağız.

Bu temelde: KESK’in 21. Kuruluş yıldönümünü 8 Aralık 2016 Perşembe akşamı “Dünden Bu Güne Direnenler Buluşuyor!” şiarıyla Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda dayanışma şenliği ile kutlayacağız. Şenliğimize tüm emekçileri, ezilenleri davet ediyoruz.  10-11 Aralık 2016 tarihlerinde beş bölgede “Haklar, OHAL ve KHK’lardan önce gelir! İhraçlarınıza, Açığa Almalarınıza, Sürgün Ve Cezalarınıza Teslim Olmayacağız!”  şiarıyla bölge mitingleri gerçekleştireceğiz. 1 Aralık-6 Aralık 2016 tarihleri arasında KESK MYK üyeleri ve Sendikalarımızın MYK üyeleri ile birlikte mitinglerin yapılacağı iller ve katılımcı illerde bölge mitinglerine hazırlık ve ihraçlar/açığa almalar, gözaltı ve tutuklamalar, baskılar gündemiyle toplantılar yapılacaktır. 15 Aralık 2016 tarihinde tüm illerde emekçilerin hak ve çıkarlarını budayan 2017 bütçesine karşı basın açıklamaları yapılacak. 20 Aralık 2016 tarihinde  “İşimi Ekmeğimi Geri İstiyorum!” şiarıyla, İstanbul’dan Ankara’ya, ihraç edilen üyelerimizin özne olacağı araçsız “Emekçi Yürüyüşü” eylemi yapılacak, yürüyüş Ankara merkezli bir eylemle sonlandırılacaktır.

Darbenin bastırılmasının onu da içinde büyüten sistemin değişmesi anlamına gelmediği yaşadığımız AKP darbesi ile bir kez daha kanıtlanmıştır. Ancak resmi/ gayrı resmi birçok darbeyi yaşayanlar şunu da iyi bilir ki, her darbe sonunda kendi darbecilerini de yemektedir. Bu sürecin en büyük kaybedeni demokratik ilkelere, temel hak ve özgürlüklere savaş açan AKP olacaktır.

Darbe girişimi bahane edilerek AKP ajandasında geçmişten bugüne var olagelen kamunun tasfiyesi politikalarına hız verilmesini kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Bu uygulamalara karşı üyelerimizi yalnız bırakmayacağız. Bu puslu havayı fırsat bilerek ekmeğimize, işimize, aşımıza, geleceğimize yönelik geliştirilen saldırılara fiili, meşru ve örgütlü mücadele ile cevap vereceğiz.

Halklarımızı, emekçileri patlama noktasına getiren, çok tehlikeli bir noktaya varan kutuplaştırma ve gerginlik siyasetine derhal son verilmelidir.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185