Bu haber kez okundu.

HEDEF; İDARİ FEDERALİZM
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'yla, Zonguldak'a bağlı; Gümeli, Eğerci, Özbağı, Çaylıoğlu, Gökçeler, Hacımusa, Sivriler beldelerinin ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'yla ilgili açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Ali İhsan Köktürk, Gerek Zonguldak'taki beldelerimizin kapatılmasına, gerekse yaratılmak istenen tek adamlı, totaliter, federatif yönetim anlayışına karşı kamuoyumuzun dikkatini çekmeyi görev sayıyoruz dedi.
Kanun tasarısına göre, Zonguldak'a bağlı; Gümeli, Eğerci, Özbağı, Çaylıoğlu, Gökçeler, Hacımusa, Sivriler belde belediyelerinin ortadan kaldırılmak istendiğini ifade eden Milletvekili Ali İhsan Köktürk, açıklamasında şunları söyledi:

ZONGULDAK'TA 7 BELDE BELEDİYESİ KAPANACAK


Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ivedi olarak yasalaştırılmak üzere TBMM'nin ilgili komisyonunun gündeminde görüşülmektedir. Bu tasarı ile daha mevcut olan 13 büyükşehir belediyesinin yanına 16 büyükşehir belediyesi daha oluşturulmakta ve toplam 29 ilde 'bütünşehir' uygulamasına geçilmektedir. Bu kanun tasarısı ile 29 İl Özel İdaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliği sona ermekte, büyükşehir sınırlarındaki beldeler mahalle ve köyler ise; 'mahalle' olarak ilçe belediyelerine katılmakta, diğer illerde tüzel kişiliği sona erdirilen belde belediyeleri, köye dönüştürülmektedir. Daha açıkçası, kanun tasarısı ile bu illerdeki büyükşehir sınırları içerisinde belde belediyeleri ve orman köyleri dahil, köylerin tüzel kişilikleri kaldırılmakta, büyükşehir olmayan 52 ilde nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerinin tüzel kişiliğine son verilerek bu beldeler köy haline getirilmektedir. Bu kapsamda; Zonguldak ilimize bağlı; Gümeli, Eğerci, Özbağı, Çaylıoğlu, Gökçeler, Hacımusa, Sivriler Beldeleri ortadan kaldırılmaktadır. Tasarı gerekçesinde mevcut yerel yönetim yapısı ile yerel nitelikteki kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde sunulması olanağı kalmayan bazı illerde, bu hizmetlerin vatandaşların artan beklentilerini karşılayabilecek nitelik ve kabiliyetle donatılmış, ideal ölçekte etkin hizmet sunma potansiyeline sahip yerel yönetimlerce sağlanması öngörüldüğü ifade edilmekteyse de söz konusu kanun tasarısının aslında daha başka hedeflerle ülke gündemine getirildiği kaygısı ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki; öncelikle, tasarı bugünkü İl Özel İdarelerinin yüzde 36'sını, belediyelerin yüzden 53'ünü, köylerin ise, yüzde 47'sini yok etmektedir. Kaldırılan tüzel kişilikler için yerel halka sorma gereği duyulmamıştır. Tasarı, yerel referandum yapma gereği duymadığı gibi, ilgili tüzel kişilik temsilcilerinin görüşleri sorulmamış, düzenleme kamuoyuna sunularak tartışmaya açılmamıştır.


ARTIK, 'İL YÖNETİMİNDEN' DEĞİL, 'BÖLGESEL YÖNETİMLERDEN' BAHSETMEK SÖZ KONUSUDUR


Hükümet isteği ve AKP'nin parlamento çoğunluğu yeterli sayılmıştır. Kaldırılan tüzel kişilikler bulunduğu yönetsel sınırlar içerisinde kalan yurttaşlarımızın kazanılmış hakları, onların görüş ve onayı alınmaksızın hükümet eliyle ortadan kaldırılmaktadır. Bu anlamda tasarının iptal edilen 1591 belde belediyesi, 16 bin 82 köy ve 29 İl Özel İdaresinin sayılarına bakıldığında yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin ötesinde, tam tersine yok etmeye yönelinildiği açıkça görülmektedir. 'Bütünşehir'de öngörülen yeni düzenlemelere bakıldığında oluşturulan 'Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Merkezleri'nin yıllık bütçesi doğrudan Başbakan tarafından onaylanacaktır.  İllerdeki merkezi yönetimlerin, illerdeki yatırım ve harcamaları merkezi bütçe dışına çıkarılıp piyasa serbestliğine aktarılmış olmaktadır. CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Kamu Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler'in saptamalarına göre: Bir sonraki adımı içi boşaltılan il genel yönetiminin -eğitim, güvenlik gibi temel görevleri de 'bütünşehir belediyesi'ne devredilerek lağvedilemesin olacağı öngörülmektedir.  Oluşturulan kademeler, 'il' özelliklerinden uzaklaşıp 'bölge' özelliklerine yaklaşmaktadır. Artık, 'il yönetiminden' değil, 'bölgesel yönetimlerden' bahsetmek söz konusudur. Tasarının hedefi, 'Başkanlık Sistemi' için olmazsa olmaz koşul olan 'İdari federalizm' hedefidir. Doğu ve Güneydoğu açısından bu durumun yaratacağı sakıncalar ortadadır. Hükümet bu değişiklikle; yerel seçimleri Mart 2014'ten Ekim 2013'e çekerken gündeme getirmektedir. Öngörülen yeni yapı, ilk yerel seçimlerde uygulanacaktır. Hükümet, bu tasarıyla kendisi için üstünlük sağlayacağı beklentisi içindedir. AKP'nin asıl amaçlarından biri de; yerel seçimlerde kendi başarısını sağlayacak seçim çevrelerini ülkenin ağır faturalar ödemesine mukabil oluşturmaktır. Sonuç olarak: Yurttaşlarımızın müktesep hakları, kendi kendini yönetme hakları gasp edilmiştir. Ülkemizin yönetim yapısı, federal esaslara yönelen bir sürece oturtulmuştur. Üniter devlet anlayışı dışlanmıştır. Bu tasarının ileri sürülen tüm gerekçelere karşı ülkemize yarar getirmeyeceği, yakın süreç içerisinde çok açık bir şekilde görülecektir. Bu nedenlerle; gerek Zonguldak'taki beldelerimizin kapatılmasına, gerekse yaratılmak istenen tek adamlı, totaliter, federatif yönetim anlayışına karşı kamuoyumuzun dikkatini çekmeyi görev sayıyoruz.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Murat POYRAZOĞLU 6 yıl önce

Seçmen rumuzlu kardeşim,Gümeli tabiki Şefik ÜNAL zamanında blediye oldu.Ama senin bilmediğin bir şey var.Orası köy bile değil derken,orasının belediye olmadan önce Zonguldak Vilayetinin en büyük köyü olduğunu biliyormuydunuz acaba.Benim anlatmak istediğim seçim kazanacağım diye tüm sülalesini köye kayıt ettiren Sayın Ahmet SAYDAM,aynı dyarlılığı beldenin nüfusu 2000'lerin altına düşünce neden göstermez acaba.

Misafir Avatar
gümelili seçmen 6 yıl önce

burada anlaşılıyorki sayın saydamla yarış içinde olan yorumcunun dediği çok yanlış gümeli şefik zamanında belde oldu bırak beldeyi bence orası köy bile değil kaç hane var ki orada şimdi kalkmış sayın ahmet saydama taş atıyorlar ee tabi kendiniz belde başkanlığını kazanamadınızya dimi yaniiii

Misafir Avatar
Murat POYRAZOĞLU 6 yıl önce

Gümeli Belediye Başkanı'na sesleniyorum,Kendisi seçimi kazanmak için tüm sülalesinin nüfus kaydını Gümeli'ye alırken,aynı Duyarlılığı Gümeli'nin Nüfusunun 2000 altına düşeceği zaman neden göstermez acaba.Gümeli Belediyesi senin elinde patladı Ahmet SAYDAM,bunun hesabını Gümeli Halkına veremezsin.

banner251

banner185