Bu haber kez okundu.

"İKTİDAR PARTİSİ ŞİKAYET ETMEZ, SORUN ÇÖZER"

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık beraberinde Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş, AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve Kdz.Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ile birlikte yapılan ve gerek ilçe gerekse il gündemine oturan Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank görüşmeleri sonrası ve öncesindeki sürece ilişkin bu kez de açıklama Çakır'dan geldi.

"BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMAK LAZIM"

Çakır beraberinde Gülüç ve Ormanlı Belediye Başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Endüstri bölgesi kanununun 90 maddelik bir kanun olduğunu belirterek, “Deniliyor ki 2017 yılında bu yasa çıktığı için Erdemir buna başvurdu. Bu çıkan yasayı iyi biliyoruz. Bu yasa kullanılacak uygun arazi bulunmayan Trabzon ve Zonguldak ilinde, kilimli, Kozlu, Alaplı, sahili bulunan her yer dahil. Buralarda yer bulunamazsa hastane binası yapabiliyorsunuz diyor. Kıyı kenar çizgisinde size kolaylık sağlıyor. İstihdamı arttırmak, işsizliği azaltmak  Endüstri bölgesi için arazi bulamıyorsanız, bakanlığın görüşü doğrultusunda kıyı kenar çizgisini geçip endüstri bölgesi yapabiliyorsunuz. Bugün İstanbul’da endüstri bölgesi var, konuları birbirine karıştırmamak lazım” dedi. Erdemir veya tersanelerin endüstri bölgesi talebi bulunabileceği, bunun uygulanabilirliğinin ayrı şeyler olduğunu belirten Çakır, “Bizim amacımız insanımıza iş ekmek sağlamak, istihdamı arttırmak, şehirdeki insanlarımızı gurbete gitmekten kurtarmaktır” diye konuştu.

“BU KONU DÜN ORTAYA ÇIKMADI”

İstanbul’da Hacıuslu köyünden birçok kişi bulunduğunu, buna şehrin ve insanların geleceği için üstlerine düşeni yapmayan yöneticilerin sebep olduğunu söyledi. Bölgede  daha önce üstüne düşenleri yapmayan yöneticiler yüzünden gençlerin dışarıda iş aramak zorunda kaldığını ifade eden Çakır, “Ereğli’nin gelir kaybı yaşamaması çizgisinde baktık olaya. Dokuz ayın üzerinde bu konu geleli. Dün gelmedi,dokuz ayın üzerinde bu gündeme geleni. Dün akşam imzaya çıkmadı. Bu Ereğli açısından önemli bir süreç. Burada maksadın dışında, sürece zarar verecek açıklamaları teyit almadan yapmamak lazım. Biz gitmişiz, son aşamaya geldi, imzalanacak gibi bir kaygıya insanları düşürmemek gerek. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

"RANDEVUYU BEN TALEP ETTİM"

Çakır şöyle devam etti: "Tüm bölgemizin kazancı için randevuyu Pazar günü bakanımızdan ben talep ettim. Randevuyu aldık, siyaset ayrımı yapmadan, vatandaşın oy verdiği Ereğli Belediye Başkanımız da, Gülüç’teki belediye başkanımızı da aldık. İş dünyasını temsilen TSO başkanımızı, devleti temsilen kaymakamımızı aldık. Hep birlikte Ereğli’deki halkımızın taleplerini izah etmek üzere Ankara’ya gittik. Bu kadar yoğunlukta bize zaman ayırdığı ve ağırladıkları için Bakanımıza teşekkür ediyorum.Sayın bakanımız, bu dosya dokuz aydır bizde imzayı bekliyor dedi,  biz onay vermeden böyle bir imzayı atmayacağını söyledi. Sanki dün akşam imzaya gitmiş, yarın imzalanacakmış gibi davranmanın sürece katkı sağlamayacağı kanaatindeyim.”

ERDEMİR’DEN DÖRT TALEP

Çakır, “Bizler tabii ki Erdemir’in ilçemizde yatırım yapmasını istiyoruz. Biz Erdemir’le olan görüşmelerimizde, bakanımızla olan görüşmemizde taleplerimizi şöyle belirtmiştik” dedi ve taleplerini şöyle sıraladı: “Birincisi, buradaki belediyelerimiz, halka bundan önce bütçelerine koyduğu bir gelir rakamı var. Bununla halka hizmet ediyorlar. Bu Ereğli halkının hizmetine kullanılacak bir para Ereğli bir gelir kaybına uğramasın dedik.  İkincisi, çevre ve insan sağlığını ön plana alacak bir komisyon kurulmalı, bu komisyona Ereğli’den kamuoyunda bilinen 3 kişi bu komisyonda olursa, çevreye ve insan sağlığına gereken değer verilirse eyvallah dedik.   Üçüncüsü, yeni istihdam yapılsın, bunda işçi alırken lütfen ama lütfen diyoruz, Ereğli’de ikamet eden veya nüfus kütüğü Ereğli’de olan ve iş aramak için dışarıya gidenlere öncelik verilsin. Biz Karabük’e iki arkadaşımızı işe koymak için idare meclisi başkanıyla konuştuk. Taşerona alabiliriz ama kadroya alamayız, sözleşmemizde Karabük nüfusuna kayıtlı olmasına dair bir madde var dedi. Ereğli’de ne var? Ereğli’de bu olsaydı, Ereğli’de beş sene ikamet etmiş olma, anne babası Ereğli’de yaşıyor olma, nüfus kütüğü Ereğli’de olma şartı konulsaydı biz bugün bunları konuşmuyor olurduk. Dördüncüsü, biliyorsunuz Erdemir’in Emlak vergisi var. Belediye ödediği var, içeride hazine arazileri için ödediği ecrimisil bedeli var. Ecrimisille ilgili taktir devletimizindir.  Ereğli olarak talebimiz, tel örgülerin dışında kalan stadyum, kapalı spor salonu, kültür merkezi, lojmanlar, hayvan pazarı gibi arazilerin takas yapılması, hazineye aktarılması, içeridekilerin Erdemir’e, dışarıdakilerin ise devlete aktarılması ve ileride Ereğli halkının ihtiyaçları doğrultusunda üstüne yatırımlar yapılabilmesi için Ereğli’ye verilmesidir..Bizim istediklerimiz bunlardır. Hamdolsun, bu süreci elbirliğiyle taşıdık. O anlamda süreci başarılı yürüttüğümüze inanıyorum.

"İKTİDAR PARTİSİ ŞİKAYET ETMEZ, SORUN ÇÖZER"

Ereğli halkının her zaman menfaatini el üzerinde tuttuklarını ifade eden Çakır şöyle dedi: "Bu bizim siyasetimizin üzerindedir. Halkın doğruları neyse bir adım geri adım atmadan sonuna kadar onu götürmektir bizim işimiz. Bakanımızın sizin onayı olmadığı halde bu başka türlü olmayacaktır dediğinde, eyleme veya başka bir şeye gerek yoktur. Biz iktidar partisiyiz, iktidar partisi şikayet eden değil, sorun çözen bir iradedir. Bizler eleştiren yerde olmayız.  Gerekirse bakanımıza, gerekirse cumhurbaşkanımıza, değerli ablamız Saadet Oruç Hanım var, üç milletvekilimiz var,  il başkanımız, ilçe başkanımız, belediye başkanlarımız, teşkilatımız var. Biz bunu gösterdik. Biz randevu talep ettiğimizde bir gün önceden, biz görüşümüzü anlatabiliyoruz. Asıl olan milletin menfaatleridir. Aynı zamanda kavga ortamı oluşturmamalıyız. Dışarıdan gelen yatırımcı şehirde bir kavga değil huzur görmek ister yatırımcı. Biz bu konuda böyle düşünüyoruz.”

ENDÜSTRİ BÖLGESİNE KARŞI MISINIZ SORUSU...

Çakır, toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, şahsen Endüstri bölgesine karşı olup olmadığına ilişkin soruya şöyle cevap verdi: “Az önce ifade ettiğim dört madde Ereğli’nin beklentisidir. Bir yatırımcı gelse, Ereğli’ye bir milyar dolarlık yatırım yapacağım bin kişi alacağım dese teşvikle önünü açalım demez miyiz? Bu eskiden beri kazanılmış haklardan taviz vermemek adına bunları olursa tabii ki Erdemir’in yatırım yapmasını sonuna kadar destekleriz. Erdemir yatırım yapacak olursa biz bunu sonuna kadar destekleriz. Erdemir’de bizim, belediye de bizim, Ereğli’de bizim, millet de bizim. Bizim siyaset bakışımız bu. Genel Başkanımızın talimatı da bu. Şehrin menfaati olan noktada sonuna kadar destek verin talimatı var. Bizim için asıl olan insandır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyoruz. AK Partinin sloganlarından en önemlisi söz milletin, karar milletin idi. Biz dedik ki, sayın bakanım, görüşme komisyonlarında Ereğli’den üç dört kişi olursa, çıkacak dedikodulara mani olursunuz, hem de şehre anlatmakta daha rahat ederiz. Ereğli’de yaşamayan, Ereğli’de nefes almayan, Erdemir’le beraber büyümeyen insanın bakışı ile bizim gibi burada yaşayan kişilerin bakışı başkadır. Biz diyoruz ki beraber bir değerlendirme yapalım, ben biliyorum Erdemir’i, başkası bilmeyebilir.  Bunlar olursa halka bunu kolay anlatırız. Ereğli’den şunu alacaklar, bunu verecekler ne diyorsunuz deriz. STK’ları, muhtarları, teşkilatlarımızı, partilerimizi toplarız. Biz hiçbir zaman hiçbir ayrımda bulunmadık. Dün de dört siyasi parti olarak bir araya geldik. Ereğli menfaati noktasında istişarelerde bulunuyoruz.” 

"76 KİŞİNİN ALINMASI İSPATA AÇIK BİR KONU"

Çakır, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın öne sürdüğü,  Milletvekili Uçar’ın 76 kişilik Erdemir’e işçi girişi listesi hazırladığı iddiasının sorulması üzerine, “Bu sadece fikir olarak ortaya konulmuştur. Bu konuda Ereğli’nin bir tek lirasının Ereğli dışında bir fona aktarılması söz konusu değildir. Fikirler söylenir, o öyle söyler, ben böyle söylerim, sonunda Ereğli’nin dediği olur.  İkincisi, Beycuma’dan 76 kişi işçi alınması konusu ispata açık bir konudur. O zaman TC’leri ortaya koyarsınız, bu 76 kişi bunlardır dersiniz. Biz Erdemir ve Ereğli’yi siyasetin dışında tutmak istiyoruz.  Bakanımızla ziyarete giderken ben Ereğli adına risk aldım. Ereğli menfaati bizim her şeyimizin, siyasi ikbalimizin ötesindedir. Bu sorumluluğu herkesten bekliyoruz. Siyasette A partisinin B partisinin vekiline bir şey söylemek için Ereğli’de huzursuzluk oluşturmayalım. Şu an dünya istihdam ve işsizlikle boğuşuyor. Böyle bir durumda huzurlu bir kent, yatırımcıları davet edeceğimiz yer olmalı. Orta ölçekli sanayi sitesi yapmak istiyoruz. Basında çıkanları şehir dışındakiler de okuyor. Yurt dışındakiler de okuyor. Kavgalı eve kız verilmez diye bir atasözümüz var. Bizim sorumlu kişiler olarak bu işi biraz daha dengeli yapmamız lazım.  Tabii ki masaya gittiğimizde Ereğli halkının hakkını en üst seviyede savunmak hepimizin sorumluluğudur. Ama  Erdemir de bizim Ereğli de bizim. Erdemir’siz Ereğli düşünülebilir mi? Biz sorun arttırma makamında hiçbir zaman olmadık.” İfadelerini kullandı.

YATIRIMLAR

İlçede devam eden yatırımlara ilişkin de bilgi veren Çakır şunları söyledi: “Şu anda Emniyet Müdürlüğü binasının yıkımı başladı. Altmış gün içinde yıkım tamamlanacak. Ondan sonra bir an önce ihaleye çıkıp Ereğli’ye Hükümet Konağı ve emniyet binamızı yapmak istiyoruz. Bazen basında okuyorum, Çakır verdiği tarihlerde yapamadı diyor. Doğrudur, gecikmelerle ilgili özür diliyoruz. Ben Postane ile ilgili çok mücadele ettim. Postane ile ilgili bir komisyon bekliyoruz. Ancak koronavirüs nedeniyle herkes işleri haziran sonuna kadar sonuna aldı. Görüştük, önümüzdeki hafta teslim almaya geliyor. Ondan sonra iç tefrişatı yapılacak.Temmuz 15 diyoruz ama siz Temmuz 30 deyin, halkın hizmetine açacağız. Geç gelsin, yine de gelsin diyoruz. Ereğli’nin ihtiyacı olan bir olay. Çaylıoğlu’nda Kelçe ve Çaylıoğlu arasında 1200 metre bir yolumuz kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde onun da asfaltını attık. Çaylıoğlu’na huzur içinde turizm cenneti bölgemizde 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Bunun devamı için Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimde bulunacağız.Bunun yanında Çaylıoğlu Devrek arasındaki 32 kilometrelik yolun 16 kilometresi tamamlandı, kalan 16  kilometre için bir an önce vatandaşın hizmetine açmak istiyoruz.İhaleyi alan firma Bayburt grup taşeron firma anlamında. Devam ederse eder, etmezse başka bir grupla bu yolu bir an önce açmak istiyoruz. Bir diğer konu yarı olimpik yüzme havuzu.  Önceki belediye başkanımız Hüseyin Uysal döneminde, doğru yaptıklarına doğru diyelim, eğri yaptıklarına eğri diyelim. Bize 9 dönümlük yer verdi, gençlik merkezinin yanına yarı olimpik yüzme havuzu kazandırıyoruz. Yaklaşık 4 Milyon 300 bin bedelle ihaleye çıkıyor. Ereğli’mize hayırlı olsun.”

EĞİTİM VE ÜNİVERSİTE KONUSU

Çakır, ilçede eğitim konusunda yapılan çalışmalara ilişkin ise  şu bilgileri verdi: “Eğitimde iki eksiğimiz vardı.  Gülüç’teki okulumuzun her şeyi hazır. İhaleye çıkıyor. Sayın Başkanımızın da orada büyük emeği var, sayın valimiz, kaymakamımızla hep birlikte başardık. Bir iki hafta içinde ihaleye çıkar. Ereğli’de ikili eğitim veren bir okulumuz vardı. İzmirlioğlu’nda ikili eğitim veriliyordu. Oraya ek bina yapacağız. 12 derslikli veya 24 derslikli. Eğitimi Ereğli’de tekli eğitime geçiriyoruz. Üniversite konusunda emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Orayı öyle engellerle aştık ki. Bize söyleniyor o zaman yapacaktınız olmadı, gitti geldi deniyor.  Birileri tarafından Askeriye şerhi var denildi. Milletvekillerimiz ve Saadet Hanım’ın katkısı, Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle askeriye şerhi kalktı.  Şu an avam projesi bitmek üzere. Çok yakında belki bir ay içinde orada temel atmaya başlayacağız. Biz yaklaşık yüz milyonluk yeri fakülteyi verdiysek, Ereğli’nin hakkını kimseye yedirmeyiz. Biz alacaksak alacağız. Bizim A planımız var, B planımız var, C planımız var. Nasıl yeri aldıysak, nasıl protokolleri yapıp yeri YÖK’e teslim ettiysek bunu da yapacağız. Ereğli’nin hak ettiği öğrenci sayısına ulaşmak istiyoruz. Bu da en az on binin üzeri. Ben kongrede aday olmayacağımı söyledim. Son güne kadar Ereğli’nin hak ve menfaatlerini takip edeceğim. Biz millet ne diyorsa onu yaparız.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf 2 hafta önce

Sayın Çakır, yıllardır görevdesin, yıllardır anlatıp duruyorsun. sayın bakandan bu randevuyu alırken parti kademelerine bilgi verdin mi? Posbıyık, Kaymakam, TSO Başkanı, Gülüç Belediye Başkanı ve siz, kamuoyunda birlikte hareket ediyorsunuz birlikte gittiğiniz Ankara'da bunları neden konuşmadınız, posbıyık kaç yaşındaki kişi yalan mı söylüyor diyorsunuz? Bence çok yanlış bir hamle yaptınız. Artık gerçekten bırakın gidin de millet bir nefes alsın...

Avatar
VATANDAS 2 hafta önce

1 AY İÇİNDE TEMEL ATILACAK DENİLMİŞ HABERDE BAKALIM ATILACAKMI ÜNİVERSİTE TEMELİ 1 AY İÇİNDE

Avatar
Ereğli ne zaman il olacak 2 hafta önce

Tek sorun ereğli il olması sonrası çorap söküğü gibi gelir

Avatar
Hüseyin 2 hafta önce

Sanki il olunca başımız göğe erecek. Çevremiz illerle dolu. Düzce, Zonguldak, Karabük ve Bartın. Bu tabloda Ereğli'nin hiç şansı yok. Ümide kapılmayın

Avatar
Hakkı 2 hafta önce

Oğlum İTÜ Metalürji ve Malzeme bölümünü bitirdi. Erdemir ona okurken son sınıfta bir stajı bile çok gördü. Kdz. Ereğli doğumlu oğlum pasaportunu aldı ve artık ekmeğini Almanya'da arayacak. Artık benim için de Erdemirin bir anlamı kalmadı.