Bu haber kez okundu.

?HAKKIMIZI ÇİĞNEMEKTEN VAZGEÇİN?

Kamu Emekçileri Sendikası(KESK) MYK Üyesi Akman Şimşek, 25 Kasım?da bir günlük iş bırakma eylemi için illeri dolaşarak, şubeleri gezerek grevi örgütlemek için dün Madenci Anıtı?nda basın açıklaması yaptı.

 

Basın açıklamasına; Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu, Haber-Sen Genel Başkanı Ali Yılbaşı, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Eğitim-Sen MYK Üyesi Serpil Açıl Özer, ESM MYK Üyesi Hulusi Ceyhan, SES MYK Üyesi Köksal Aydın, BES MYK Üyesi Hasan Kurt, Tüm Bel-Sen MYK Üyesi Tekin Araç, Tarım Orkam-Sen MYK Üyesi Atila İreç de katıldı.

 

 

KESK MYK Üyesi Akman Şimşek, basın açıklamasında şöyle konuştu:

 

?ÜLKENİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNÜ BEKLEYEN MİLYONLAR VAR?

 

 ?Türkiye'de işler yolunda gitmiyor. Bir yanda kriz nedeniyle işinden gücünden olan milyonlar var. Diğer yanda krizi bahane edip kamu kaynaklarımdan teşvik üzerine teşvik alanlar var. Bir yanda Özgürlük, eşitlik, adalet ve demokrasi talebiyle haykıran milyonlar var; diğer yanda otoriter, baskıcı geleneğin sürmesini isteyen yetkililer var. Bir yanda cezaevlerinde ölüme terk edilmiş insanlarımız var, diğer yanda nezle olsa cezaevinden lüks hastane odalarına sevk edilen çeteciler var. Bir yanda açlık, yoksulluk, sefalet var, diğer yanda kar hırsıyla en temel, en insanı alanları piyasalaştırmaya çalışan bir avuç asalak var. Bir yanda ülkenin temel sorunlarının çözümünü bekleyen milyonlar var, diğer yanda hala kirli savaştan medet uman, kardeşliğimize kasteden bir avuç ırkçı, şoven var.

Türkiye'de işler yolunda gitmiyor. Küresel krizin bir yılım geride bıraktık. Kriz nedeniyle işinden

Olmuşların sayısı 1,5 milyona ulaştı. İyi kötü bir işi olanların yüzde 90'ı yoksulluk, yüzde 60'i açlık sınırının altında bir ücretle çalışıyor. Hiçbir alanda dünyada ilk üçe giremeyen ülke, konu işsizlik olunca dünyanın en çok işsizi olan üçüncü ülkesi oluyor. Konu gelir dağılımında adaletsizlik olunca yine dünya rekoruna aday oluyor. Halkı, yoksulları, emekçileri krizin etkisi altında ezilirken, bu ülke bu sorunlara karşı duyarsız, gözünü emekçilerin kaynaklarına dikmiş, sırtını küresel kapitalizme dayamış bir siyasal iktidar tarafından yönetiliyor.?

 

?SÖZLEŞME HAKKIMIZIN GASP EDİLMESİNE

KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ?

 

?Üstelik mahkûm edildiğimiz bu karanlık tablo karşısında halkın, emekçilerin hak arama imkânları

Daraltılıyor. Emekçilerin kazanılmış haklan bile bir, bir budanıyor. İnsanca bir emeklilik, insana yakışır bir sağlık, eğitim hizmeti emekçiler için hayal haline getiriliyor. Taşeronlaştırma, esnek çalıştırma, kamuda sözleşmeli çalıştırma uygulamaları sonucu hem emekçiler parçalanıyor hem de "eşit işe eşit ücret" ilkesi ayaklar altına alınıyor. Emekçiler sadece yoksulluğa, açlığa değil, örgütsüzlüğe de mahkûm ediliyor. KESK olarak buradan sesleniyoruz: Emekçilerin kendi örgütlü güçlerinden başka güvenecekleri bir güç yoktur. Dünyanın her yerinde sadece örgütlenen, mücadele eden emekçiler haklarını almışlardır. Haklarımızın başında toplu sözleşme hakkı gelir, grev hakkı gelir. Bu haklan olmayan emekçilerin kaderi sermayenin iki dudağı arasında kalır.

KESK olarak yıllardır bunu vurguluyoruz. Toplu sözleşme hakkımızın gasp edilmesine karşı bu

Nedenle sesimizi yükseltiyoruz. 15 Ağustos'ta siyasi iktidar sendikaları toplu görüşmelere çağırdığında

Oraya gittik ve bu görüşümüzü söyleyerek masaya oturmadık. Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi

Büyük Dairesi'nin kararıyla artık içtihat haline gelen toplu sözleşme hakkımızı hatırlattık. "Toplu

Görüşmeden vazgeçin, toplu sözleşme yapalım" dedik. Hükümete, "Anayasa'nın 90. Maddesini

Çiğniyorsunuz, hukuksuzluk yapıyorsunuz" dedik. Sadece orada değil, her zeminde, işyerlerinde,

Alanlarda, sokaklarda toplu sözleşme hakkımızı savunduk. TİS yoksa grev var! Diye haykırdık. Ancak

Siyasi iktidar inadından vazgeçmedi. Hem toplu sözleşme hakkımızı çiğnedi, hem de ulufe dağıtır gibi

Önerdiği yüzde 2,5 yüzde 2,5'luk ücret zammı önerisiyle emekçilerin onurunu tardı.

Siyasi iktidar bize grev'den, üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan başka bir yol bırakmamıştır.

KESK olarak 25 Kasım'da 1 günlük bir uyan grevi karan almış bulunmaktayız.

25 Kasım?da Türkiye'de kamu hizmetleri duracak.  Uçaklar havalanmayacak, trenler, vapurlar

Çalışmayacak. Acil servisler dışında sağlık hizmeti duracak. Vergi toplanmayacak, belediye hizmetleri duracak.?

?Bugün, 25 Kasım uyan grevinin hazırlıkları için buradayız.  İl il,  şube şube gezerek grevi

Örgütleyeceğiz. İşyeri iş yeri dolaşarak grevi anlatacağız. Gittiğimiz her ilde emek ve meslek

Örgütlerinin, emekten ve demokrasiden yana olan herkesin kapısını çalacağız, dayanışma talep

Edeceğiz. Buradan bütün demokrasi güçlerini, emek ve meslek örgütlerini, emekten, demokrasiden yana olan herkesi; işsizleri, emeklileri, bütün kriz mağdurlarım, kadınları, çiftçileri, gençleri 25 Kasım uyan grevimize omuz vermeye çağırıyoruz. Buradan siyasi iktidara bir kez daha sesleniyoruz. Toplu sözleşme hakkımızı çiğnemekten vazgeçin. Bugün hemen toplu sözleşme masasına oturmak için hiçbir yasal engel yoktur. Vakit hala geç değildir.

Ülkenin çalışma barışını bozan sendika yasalarından vazgeçin. Krizin bedelini emekçilere ödetecek

Politikalarınızı terk edin. Emek karşıtı politikalarınızda inat edersiniz, bilin ki 25 Kasım emekçilerin bu politikalara direnişinin yeni bir başlangıcı olacaktır?.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185