Bu haber kez okundu.

'HAKLARIMIZ GASP EDİLİYOR'

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Genel Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, Zonguldak’a gelerek, Eğitim-Sen Şube Başkanlığı’nı ziyaret etti. Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, eğitim ve bilim emekçilerini, velileri 23 Kasım’da Ankara’da yapılacak olan kitlesel basın açıklamasına davet etti. Toplantıya, Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Dalgıç ile Eğitim-Sen Şube Kadın Sekreteri Sevim Adıgüzel de katıldı.
Eğitim çalışanlarının kötü ve sağlıksız koşullarda çalıştığını ileri süren Yılmaz, “Haklarımız gasp ediliyor. Sürgünlere ve soruşturmalara maruz kalıyoruz” dedi. 
Yılmaz, bütün eğitim emekçilerinin yıllardır çözüm bekleyen sorunlarının çözülmesi için Ankara’da ki eyleme davet etti.
Siyasi kadrolaşmanın artması sonucu yaşadıkları sorunların daha da derinleştiğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
“Türkiye’de başta eğitim olmak üzere, en temel insan haklarını ve özgürlükleri yok sayan, en temel demokratik taleplerin bile baskı ve şiddetle batırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Eğitim sisteminin yıllardır çözüm bekleyen sorunları, öğrencilerimizi olduğu gibi, eğitim ve bilim emekçilerini de olumsuz etkilemeyi sürdürmektedir. Türkiye’de eğitimde 4+4+4 dayatmasının üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen, okul dönüşümleri sonucunda ortaya çıkan norm fazlası sorunu hala çözülememiştir. Öğretmenlerin mağduriyeti sadece bununla sınırlı kalmamış, özür grubu atamalarında, tayinlerde ve eğitim yöneticilerinin sözlü sınavlarla belirlenerek siyasi kadrolaşmanın artması yaşadığımızı sorunları daha da derinleştirmiştir. Göreve gelen her Bakan ve Başbakan, fırsat buldukça öğretmenlerin az çalıştığı, uzun tatil yaptığı gibi ‘yalanlardan’ bahsederken, her fırsatta öğretmenlik mesleğini  ‘itibarsızlaştırmakta’, öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini ‘aşağılamaktan’ geri durmamaktadır. Eğitim emekçileri, Türkiye’nin en ücra köşelerinde, her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Yaşamın olduğu her yerde eğitim emekçilerini görmek mümkündür.” 
“Eğitim emekçilerinin büyük fedakârlıklara katlanarak çalışırken yaşadığı zorluklar ortadayken, yaşam koşulları ve mesleki salgınlıklarının giderek kötüleşmesi kabul edilemez. Türkiye’de eğitim sisteminin yıllardır çözülmeyen sorunları, öğretmenleri ve diğer eğitim emekçilerini, diğer ülkelerdeki meslektaşlarına göre çok daha fazla olumsuz etkilemektedir. Türkiye’de öğretmenlerin yıllardır karşı karşıya oldukları güçlükler, hangi şartlarda çalışmak zorunda oldukları bilinmesine rağmen sorunlarına kalıca çözümler üretmek için somut adımlar atılmamaktadır. Eğitim-Sen olarak; sadece öğretmenlerin değil, kötü ve sağlıksız koşullarda çalışan, hakları gasp edilen, sürgünlere ve soruşturmalar maruz kalan bütün eğitim emekçilerinin yıllardır çözüm bekleyen sorunları-nın çözülmesi için ülkenin dört bir yanında meslek onurumuzu ve haklarımıza sahip çıkacak, siyasi iktidarın taleplerimizi yok sayan anlayışına karşı en güçlü ve etkili yanıtı vermek için, tüm eğitim ve bilim emekçilerini, çocuklarının geleceğinden endişe eden bütün halkımızı, 23 Kasım’da Ankara’da yapacağımızı kitlesel basın açıklamamıza davet ediyoruz.”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185