Bu haber kez okundu.

HEMA KANDİLLİ'Yİ KAPATIYOR

Erdemir ve TTK Armutçuk Müessesesi’nden sonra bölgenin 3. İstihdam sahası olan Hema Kandilli İşletmesi kapatma kararı aldı. İşçilere çıkış tebligatları gönderen Hattat Holding’in Soma Faciasından etkilendiği öne sürülüyor.

 

-Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun Kandilli’deki kömür rezervlerini ‘rödevans’ usulüyle işleten Hattat Holding’e bağlı Hema A.Ş; yaklaşık 850 kişinin çalıştığı Kandilli’deki Alacaağzı kömür ocağından çekilme kararı aldı. Hema’nın işyerini tasfiyeye dönük olarak başlattığı uygulama gereğince işçilere ihbar tazminatının ödenerek çıkışlarının yapılacağının bildirilmeye başlandığı öğrenildi.

 

Hema’da çalışanlardan edindiğimiz bazı bilgilere göre; Soma Faciasının ardından TTK’nın Hema’ya gönderdiği işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili alınacak önlemler konusundaki tebligatı ve ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin Hema Kandilli’de yaptığı incelemede işyeriyle ilgili olumlu rapor vermelerine rağmen, Hattat Holding yönetimi endişe içine girdi. Hattat Holding’in patronu Mehmet Hattat’ın “Ben kimseye kendime katil dedirtmem” sözleriyle Kandilli’deki kömür ocağını kapatma kararı aldığı ve rödevans yetkisini iptal etmek için harekete geçtiği öne sürüldü. Mehmet Hatttat’ın bu kararı üzerine tasfiye çalışmalarına başlayan Hema A.Ş, kurumda çalışan 800’ü madenci olmak üzere yaklaşık 850 çalışanının çıkışını vermek için harekete geçti. Hema bu konuda öncelikle yaklaşık 30 işçiye gönderdiği bildirimde, ihbar tazminatlarının ödenerek çıkış verileceğini tebliğ etmeye başladı.

 

HEMA’NIN BİLDİRİMİ ŞÖYLE:

Türkiye Taşkömürleri Kömürünün 05.06.2014 Tarihli yazısı ile Türkiye Taşkömürü’nün 5 Haziran 2014 tarihli yazısı ile birlikte başlıca panomuzdaki üretimin durması sonucu oluşan işgücü fazlalığı nedeniyle iş gücünüze gereksinimiz kalmadığından iş sözleşmesinin 4857 sayılı iş kanununun 17 ve 18. Maddeleri gereğince 8 haftalık ihbar sürenizin sonu olan …. Tarihinde tüm yasal haklarınız ödenerek fesh edileceğini ihtaren bildiririz.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
oku ey oğul üşenme.. 4 yıl önce

HATTAT amca kimle ve neden anlaşamadığını açıkça ortaya koymadıkça mevzu şaibeler taşımaktadır. Bu arada hemen anımsayalım; "RÖDOVANS maden ruhsat sahalarının hak sahibi tarafından başkalarına süreli tahsisinde ton başına elde edilen maden hasılatı/kira geliri" demektir acaba pazarlık yapılmaya çalışılan konu bu mu? Panoda üretim yapılmamakta imiş, peki neden orada üretim yapılamamakta? Müfettişlerin olumlu rapor vermelerine karşın mevzu ne? Neden koca bir holding bu konuda bir basın açıklaması yapmaz, ilginç değil mi? Biz madenciler ve bölge insanı bunu hak etmeyecek kadar değersiz miyiz? Kaç işçi ve ailesiyiz geceleri bu yüzden uykusuz geçiren? Özel sektörün toplumsal huzuru ve adaleti tehtit eden bu yaklaşımı kabul edilemez. Yazılı ve görsel medyanın desteği ile başta devlet yetkilileri bu olaya el atmalıdır. medyanın ve devletin görevi toplumsal adalet ve huzuru sağlamaktır. Bölgeden "ey hattat Hema'yı kapatma" sesleri çıkmaya başladığında bölge halkı olarak bizler ASIL ZOKAYI YEMİŞ OLACAĞIZ. Nasıl mı? Buyrun; 1) Hema Kandilli Termik Santrali Projesi yerli taş kömürü150 MW 2) Hema Amasra Termik Santrali Projesi yerli taş kömürü. 2X660 MW 3) Hema Batı Karadeniz Amasra Termik Santrali Projesi yerli taş kömürü 2X660 MW 4) Hema Batı Karadeniz Kireçlik Termik Santrali Projesi yerli taş kömürü 2X660 MW kapasitesinde. Bu süreçte santrallere "evet" anlamına gelecek kumpaslardan ve HATTAT desteği çağrısından uzak durmalı asıl felaket santrallerin bağrımıza solutacağı zehirde..


Misafir Avatar
ah yiğidim! 4 yıl önce

Şimdiiiiiiiiii devletin organları vardır ve bu organlar halkı düdüklemek için değil, halkın huzuru için çalışmak zorundalardır değil mi? Ama işte bazen işler değişir, serbest piyasa ekonomisi ve neoliberal politikalar dedikleri de biraz budur, öttürürler insanı. Hem de üç kuruş ekmek, bir kışlık kömür için öttürürler.. Yeraltı zenginliklerini özelleştirmeler ile ellerimizden alanlar doymadılar ve canlarımızı da alsalar (ki alıyorlar) doymayacaklar. HATTAT enerji sektöründe iddalı ve büyük bir grup, yük taşıtmayacağı eşşeğin önüne saman vermez, yük taşıttığına da ölmeyecek kadar verir. 30 kişiye ihbarname yollamış, neymiş işgücüne ihtiyacı yokmuş da panoda üretim yapılmıyormuş da zat da zurt. hikaye başka; SOMA'da yaşanan büyük acılardan sonra iş güvnliğine yatırım yapmak zorunda kalmak dokundu galiba birilerine, çünkü maliyet sonuçta. Bu maliyetin karşılığı ne? Tabii ki can güvenliği. Yiğitlerin canı üzerinden pazarlık yapmak insanlık suçu değil mi şimdi? yağmur yağsın yaş gelmesin, kavga çıksın taş gelmesin ooooh ne ala, kim çıkartmaz böyle kömürü. Hem dünya piyasalarında değer kaybetmeyen başlıca maden taş kömürüyken. Yok başka bir hesap varsa o muattapları ile açıkça halledilmelidir, biz işçileri atmakla, madeni kapatma tehdidi ile değil.. İktidara siyasal yakınlığı ile bilinen HATTAT amcayı kızdırmış birileri, amca da demiş ki "kapatıyom" Ahaa şimdi noolacak? Ömrünü yeraltına gömüp, ekmeğinin derdinde olan işçiler eylem yapacak "aman kapanmasın yoksa ölürüz!"


Misafir Avatar
üşenme okumaya devam Yiğidim! 4 yıl önce

HEMA kimin? HATTAT Grubunun. Kimin bu grup? Özel bir adamın kâr amaçlı kurduğu bir ticari işletme. Ocaklar kimin? Devletin. Devlet kimin? Senin ey oğul, senin. Devletin anayasası kanunları felan da var.. Birileri Meclislerde Kanunlar üretir senin refahın için. Senin seçtiklerindir kanunları çıkartanlar ve devlet denilen mekanizma halk için vardır, amacı halka hizmettir, insanların sırtından kar amacı gütmez. Oluşturulan kazanımlar halka eşitçe hizmet olarak geri döndürülür. Kandilli'nin 3 sineması, spor salonu, hastanesi, bölge içinde ücretsiz servisleri vardı ve daha sayamadığım yüzlerce sosyal hak. Yahu bu koca koca bakanlıklar bunun için değil midir? Zaten senin olan bir zenginlik kaynağını "zarar ediyor" yalanı ile senden alıp, özel şirketlere sattılar seneler önce. Zarar eden bir kurumu alacak kadar gerizekalı mı bu patronlar? Değil.. Kim sattı yeraltında yatan hakkımızı patronlara? Yukarıdakiler. Yukarıdakiler kim? Seni temsil etsin diye yine senin seçtiğin temsilciler. Yahu kimse ses çıkartmadı mı o temsilcilere "yanlış yapıyorsunuz" diye? Çıkarttı.. Kim ses çıkarttı? koca bir kent, Zonguldak ses çıkarttı, yollara döküldü 150 bin kişi. E ne oldu sonra? Güvenlik güçleri önlerine barikat kurdu.. La bu güvenlik güçleri bizim çocuklarımız değil mi? Evet bizim.. Kim emir verdi o çocuklar barikat kurdu? Ankara'da yukarıdakiler.. E bu yukarıdakiler bizim seçtiklerimiz değil mi? Evet bizim seçtiklerimiz. Bizim seçtiğimiz yukarıdakilerle, madenleri alan patronlar ortak mı ki?


Misafir Avatar
ay oğul 4 yıl önce

Yiğit oğul! Yerin altına inip o kömrü neden çıkartırsın? Ekmek parası yüzünden. Muhanete muhtaç olmamak için. Çıkartırsın da yine de yetmez verdikleri üç kuruş para. Kışın yeteri kadar ısınamazsın, kömür hakkın bile yoktur. Alnının teri için sesini çıkartsan hemen üşüşürler etrafına korku melekleri ve işbirlikçiler; işten atacaklar, yok sana mı kaldı diye korku verirler. Üşenme de oku ayoğul, oku a benim yer altında korkusuzca kayaları ve dağların altını un eden koca yiğidim, oku ki nasıl bir tezgahtasın anımsa. Bu aşağıda yazılanlar senin devletinin Anayasasının maddesidir, Anayasa Mahkemesi Kararlar Dergisi: Sayı 24, s.451-452.'de yayımlanmıştır; Sosyal hukuk devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlet demektir. Çağdaş devlet anlayışı, sosyal hukuk devletinin, tüm kurumlarıyla Anayasa’nın sözüne ve ruhuna uygun biçimde kurulmasını gerekli kılar. Hukuk devletinin amaç edindiği kişinin korunması, toplumda sosyal güvenliğin ve sosyal adaletin sağlanması yoluyla gerçekleştirilebilir. Anayasa’nın Cumhuriyetin nitelikleri arasında yer verdiği sosyal hukuk devletinin dayanaklarından birini oluşturan sosyal güvenlik kavramının içerdiği temel esas ve ilkeler uyarınca toplumda yoksul ve muhtaç insanlara Devletçe yardım edilerek onlara insan onuruna yaraşır asgarî yaşam düzeyi sağlanması, böylece, sosyal adaletin ve sosyal devlet ilkelerinin gerçekleşmesine elverişli ortamın yaratılması gerekir


Misafir Avatar
madenciler dernegi 4 yıl önce

Hema hatasını anlamış inşallah devlet de anlar hata yaptı ğinın yer altı madenlerinin devleten başka kim senin çalıştır mamasını gerektiğini oma dur arkadaşları da devlet bünyesine alarak hatalarının özür ünü dişlemiş olurlar inşallah temenimiz bu yolda


Misafir Avatar
davut as 4 yıl önce

eğer bir başbakan her iş çinayeti sonrası bilimsellikden uzak açıklamalar yapar,sorumluların yargılanması yerine kader derse soma katliamını yaşarız.soma'dan sonra üste çıkmak için bir başbakan hem patron hem sendika başkanı gibi açıklamalar yaparsa devlet kurumları başta olmak üzere herkes saçmalamaya başlar.ttk armutcuk müessesesinin düzenlediği raporla,ttk genel merkezi çalışma bakanlığı müfettişlerine hema işletmesini şikayet etti.hemayı denetleyen müfettişler raporun saçma olduğunu gerçekle alakası olmadığını haziran 20 tarihinde ilgili makamlara iletmelerine rağmen bir ay önce 90 işçi işe alma kararı alan hattat hema kandilliyi tasviye kararı aldı.bu kriz çözülene kadar huzursuz ocağa inecek olan olan işçilerin başına gelecek her olaydan sorumsuz tavranan her kurum sorumludur.gmis ttk ve hema yetkililerini masaya oturtursa tek işçi atılmadan bu kriz çözülür.hiç kimsenin hiçbir kurumun işçi üzerinden hesap yapma hakkı yoktur...


Misafir Avatar
ter toz ve kan 4 yıl önce

Adam maliyetler artacak endişesi ile çekmiş resti. Yani diyor ki anlayacağın lehçe ile "a uşacuğum sen ölmeycen diye ben o gadaa para harcayaman, adam gibi ölüsenüz güvennük, işçi savluğu felan deyi baaa masraf ettümeycesenüz ben varım boora" deya.. "ömrünüzü söke söke o kömürü verceysiniz bağa" deya.. devlete de yaki "bak devlötcüm" deya "ağnaduk kıyavı geçiyasın bize emme 301 gişi öldü deyi bu gadaa da güvennik tedbirleriynen cukkamızı düşürme, fallayii bırakurun ocavı" deya.. "gafam dasını atturusan termik santral işinden de çekülürün fallayi tezgah gurcak başka adamlar araasın" deyaaa. Yani demem o ki madenci kardeşim konuyu saptırmayın şükür mükür işi ile. Olay tam da "hak" meselesidir. Üzerinde pazarlık yapılan şey "hak"tır. Haydi şu mübarek günde "hak" için mücadele edenlere "şükredin" diye laf edip, ekmeği için ses çıkartan işçiyi zan altında bırakma kahpeliğine baş vuracağınıza "HAK" ne demek onu bir araştırın kitabımız Kuran-ı Kerim'den.. Ayıp..


Misafir Avatar
Hema nın kölesi 4 yıl önce

Hasan huseyin BALTA Gerçekten soy isminin hakikıni sonuna kadar vermissin.anlaşılan senin tuzun kuru.


banner251

banner185