Bu haber kez okundu.

“HİÇ BİR İŞ KAZASI TESADÜFİ OLMAZ”
Makine Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli Temsilciliği Başkanı Necdet Canpulat Erdemir’de yaşanan ölümlü iş kazasına dikkat çekerekYaşanan hiç bir iş kazası tesadüfi nedenlerle olmaz. İş kazalarının oluşmasına neden olan sebep önceden belirlenerek, gerekli tedbirler alınmak sureti ile önlenebilir. “ dedi.

Türkiye'de iş kazalarının önünün kesilemediğini,  Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile karşılaştırıldığında ölümlü iş kazalarında ise Türkiye’nin  açık ara önde gittiğini belirten Canpulat, İlçemizde yeni kurulan 2 yıllık meslek yüksek okulunda “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Teknikeri” yetiştiren önlisans programının açılmasını, işletmelerin ihtiyacı olan nitelikli "İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri"nın  yetiştirilmesini isterken şöyle dedi:DAHA ÖNCE TEKRARLADIK

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) verilerine göre, bu ölümler daha çok inşaat, tarım, taşımacılık, belediye, metal, maden sektöründe yaşanıyor.

İSİG verilerine göre, 2002'den 2016 yılının Temmuz ayına kadar olan dönemde yani yaklaşık 15.5 yılda yaşamını yitiren çalışanların sayısı da 17 bini aşarak 17 bin 234”e ulaştı.

Bildiğiniz üzere bölgemizde de ağır sanayii ve madencilik iş kolları yaygındır. Bölgemizde 2016 yılında ölümlü iş kazaları ve ağır yaralanmalı iş kazaları yaşandı. Temenni ederdik ki 2017 yılında iş kazaları son bulsun. Ancak;

Dün Erdemir’de yine ölümlü bir iş kazası yaşandı. İlk önce kazada hayatını kaybeden işçi kardeşimize Allah’tan rahmet, elemli ailesine baş sağlığı dileriz.

Daha öncede defalarca tekrar ettiğimiz üzere;

Yaşanan hiç bir iş kazası tesadüfi nedenlerle olmaz. İş kazalarının oluşmasına neden olan sebep önceden belirlenerek, gerekli tedbirler alınmak sureti ile önlenebilir.  

Eğer bir işletmede büyük ölçekte ağır yaralanmalı veya ölümlü bir iş kazası yaşanıyorsa, bu iş kazasının oluşumunda mutlaka ihmal veya insan hatası vardır.

İşletmelerde güvenli çalışma ortamının oluşturulması için işverenler gerekli önlemleri önceden almalı, bunun yanı sıra çalışanlarının iş güvenliği bilincini arttırmalıdır.YENİ ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI YAŞANACAKTIR

İş kazalarının önlenmesinden sorumlu olan yetkililer, iş kazalarının sona ermesi için bir an önce uzmanların, meslek örgütlerinin, sendikaların çözüm önerilerini dikkate almalıdır. Aksi takdirde, yeni ağır yaralanmalı veya ölümlü iş kazaları yaşanmaya devam edecektir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan odamız, sorumluluk bilinci ile, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda geliştirici ve iyileştirici faaliyetlere katkı ve katılımda bulunmayı önemli görevlerimizden biri olarak kabul etmektedir.

MMO; bir meslek örgütü olmanın sorumluluk ve bilinciyle; 1.sini 2001 yılında gerçekleştirdiği Ulusal İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresinin 9. sunu bu yıl Adana Şubenin Sekretarya lığında uluslararası katılımlı olarak 6-8 Nisan arasında Adana’da gerçekleştirecektir.

Bu kongreye bölgemizdeki sanayii kuruluşları ve madencilik iş kollarının yönetici ve İSG den sorumlu çalışanlarını davet ediyoruz.KANAYAN YARA İYİLEŞTİRİLMELİ

Amacımız; bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla Ülke olarak bu konuda tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve deneyimleri paylaşarak çalışan her kesime faydalı olmak, bu alandaki çabalara destek vermek, tartışma platformları oluşturmak ve kanayan yaranın iyileştirilmesini sağlamaktır.

Daha önce belirtiğimiz gibi;

İlçemizde yeni kurulan 2 yıllık meslek yüksek okulunda “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Teknikeri” yetiştiren önlisans programı açılmalı, işletmelerin ihtiyacı olan nitelikli "İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri" yetiştirilmelidir.

Bölgemizde Düzce ve Karabük üniversitelerinde bu program açılmıştır. Zonguldak gibi çok tehlikeli ve tehlikeli işletmelerin yoğun olduğu bölgemizde de  bu bölümün açılması nitelikli işgücü yetiştirilmesi açısından önemli ve zaruridir.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185