Bu haber kez okundu.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK!..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan Bakanlar Kurulu kararıyla TBMM’ye sevk edilen ve görüşmelerine TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda 6 Ocak 2015 tarihinde başlanan  “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın görüşülmesine 14 Ocak 2015 tarihinde devam edilecek.

 

7 Ocak 2015 tarihli komisyon toplantısına Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş da katıldı.

İşçi temsilcilerinin yanısıra işveren ve meslek odalarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda parlamentoda grubu bulunan partilerin komisyon üyeleri yer aldı.

Toplantıda TBMM’de grubu bulunan partilerin Grup Başkan Vekilleri, yasa tasarısında yer alan maddeler üzerindeki görüşlerini açıkladılar.

Daha sonra başta TÜRK-İŞ ve DİSK olmak üzere sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve işveren sendikası ile işveren temsilcileri tasarının maddeleri üzerindeki görüş ve önerilerini sıraladılar.

Bunun üzerine Hükümet ve Bakanlık temsilcileri, komisyon toplantısında sunulan görüş ve önerilerin sağlıklı olarak değerlendirilmesi için süre talebinde bulundular. Komisyon Başkanı ve Komisyon üyeleri bu talep üzerine ilgili yasa tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmelere 14 Ocak 2015 tarihinde devam edilmesini kararlaştırdı.

MADENCİLERİN ÇALIŞMA SÜRELERİNE İLİŞKİN MADDEYE YÖNELİK OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRİLMEDİ

Maden işçilerinin yeraltı çalışma sürelerini yeniden düzenleyecek olan madde, 54 maddelik tasarının 30’uncu sırasında bulunuyor.

Yasa tasarısına yönelik görüş ve önerilerde maden işçilerinin yeraltı çalışma sürelerini yeniden düzenleyecek madde hakkında olumsuz görüş bildirilmedi.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın 30. Maddesi şöyle;

“MADDE 30 – 4857 Sayılı Kanunun(*) 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

‘Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi; günde en çok yedibuçuk, haftada en çok otuzyedibuçuk saattir’”.  (*: İş Kanunu)

Kanun Tasarısında 30’uncu maddenin gerekçesi ise şöyle yer aldı: “ MADDE 30 – Madde ile, çalışma süresinden sayılan haller dahil, yeraltında çalışan maden işçilerinin günlük çalışma süresi en çok yedibuçuk saat, haftalık çalışma süresi ise en çok otuzyedibuçuk saat olarak belirlenmiştir. Böylece, işçilere yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 48 saat hafta tatili sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, ‘yer altındaki çalışma süresi’ ibaresi ‘çalışma süresi’ olarak değiştirilerek, haftalık otuzyedibuçuk saati yer üstünde kırkbeş saate tamamlatma imkanı ortadan kaldırılmıştır”.

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185