Bu haber kez okundu.

GMİS'E GÖRE MUTFAKTA ARTIŞ YOK
Zonguldak bölgesinde piyasa araştırması yapan tek kurum olan GMİS, Kasım 2010 döneminin araştırma sonuçlarını açıkladı.
Sendikanın araştırmasına göre;  2010 Kasım ayında mutfak gideri bir önceki aya göre yüzde 0.13 oranında geriledi. Kasım ayı itibarıyla mutfakta yıllık artış yüzde 4.19, 2010 yılının ilk 11 ayında mutfaktaki artış yüzde 3.67 oranında gerçekleşti.
Araştırmanın devamı şöyle:
Kasım 2010'un mutfak harcamasındaki düşüşte, süt ürünleri ve kırmızı etteki durgunluk, sebze ürünlerindeki gerileme etkili oldu. Bakliyat, sakatat, balık ve meyve grubunda ise fiyat artışları oldu. Diğer gruplarda önemli fiyat değişimi görülmedi.
Buna göre Kasım ayında 4 kişilik ailenin aylık mutfak masrafı 737,58TL oldu. Yüzde 0.13 gerileme mutfak giderine yaklaşık 1 TL düşüş getirdi.
2009 Kasım ayında 4 kişilik ailenin aylık mutfak masrafı yüzde 0.17'lik gerileme ile 708,81 TL olmuştu.
Kasım 2010'da;  ailenin, gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı 2,56 TL düşüş ile 1.955,58 TL oldu.
Genel Maden İşçileri Sendikası'nın her ay yaptığı; Zonguldak'ta yaşayan, bir çalışan, bir eş ve 2 çocuktan oluşan, 4 kişilik aileyi kapsayan gıda araştırmasına göre;
Kasım 2010'da mutfak gideri bir önceki aya göre yüzde 0.13 oranında geriledi. Kasım ayında dört kişilik bir ailenin gıda harcaması bir önceki aya göre yaklaşık 1 TL düşüş ile 737,58 TL oldu.  Aynı dönemde mutfak harcamalarındaki yıllık artış oranı ise yüzde 4.19 oldu. 2010'un ilk 11 ayında mutfak giderleri yüzde 3.67 oranında arttı.
2009 Kasım ayında 4 kişilik ailenin aylık mutfak masrafı yüzde 0.17'lik gerileme ile 708,81 TL olmuştu.
Kasım 2010 itibarıyla araştırmaya esas alınan harcama gruplarında fiyat değişimleri şöyle oldu:
Süt ve süt ürünleri grubunda; bu gruptaki tüm ürünlerde önemli fiyat değişimi görülmedi.
 Kasım ayında kırmızı et ürünleri, kurban bayramının etkisiyle durgun geçti. Fiyatlarda bir önceki aya göre önemli bir değişim gözlenmedi.
Sakatat grubu Kasım ayında en fazla artışın olduğu grup oldu. Bu gruptaki ürünlerde bir önceki aya göre ortalama yüzde 18 artış tespit edildi.
Balık fiyatları bir önceki aya göre ortalama yüzde 11 dolayında arttı.
Bakliyat grubu da Kasım ayında hareketli geçti.
Fiyatlar bir önceki aya göre ortalama yüzde 4 arttı.
Tahıllar grubunda bir önceki aya göre önemli değişim olmadı.
Kasım ayında sebze grubunda önemli fiyat düşüşleri tespit edildi. Sebze ürünleri fiyatı ortalama yüzde 13 geriledi Bu grupta kabak yüzde 38, ıspanak yüzde 17, patlıcan yüzde 18 ile en fazla fiyatı düşen ürünler oldu. Bu grupta ürün bazında, en yüksek fiyat artışı yüzde 32 artış ile patateste tespit edildi.
Meyve grubunda ortalama yüzde 3 oranında artış meydana geldi.
Gıda harcamasını oluşturan grupta yer alan; yağlar, çaylar, kabuklu yiyecekler, şekerli ürünler, konserve ürünleri grubunda kasım ayında önemli değişim tespit edilmedi.
Kasım 2010'da;  ailenin, gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı 2,56 TL düşüş ile 1.955,58 TL oldu.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185