Bu haber kez okundu.

GMİS, ÜZÜLMEZ’DE KONUŞTU: ‘MADENCİLER GÜNEŞ YÜZÜ GÖRECEK’

 

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, 24 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesinde çalışan madencileri ziyaret etti.

Ziyarette Demirci’nin yanı sıra GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir ile şube yönetimi, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.

Üzülmez’de maden işçilerine hitap eden ve Genel Kurulda göreve seçilmelerinden dolayı teşekkür eden GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, maden işçilerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’na davet etti ve çeşitli konularda bilgi verdi.

Demirci, 4 Nisan 2015 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6645 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 23 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Demirci yasanın madencilerin çalışma saatlerini haftada 37,5 saat olarak düzenlediğini ve madencinin bundan böyle haftada iki gün tatil yaparak iki gün güneş yüzü göreceğini belirtti.

Demirci şöyle konuştu;

 

 “İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ

 

Yeni dönemin en önemli sorunu tabii ki işçi açıkları ve üretimin artırılarak kurumun kendi ayakları üzerinde durabilmesidir. Bugün TTK’nın işçi açıkları, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini de riske sokar durumdadır. Hem üretim artırılması hem de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alınabilmesi için işçi açıklarının giderilmesini istiyoruz.

 

MADENCİ 37,5 SAAT ÇALIŞACAK, İKİ GÜN TATİL YAPACAK

 

Değerli arkadaşlarım; Cumhurbaşkanımızın önceki hafta imzaladığı ve yürürlüğe girmesi için dört gözle ve merakla Resmi gazetede yayınlanmasını beklediğimiz, Yeraltında çalışan maden işçilerinin günde 7,5 saat, haftada 37,5 saat çalışması ve 2 gün tatil yapmasını sağlayan ve 4 Nisan 2015 tarihinde TBMM’de görüşülerek kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair kanun, 23 Nisan 2015 tarih ve 29335 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Artık madenci, haftada iki gün güneş yüzü görecek.  Tüm camiamıza hayırlı olsun

 

ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 

2014 yılında Soma’da tarihimizin en büyük iş kazası yaşandı. 301 arkadaşımız şehit oldu. Bu facianın ardından yasalar çıkarıldı, denetimler görülmedik şekilde artırıldı.

Yeni yasaların yanı sıra yeni yönetmelikler de çıkarıldı.

Bu yeni yönetmeliklerde iş sağlığı ve güvenliği için alınması gereken ek önlemler için ek süreler verilmedi.

Bugün TTK’nın bazı müesseselerinde yaşanan üretim durdurma uygulaması ek sürenin verilmemesinden kaynaklanıyor.

Bizler Ankara’da milletvekilleriyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla görüşmeler yaptık. Sorunu çözecekler.

TTK bir okul. 170 yıla yakın madencilik ve üretim kültürü var. Çipli takip sistemi, ferdi kurtarıcı maske, basınçlı hava teneffüs istasyonları daha yönetmeliklerde yokken TTK’da uygulanmaya başlanmıştır. TTK bu konuda örnek olmuştur.

Eğer Türkiye’de TTK kömür üretmeyecekse, hiç kimsenin kömür üretme şansı yoktur.

Üretim durdurma uygulamaları geçicidir. Nitekim ek süreler verildi.

Üretime devam edeceğiz.

TTK Genel Müdürlüğü’nden de ek önlemleri bir an önce almasını istiyoruz.

Bizim için sizlerin güvenliğinizden ve canınızdan daha değerli hiçbir şey olamaz.

Bizler güvenli şartlarda çalışmak ve üretmek istiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz.

 

TİS GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

 

26. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Şu ana kadar 3 oturum gerçekleştirdik. Bu üç oturumda 83 maddeden idari 32 madde üzerinde anlaşmaya vardık.

Biz toplu sözleşme görüşmelerini sürdürürken ülkemizde genel seçim süreci yaşanıyor.

Bizler bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.

Biz emeğimizi, ekmeğimizi en demokratik yollardan aramasını bilen madencileriz. Toplu sözleşmemizi masada en iyi şekilde bitirmek istiyoruz. İşimize, aşımıza her şart altında sahip çıkacağız. Kavgaya gireceksek de hep beraber gireceğiz.

TTK’ya işçi alımı, gruplu arkadaşlarımızın daimiye geçirilmesi, 2006 ve 2009 girişli arkadaşlarımızın ücret farklılıklarının giderilmesi öncelikli hedeflerimiz.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için kararlılıkla mücadele edeceğiz. Çalışmalarımızı hızlı bir şekilde başlattık.

Bizler maden işçileri olarak  yerin yüzlerce metre altında çalışan ve ülkemiz adına önemli görevler üstlenmiş üretim kültürüne sahip olarak Türkiye işçi sınıfının önderleriyiz. Bizleri haklı mücadelemizden alı koymaya kimsenin gücü yetmez.

Sizlerle birlikte birlik ve dayanışma içinde başaracağımızdan şüphemiz yok.

 

1 MAYIS’I TÜRK-İŞ İLE BİRLİKTE ZONGULDAK’TA KUTLAYACAĞIZ

 

Üst örgütümüz Türk-İş’in Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs, Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününü Zonguldak’ta, Emeğin Başkentinde kutlama kararı aldı.

Biz Genel Maden İşçileri Sendikası adına yaptığımız bu öneriyi kabul eden Türk-İş Başkanlar Kurulu’na bir kez daha buradan teşekkür ediyoruz.

1 Mayıs’ta Emeğin Başkenti, tarihi bir gün daha yaşayacak.

Türkiye’nin dört bir yanından, işçi ve emekçi dostlarımız akın akın Zonguldak’a gelecek ve sesimizi hep birlikte yükselteceğiz. 1 Mayıs’ı bir bayram coşkusuyla kutlayacağız. Bizler de maden işçilerinin gür sesini Türkiye’ye ve dünyaya duyuracağız.

Sizleri ailemiz, eşimiz, dostumuz, komşularımızla birlikte 1 Mayıs’ta Madenci Anıtı’na bekliyoruz”.

Üzülmez ziyaretinde maden işçileriyle tek tek ilgilenen GMİS Genel Merkez Yöneticileri ile Şubeler Yöneticileri, servis şefleri ile atölyeleri de ziyaret ettiler.

GMİS Heyeti, TTK Üzülmez Müessesesi Üretimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Ali Hekim’i de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.


Anahtar Kelimeler:
ZonguldakGmisTTKMadenci
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185