Bu haber kez okundu.

KESK'e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Milli Eğitim eski Bakanı Hü seyin Çelik'in giderayak gerçekleş tirdiği atamaların iptal edildiğini söy ledi.  Şube Başkanı Yılmaz'ın yazılı açıklaması şöyle; "Ancak burada sorgulanması gereken konu hukuk suzca yapılmış olan bu atamalarda adı geçen kişilerin adlarının nasıl belirlendiğidir. Hüseyin Çelik, Bakanlık'tan ayrılmadan gerçekleştirdiği ve atamaları yangından mal kaçırırcasına yapılan bu kişiler kimler tarafından tavsiye edildi? Hizmet puanı, üstün liyakati kanıtlanmış Eğitim-Sen üyeleri yönetici olmak istediklerinde bu haklarını mahkemeler aracılığı ile alabilmekte iken Hüseyin Çelik'in yapmış olduğu ve mahkemeler tarafından iptal edilen bu atamalarda adı geçenler nasıl seçildi? Bu durum eğitimcilerin ve halkımızın irdelemesi gereken bir konu. 13 Ağustos 2009 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikle yapılacak olan atamalarında benzer yöntemler ile  karanlık köşelerde ve karanlık kafalarda belirlenmiş isimler ile yapılmaya çalışılacağı konusunda kuşkularımız vardır. Bu nedenle eğitim gibi önemli bir konuda halkın haklarını takip edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalı."

"HAKSIZLIKLARIN TAKİPÇİSİYİZ"
"13 Ağustos 2009 tarihinde yayımlanan yeni yönetmelikte sendikamızın da talepleri arasında olan sınav ile yönetici atamalarının gerçekleştirilmesi ilkesinin konulması bizler için olumlu olmakla birlikte 2005 ve 2006 yıllarında yapılan sınavlarda başarılı olanların hakkı yok sayıldı. Sınavın ÖSYM tarafından yapılması talebimizin gerçekleşmemesi sınavların sağlıklı yapılması konusundaki kuşkularımızı arttırıyor. Daha önce yayınlanmış yönetmeliklerdeki yandaş kişileri kayırma amaçlı yönetmelik maddelerinin iptali ile ilgili kazanılmış davalara rağmen bu yönetmeliğe de  subjektif ölçülerin yeniden ölçme kriterlerine konulması yanlış. Aylıkla ödüllendirme, takdir ve teşekkür belgelerinin hak eden öğretmenlere verildiği konusunda haklı kuşkular var. Yönetici atamalarına ilişkin duyurudan birkaç gün önce yüzlerce kişiye ödül verilmesi bu savımızın kanıtıdır. Ödüller için puan verilmesi her zaman için tartışma yaratacaktır. Bunun dışında aldığı disiplin cezaları nedeniyle yönetici adaylarına ayrıca eksi puanlar verilmesi, adil ve hakkaniyete uygun gözükmüyor. Aldığı disiplin cezası nedeniyle yönetici adaylarına ayrıca eksi puanlar vermek, yönetici adaylarının ikinci kez cezalandırılması anlamına geleceğinden, uygulamayı, hukukun genel ilkeleri ile bağdaştırmak da olanaksızdır. Yönetmeliğin 22. maddesi ile eğitim kurumları müdürlerine rotasyon uygulaması getirildi. Dolayısıyla rotasyonla ilgili tarafların görüşlerine başvurulmadı. Bu konu uygulamada pek çok soruna yol açabileceğinden, konunun enine boyuna tartışılarak, en uygun yöntemin belirlenmesi gerekirdi. Kaldı ki, daha önce yargı tarafından, okul müdürlerinin zorunlu yer değiştirmeleriyle ilgili yapılan işlemlere yönelik iptal kararları verildi. Ayrıca Yönetici Değerlendirme Formu'nun kariyer bölümü de sorunludur. Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarına ayrılması ile ilgili ciddi sorunlar yaşandı. 5204 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden beş yılı aşkın bir süre geçtiği halde yalnızca bir kez sınav yapıldı. Hizmet içi eğitim etkinlikleri nedeniyle verilen puanların Anayasa'ya aykırı olduğu yönünde Anayasa Mahkemesi kararı var. Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği ile Kılavuz hakkında da yürütmenin durdurulması kararları verildi. Eğitim-Sen olarak, sıraladığımız bu ve daha birçok benzer eleştirilerimizin olduğu yönetici atama yönetmeliğinin uygulamaya girmesi ile birlikte ortaya çıkacak her türlü haksızlık ve yanlış uygulamanın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz"


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185