Bu haber kez okundu.

HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN...
 
Kdz.Ereğli Gülşen Utku Anaokulu yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.  “GEMS” konulu projenin kısa adı BAKKA olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nca onaylandığı bildirildi.Alınan bilgiye göre, Karadeniz Ereğli Gülşen Utku Anaokulu'nun deneyimli öğretmenleri tarafından hazırlanan proje, BAKKA 2018 yılı Teknik Destek Programı kapsamında TR81/18/TD/ 139 referans numarası ile destek almaya hak kazandı. Hayata sokulacak projenin sözleşmesi ise BAKKA Program Yönetim Birimi Uzmanı Ümran Öztürk, Gülşen Utku Anaokulu müdürü Feride Acur ve proje sorumlusu öğretmenler İlknur Göktaş ve Hesna Kaya Kılıç tarafından imzalandı. Proje, Gülşen Utku Anaokulu öğretmenleri ve ilçemizde görev yapan okulöncesi öğretmenlerini de kapsayan 30 kişilik bir katılım ile Şubat ayı içerisinde gerçekleştirileceği ifade edildi. Proje sonunda, katılımcı öğretmenlerin,   GEMS programı ile matematik ve fende olumlu bakış açısını çocuklara aşılayarak, merak duygusunu harekete geçirecek ve çocukların kendi öğrenmesini, kendi yaratıcılığıyla sağlaması için ortam yaratacak etkinlikler uygulayabileceklerdir.

PROGRAMIN AMACI
Okulumuzda çocukların eğlenerek, keşfederek, merak duygusu ile başlayan araştırma süreci matematik ve fen alanlarının temellerinin sağlam zemine kurulmasına olanak sağlar. Çocuklar; matematik terimleri ve doğa etkinliklerini bazen bir dinozordan bazen ise bir penguenden yola çıkarak öğrenirler. Öğretmenlerin kolaylaştırıcı olduğu Gems etkinliklerinde başrolde her zaman çocuk vardır. Çocuğa öğrenmenin zevkini aşılayan bu program ayrıca matematik ve fen alanlarının da zenginliği konusunda çocukta farkındalık yaratır.

MATEMATİK VE BİLİM
Çocuklar günlük hayatlarında etraflarında olanları araştırırken ve keşfederken matematik dünyasının içine girerler. Oyun sırasında çocuklar doğal olarak nesneleri gruplara ayırır, belli bir sıraya sokar, yemek için alışveriş yapar, yemek pişirir ve arkadaşlarına ikram ederler. Öğrenciler kendi matematik becerilerinin gelişmesinde etkin rol alırlar. Matematik programının amacı okul öncesi dönemde çocuğu matematik kavramlarıyla tanıştırmaktır. Sınıflandırmak, ölçmek, objeleri ve sembolleri karşılaştırabilmek, sınıflandırmak ve aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları tanımlamak,  parça-parça-bütün ilişkisini anlama (bir yarım bardak bir yarım bardak daha eklersek bir bardak eder veya iki üçgen birleşirse bir kare yapar),  matematik terminolojisini kullanma, cetvel, tartı, saat gibi matematik malzemelerini kullanma yapılan çalışmalardır.

RİTMİK SAYMA
Görüntü Oluşturma, Gruplama ve Sınıflandırma, Karşılaştırma, Grafik Oluşturma, Deney ve gözlem çalışmaları bileme ve araştırmaya olan meraklarını arttırmayı hedefler.

GEMS NEDİR?
Okulumuzda öğrencilerimizin erken yaşta fen ve matematik bilimlerindeki temel bilimsel kavram ve yöntemleri anlamalarını ve bu bilimlere karşı olumlu bir tutum edinmelerini sağlamak, bunun yanı sıra bağımsız öğrenen ve eleştirel düşünebilen bireyler yaratmak, böylelikle öğrencilerimizin eğlenerek öğrenmelerini sağlayarak fen ve matematik alanlarındaki başarılarını artırmak en büyük görevlerimizden biridir. Bu amaçla farklı eğitim sistemlerini incelemekte ve öğrencilerimiz için yararlı olacağını düşündüğümüz eğitim programlarını programımıza entegre etmekteyiz. GEMS aktivitelerine de bu amaçla programda yer verilmektedir. ‘Fen ve Matematikte Büyük Gelişmeler’ olarak çevrilen GEMS; heyecan verici, etkili, fen ve matematik etkinliklerini doğadan sınıflara taşıyan kaliteli ve esnek bir ders programıdır.

PROGRAMIN TEMEL AMACI
Yeni bilgi ve fikirler oluşturmaları, Hayat boyu bu becerileri kullanmaları, Sosyal ilişkiler, Gözlem, problem çözme . GEMS eğitimi ilişki kurabilme, düzenleme, ifade etme, deneyler yapma, bilinçli tahminlerde bulunma, uygulama, karşılaştırma yapma, gözlem yapma gibi bilimsel beceri süreç kazanımlarını destekler nitelikte hazırlanmıştır. Çalışmalarımızda miktar (azlık – çokluk) , sayı, zaman, boyut, 5 duyu, şekil ve yer-yön-konum gibi kavramlara sıklıkla yer verilmektedir.Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185