Bu haber kez okundu.

'HAKLAR GERİ ALINAMAZ'

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, İş ve Meslek Danışmanlarının (İHD) kazanılmış haklarının ellerinden alınmasına tepki göstererek, sayıları binleri aşan memur adaylarının biran önce atamalarının yapılmasını talep etti. Bacıoğlu, yazılı açıklamasında şunları söyledi:
“İktidara geldiği günden bu yana kamu çalışanlarını sürekli hayal kırıklığına uğratan hükümet, Çalışma ve İş Kurumu’ndaki uygulamasıyla yeni bir hayal kırıklığına imza atmıştır. Çalışma ve İş Kurumu’nda bugüne kadar sözleşmeli statüde, ‘İş ve Meslek Danışmanı’ unvanı altında 4 bin kişi istihdam edilmiş, ücretleri de ortalama 2 bin 600 TL olarak belirlenmiştir. İş Kurumu’nda kadrolu ve sözleşmeli çalışanlar arasında aynı işi yapmalarına rağmen faklı ücret uygulamaları çalışma barışını bozmuştur. Bozulan çalışma barışının ve ücret adaletsizliğinin biran önce giderilmesi, Sendikamız tarafından her platformda dile getirilmiştir. Ancak, bu güne kadar herhangi bir olumlu sonuç alınamamıştır. İş ve Meslek Danışmanları’nın sorunları maalesef Toplu Sözleşme Masası’nda Yetkili Konfederasyon olan Memur-Sen tarafından dile getirilmemiş ve umutları bir başka bahara kalmıştır. Siyasi iradenin uygulamaya koyduğu 6495 sayılı KHK ile istekleri halinde kadrolu statüye geçebilecek olan İş ve Meslek Danışmanlarının kazanılmış hakları ellerinden alınarak, yaklaşık 2 bin 600 TL tutarındaki maaşları, kadroya geçmeleri halinde bin 800 TL seviyesine inecektir. Kısacası İş ve Meslek Danışmanları, ‘ya güvencesiz sözleşmeli olarak çalışarak 2 bin 600 TL maaş alacaklar,  ya da kadroya geçmeleri halinde maaşları 800 TL eksilecektir.’ Böyle bir dayatma ile seçim yapmaya zorlanmaktadırlar. Bu anlayış ne hukuka, ne adalete, ne de insanlığa sığmamaktadır. Verilen hakların geri alınması anlamına gelmektedir.  Söz konusu yanlış uygulamadan biran önce dönülerek, çalışma barışının yeniden tahsis edilmesini bekleyen kurum çalışanları bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır.”
Çalışma ve İş Kurumu personelinin bir bütün olduğuna dikkati çeken Bacıoğlu, şöyle konuştu:
“Siyasi iktidarı bu yanlış uygulamadan bir an önce dönmek için hukuki ve yasal düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz. Çalışma ve İş Kurumu personeli bir bütündür. Statüleri ne olursa olsun, aynı iş ve hizmeti üretmektedirler. Ücretleri yoklukta değil, varlıkta eşitlenmelidir. Tüm çalışanlar 2 bin 600 TL taban maaşına kavuşturulmalıdırlar. Bu bağlamda Türk Büro-Sen olarak, çalışma barışı ve adaletin sağlanması için Çalışma ve İş Kurumu’ndan; İş ve Meslek Danışmanı ihtiyacının, öncelikli olarak şartları tutan kurum çalışanlarından temin edilmesini, çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliğinin, İş ve Meslek Danışmanları emsal alınarak giderilmesini, kadrolu statüye geçecek İş ve Meslek Danışmanları’nın, sözleşmeli personel olarak çalışırken aldıkları ücretlerinden, herhangi bir ücret kaybı olmadan kadroya geçirilmelerinin sağlanmasını, 
kadrolu çalışanların ücretlerinin de bu gün itibari ile sözleşmeli çalışanların ücretleri ile eşitlenmesini, yönetici kadrolarına, kurum dışından atama yapılmasına son verilmesini, çalışma ve İş Kurumu çalışanlarının çalışma ortamlarının sağlıklı hale getirilerek teknolojik donanım alt yapısının tamamlanmasını, boş olan İl Müdür Yardımcısı kadrolarına, mevcut Şube Müdürü ve dengi unvanlardan atama yapılmasını, şube müdürlüğü sınavını kazananların atamalarının biran önce yapılmasını, sınav kazandıkları halde İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına atanmayan, sayıları binleri aşan memur adaylarının biran önce atamalarının yapılarak, memur açığının giderilmesini talep ediyoruz.”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185