Bu haber kez okundu.

"GOOGLE'DEN FOTOĞRAF ALIP, OSB YAPACAĞIZ DEDİLER"

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) seçimlerinin Ekim veya Kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Başkan adaylarından Niyazi Özcan, gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu. "TSO makamı kimsenin kendi çıkarına ya da egosuna kullanacağı bir makam değildir" diyerek açıklamasına başlayan Özcan, şu ifadelere yer verdi:

"YALANLA İŞİ GÖTÜRÜYORLAR"
Burası ekonominin yeridir. Ekonomi olmadan hiç bir şey olmaz. Bazıları algıları ile işi götürmeye çalışıyorlar. Biz TSO üyesinin derdi ile dertlenmeye geliyoruz. Bunların dertlenme ile işi yok rahatlar. Orada oturuyorlar, yiyorlar, içiyorlar, muhabbet ediyorlar. Makam aracı ile nereye gittikleri belli değil. TSO’da şu anda bütün ekol, görkem, muhteşemlik kayboldu. TSO kimliği kaybetti. Kıyaslanacak hiçbir şey yok. TSO’nun şu anda yaptığı yalanla işi götürmek, 4 sene bitti, 5'nci seneye giriyoruz. İğne noktası kadar yaptıkları herhangi bir iş var mı? Yok. 

KENDİ EKONOMİLERİNİ DÜŞÜNEN GRUP
Sokak ne söylüyorsa ona inanırım ben. Tüccar, sanayici, esnaf en iyi bunları onlar bilir. Başarılıysa diyecekler ki! Devam et. Başarılı değil ise zaten değişim kesinlikle  yüzde 100 şart. Hatta bugüne kadar beklememesi lazımdı. Kendi içinde dahi bir değişim yapması gerekmekte. Belki yeni bir yönetim başarılı olabilirdi. Bunu da yapmadılar. Bununla devam edecek arkadaşların bir menfaati var. Kendi ekonomilerine düşünen bir grup var. Odayı ellerinin altında tutmaya çalışıyorlar. Hem menfaat hem de siyasi gelecek için burayı bir basamak olarak kullanmak istiyorlar. Buna asla müsaade etmememiz lazım. 

KDZ.EREĞLİ’NİN 5 SENESİ KAYBOLDU
TSO Üyesi, iş adamı dediği insan, tabandaki de tavanda ki bunu fark etmez. Herkesin bir siyasi partisi olabilir. Hiçbir siyasi partinin geleceğine dönük TSO heba edilemez. Ereğli’nin 5 senesi kayboldu. 20 Yılın vermiş olduğu bilgi, birikim, tecrübe, yetenek, kapasite ben kendime bir bakıyorum vah diyorum.  Biz bu TSO’yu aldığımız da ağabeylerimiz ile yürüdüğümüz zaman Bozkuş İş Hanındaydı. Nereden nereye getirdik. Hangi yatırımlar yapıldı ne mücadeleler verildi. Kendimle ilgili bırakın Oda Başkanı olmayı sadece meclis üyesiyken bile İstanbul’a gidip Erdemir ile alakalı yaptığım eylemleri düşünün. Bütün iş dünyasını götürdük. Ereğli’nin haklarını savunan eylemler sonucun da ne oldu? Kışlaya 500 – 600 Arabalık Nakliye Kooperatifi oluştu. Bu nakliye kooperatifin kuruluşu da, projesi de tamamen amaçlayan bu kardeşiniz Niyazi Özcan. Bunun gibi yapacağımız onlarca iş ve projeler var. 

"HAYALLERİME BUNLARIN ÖMRÜ YETMEZ"
Benim hayallerime bunları ömrü yetmez. OSB İle ilgili yaptıkları projeyi görüyorsunuz. Tamamen yalan bir proje. Google’dan foto alıp buraya OSB yapacağız dediler. Metrekaresi 750 lira olan yere hangi yatırımcı gelir de yatırım yapar. Yatırımcıya alt yapısını yaparak en ucuza ve en uyguna yerini tahsis edeceksin. Üst yapısını ve işletme sermayesini yatırımcı kendisinden karşılayacak ki! Memleketimize katma değer üretsin. Ama bu arkadaşlarımız balık lokantalarının peşinde koşan bir mantaliteyle benim düşündüğümü aynı yere koymak ters olur. Onların düşüncesi sanayi odası düşüncesi kesinlikle değildir. 

"ÜYE ESİR DÜŞMÜŞ GİBİ"
Bazıları algıları ile işi götürmeye çalışıyorlar. Biz TSO üyesinin derdi ile dertlenmeye geliyoruz. Bunların dertlenme ile işi yok rahatlar. Orada oturuyorlar, yiyorlar, içiyorlar, muhabbet ediyorlar. Makam aracı ile nereye gittikleri belli değil. Odanın personelinde bir ciddiyetsizlik. Odanın sahibi üye odaya gittiği zaman sanki esir düşmüş gibi, bu kadar laubalilik olmaz. Odanın gerekli değişimleri, düzeni yeniden dizayn edilecek. Oda eski asaletine, olağan üstü güzelliğine sahip olacak. 

"BİTTİ ARTIK ONLARIN İŞİ"
Bitti artık onların işi. Benim yapacağım tek bir öneri var. Edebiyle, terbiyesiyle bekleyip seçim zamanı “Bizim Ereğli’ye bir vefa borcumuz vardı. Biz seçildik bu işi yapmaya çalıştık ama beceremedik. Tecrübemiz, bilgi, birikimimiz buna yeterli değil. İddialı olan bir arkadaşımız var. Niyazi Özcan, bizde destek veriyoruz hep beraber görelim.” Bunlara yakışan bu.  TSO Makamı kimsenin kendi çıkarına ya da egosuna kullanacağı bir makam değildir. Burası ekonominin yeridir. Ekonomi olmadan hiç bir şey olmaz.  Ereğli’nin daha çok üretime geçmesi gerekiyor. Ereğli’nin ahşap OSB ve metal OSB’ye ihtiyacı var. Ayrıca tabi ki tersaneler bölgesi. Lokomotif oluşturarak, Zonguldak ve Ereğli lobisini daha fazla ön plana çıkarması lazım. Hızlı tren, deniz ulaşımı bunlarla ilgili İstanbul ve Ankara’ya daha fazla entegre olması gerekiyor. 

HAVASI, PARASI, İŞİ ÇALINIYOR
Dünya çok küçüldü, Türkiye daha çok küçüldü. Ereğli bugün hemen hemen İstanbul’un bir semti gibi. Bugün burada hızlı tren olsa 1.5 Saatte insanlar İstanbul’a Ankara’ya gider. Demek ki ne yapılması lazım? İnsanın ufkunun çok büyük olması ve iyi düşünmesi gerekiyor. Ereğli’nin günlük hava raporlarını devamlı olarak takip ediyoruz. Her gün sos veriyor. Bu insanların havası çalınıyor, parası çalınıyor, işi çalınıyor. Dışarıdan gelen müteahhitlerin haddi hesabı yok ama ses yok. Ereğli’nin bir Belediye Başkanı var. Proje yapıp sundun mu? Ticaret Odası uluslararası İlişkilere benzer. 

"İDARİCELER KÖTÜ OLUR"
Çankırı, Çorum İllerine göre değerlendirirsek çok iyi. Ama İstanbul, Ankara, Antep, Konya, Kayseri İllerine göre değerlendirirsek zayıf. Şunu hep kaçırıyoruz. Ereğli’nin ekonomisi hiçbir zaman kötü olmaz. İdareciler kötü olur. Ereğli’de Erdemir varsa bunu buraya kurulmasına kim sebep olmuşsa Allah yüz bin kere razı olsun. Mekanları cennet olsun. Buna itirazımız yok. Özelleşmeden sonra işçi kıyımı çok yapıldı. Konuşabilmen için Erdemir’e bağımlı olmamam lazım. Masaya oturduğunda adam senin affedersiniz kuyruğuna kıstıracak sen konuşamazsın. Onun için hür ve özgür iradenle bir masaya oturduğun zaman toplumun, Ereğli’nin, iş dünyasının taleplerini ortaya koyduğunda karşı taraf o zaman diyecek ki’ “Bunu vermek zorundayız”. Ki! Bu Ereğli’nin hakkı. Erdemir Ereğli’de yaşayan çalışan çalışmayan bütün insanların kul hakkını yiyor. Ne ile yiyor. Tabi ki de havada ki oksijenle. Bunun bir bedeli olması lazım. Erdemir'e en son 10 Bin kişi iş başvurunda bulundu. 400 - 500 Kişi alacağız dediler. Bir kişi izahatını yapmadı bir kişi de sormadı. Ben 60 haneyim sülalemden bir kişi Erdemir’de çalışmıyor.

TSO KİMLİĞİNİ KAYBETTİ
Biz Ereğli’nin çıkarlarını ve menfaatlerini 20 yıllık tecrübemizi masaya koyarız, projeler yaparız. Bunları onaylayacak olan siyasi partidir. Gideriz gerekirse 3 gün 3 gece kapısında yatar bekleriz. Milletin menfaatine olacak bir şeye de onlarda evet der. Kafanızda siyasi bir düşünce olursa başarılı olamazsın. Ticaret odası kimliğini kaybetti. Yazık, ciğerim yanıyor. Biz oraya ağabeylerimiz de dahil çayımızı, şekerimizi dışarıdan alıp getirdik. Bozkuş İş Hanındaki bir odayı düşün bir de bu odayı yaptık. Şu an ki koşullarda artık burası da yeterli değil. Buranın zamanı doldu.

"GERİSİNİ DE YAPMAK BANA NASİP OLUR"
Daha önceki basın açıklamalarım da söyledim. Bu binanın artık diğer odalar Bakkallar Odası, Manavlar Odası, Berberler Odası ne var ise hepsini Ticaret Odasında toplayabiliriz. Hepsi daha kontrollü olur. Dışarıdan gelecek siyasiler veya misafirler bütün Başkanlar bi yerde olduğu zaman hakimiyet ve güç gösterisi daha fazla olur. Talepler daha makbul ve daha güzel gözükür. Ticaret Odası da daha ihtişamlı, görkemli Karadeniz Ereğli’ye yakışır Ticaret Odası yapması lazım. Allahü Teala bunu bizden önceki ağabeylerimize, az da olsa nasip etti. İnşallah gerisini de yapmak bana nasip olur."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.