Bu haber kez okundu.

İLÇE BAŞKANINDAN TEPKİ...

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, Kdz.Ereğli ve Gülüç Belediye Başkanlarının Erdemir ile OYAK kaynaklı sorunlarda ortak düşünce içerisinde olduğunu hatırlattı, ilçenin can damarı olan Erdemir'in özel endüstri bölgesi kapsamına alınmasının gizli görüşmelerle ele alınamayacak bir konu olduğunu belirtti.

Erdemir ile ilgili gelişmeleri ilçe kamuoyu ile birlikte yakından takip ettiklerini anlatan Ertuğrul, özelleştirilip OYAK yönetimine devredildikten sonra, temel amaç ve hedefini  daha fazla kâr etme ilkesi üzerine kuran; bu uğurda da 2006 yılı öncesinde, kurulu bulunduğu toprakların insanlarına sosyal, kültürel ve sanatsal noktalarda sunduğu imkan ve destekleri geri çeken Erdemir'in, 2019’dan bu yana da Özel Endüstri Bölgesi kapsamına dahil olma isteği ile mali olarak da üzerine düşen yükümlülüğü bırakma niyetini gösterdiğini söyledi.

"Bir önceki yerel yönetim zamanından itibaren, Karadeniz Ereğli insanı için ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi ve tüketim vergisini vermeyen, dahası bundan önceki dönemlerde bazı kalemler için ödediklerinin iadesi talebiyle hukuk yoluna giden Erdemir'in, bu amaçları peşinde koşarken, Karadeniz Ereğli halkından alması gereken teveccüh ya da salahiyeti, ne yazık ki, iktidar partisi temsilcilerinden bekliyor." diyen Ertuğrul açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"TAMAMEN KOPARILMAK İSTENMEKTEDİR"

"Hiç kuşku yoktur ki, ERDEMİR Karadeniz Ereğli’mizin can damarıdır. 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde bile sıradan bir balıkçı kasabası olan, sanayi dendiğinde sadece maden ocakları ile anılan ilçemiz, ERDEMİR sayesinde büyük bir ivme yakalayarak emeğin başkenti Zonguldak ve ülkemizin sanayideki lokomotifi haline gelmiştir. Ancak, 1990’lı yıllarda, blok satış yöntemiyle, yabancılara peşkeş çekilmemesi için halk olarak beraberce mücadele ettiğimiz, koruyup kolladığımız ERDEMİR, OYAK ile birlikte Karadeniz Ereğli’den tamamen koparılmak istenmektedir.

"MUTABAKATTAN ÇIKMASI MUHTEMEL SONUÇ..."

OYAK yönetimi, ERDEMİR için, Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınma talebinde ısrarcıdır. Bu talep ise, sadece iktidar partisi milletvekilleri veya temsilcileri ile gizli görüşmelerde bir araya gelinerek ele alınması gereken bir konu değildir. Bu konuda öncelikli olarak yapılması gereken, ERDEMİR’i ERDEMİR yapan Karadeniz Ereğli’nin insanlarının, bu kentin siyaset ve sivil toplum temsilcilerinin mutabakatının sağlanabilmesidir. Bu mutabakattan çıkması muhtemel sonuç; önyargılarla donatılmış ifadelerle ERDEMİR’in isteklerine karşı çıkmak anlamına gelmeyeceği gibi, ERDEMİR’in menfaatleri için Karadeniz Ereğli’yi yok sayma, görmezden gelme anlamlarını da taşımayacaktır.

"EREĞLİ HALKINDAN HABERSİZ"

Bizler, bu konu ve gelişmelerde hassas davranarak; bir cümleyi dile getirmeden önce on kere düşünerek yol almak isterken, iktidar partisinin Zonguldak milletvekillerinin, Karadeniz Ereğli halkından habersiz biçimde pazarlıklar içinde olmasını, bu kent halkına yapılmış bir saygısızlık olarak kabul ediyoruz. Bu pazarlıklarda, Karadeniz Ereğli ve Gülüç Belediyelerinin hakkı olan bazı vergilerin tahsilini Zonguldak Valiliğine bırakma düşüncesini, bu yolla da ilçemiz halkının hakkı olan paranın ilin diğer ilçe ve beldeleriyle pay edilmesi isteğini kabul etmemiz mümkün değildir. Karadeniz Ereğli ve bağlı beldeleri, bugüne kadar, Zonguldak’ın diğer yörelerinde faaliyetlerini sürdüren sanayi kuruluşlarından hak talep etmemiştir. Herhangi bir imtiyaz talepleri olmamıştır. Bu yıla kadar ilçemiz kendi yağıyla kavrulmuştur. Bütün bunlar olurken de ERDEMİR sayesinde Karadeniz Ereğli, ülkemizin varlıklı ve kişi başına düşen ortalama gelir bakımından da üst sıralarda gelen kentlerinden biri olarak görülmüş, hiçbir dönemde herhangi bir teşvik imkanından yararlanamamıştır.

"BAŞKA SORUNLAR DA KARŞIMIZA ÇIKMIŞTIR"

Bu gelişmelerin dışında ERDEMİR kaynaklı başka sorunlar da karşımıza çıkmıştır. Özelleştirildikten sonra hava kirliliği ve çevre kirliliği gibi konularda eskiye nazaran daha da tedbirsiz olduğu gözlenen, onca uyarıya rağmen kirliliğinin önlenmesi noktasında olumlu adımlar atmayan ERDEMİR, bu noktadan bakıldığında da en büyük zararı yine bu ilçeye ve yöresine vermiştir. Bugün ise, yaratılan hava ve çevre kirliliğine rağmen, bu isim altında verilmesi gereken vergileri dahi Karadeniz Ereğli halkına çok gören bir siyasî anlayışla karşı karşıyayız. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, elbette, ERDEMİR’in bugünden daha güçlü, bugünden daha sağlam bir yapıyla geleceğe uzanmasını istiyoruz. Bizim gayemiz, ERDEMİR ve onu elinde bulunduran OYAK’ı küçük görmek, karalamak ya da isteklerine hiç düşünmeden hayır demek değildir. Ancak ERDEMİR’in güçlü olmasını istemek, Karadeniz Ereğli halkının haklarının çiğnenmesi, alması gerekenleri alamamasına seyirci kalmak anlamına gelmez. Gelemez.

"ÖNERİMİZ"

Bizim önerimiz; Karadeniz Ereğli halkını temsil eden yerel yönetim ile ERDEMİR ve OYAK yöneticilerini protokol masasında bir arada görebilmektir. Uzlaşma kültürünün tesis edilmesi ile karşılıklı mutabakat yoluyla istekler ve talepler mutlak surette birlikte değerlendirilmelidir. ERDEMİR ve OYAK, protokol masasına mutlaka oturmalı ve o masada, öncelikli olarak Karadeniz Ereğli’nin yararları üzerine görüş alışverişinde bulunulmalıdır. Emlak vergileri başta olmak üzere, kuruluşun ödemekle mükellef olduğu vergiler, Karadeniz Ereğli ve Gülüç Belediyelerinin hakkıdır ve bu hakların, her yıl yıllık faiz oranları ve enflasyon rakamları ile birlikte ele alınarak bir protokol metninde düzenlenmesi şarttır. Özel Endüstri Bölgesi kapsamına dahil olma hedefi hayata geçtiğinde Karadeniz Ereğli ve yöresinin yaşaması muhtemel sıkıntılar bugünden dikkate alınarak, o muhtemel sıkıntıların yaratabileceği sorunların bugünden bertaraf edilmesi yönünde sağlam tedbirler alınmalıdır.

"ETLE TIRNAK GİBİDİR"

Karadeniz Ereğli, dün olduğu gibi bugün de; “ERDEMİR’siz Ereğli, Ereğlisiz ERDEMİR düşünülemez.”, noktasındadır. Bunlar bir bütündür. Etle tırnak gibidir. Ancak, iktidar partisi milletvekillerinin anlamsız ve mantık dışı girişim ve düşünceleri, bu etle tırnağı birbirinden ayırmaktan başka bir işe yaramayacağı gibi öncelikle ilçemize zarar verecektir. Dahası, iktidar partisi milletvekillerine düşen ilk görev; yanlarına partimiz milletvekillerini de alarak, hiç zaman kaybetmeden ilçemizde bir araya gelmek ve bu kentin siyaset ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirip durum değerlendirmesi yapılmasına zemin hazırlamaktır. Bu konu; “Ben böyle istedim, böyle oldu.”, denilebilecek türden bir konu değildir. Bu konuda alınacak herhangi bir yanlış karar, Karadeniz Ereğli’nin geleceğini de olumsuz yönde etkileyecektir. Hem ilçemizin hakkı olanı başka ilçe ve beldelerle paylaşmak, hem de ilerleyen yıllarda olası istihdam olanaklarından o ilçe ve beldeleri de Karadeniz Ereğli ve yöresi ile eşit imkanlar dahilinde yararlandırmak sağlıklı bir öneri değildir; olamaz.

EREĞLİ VE GÜLÜÇ BELEDİYE BAŞKANLARI ORTAK DÜŞÜNCE İÇİNDE

Bu düşünceler dahilinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin ERDEMİR ve OYAK kaynaklı sorunlar üzerine görüşünü bir kez daha yinelemekte yarar görüyoruz. Mesele; bu konuya partili gözüyle bakıp, mensubumuz olan belediye başkanı lehinde açıklamada veya girişimde bulunmak anlamı taşımamaktadır. Bu konu, siyaset üstü bir platformda da ele alınmalı ve Karadeniz Ereğli halkının ortak kararı egemen olmalıdır. Siyaset üstü bir konu olduğu içindir ki iki farklı siyasi parti temsilcisi olan Karadeniz Ereğli ve Gülüç Belediye Başkanları, ERDEMİR ve OYAK kaynaklı sorunlarda ortak düşünce içindedir. Bu gerçeğin, halkımızı Ankara’da temsil etmekte olan iktidar partisi milletvekillerince de görülmesi sağlanmalıdır."Anahtar Kelimeler:
Eylem Ertuğrul
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ereğlili o 3 hafta önce

Erdemir'in tozunu dumanını gazını Ereğli halkı yiyecek yutacak Ereğli halkı hasta olacak zahmeti fedakarlığı Ereğli yapacak Erdemir'in paraları vergileri Zonguldak'a gidecek bunu hangi vicdan sahibi insan kabul eder

Avatar
Madenci gardaş 3 hafta önce

Bunlar ereğliden oy almadılar heralde bu kadar düşmanca davrandıklarına göre ereğli il olmalı zonguldaktan kurtulmalı

Avatar
Alperen 3 hafta önce

Eregliden intikam aliyorlar

Avatar
Ali caner 3 hafta önce

Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum da Ereğli belediyesi sosyal demokrat partinin başkanı degilmi.emkak vergisine yüzde yetmisden fazla nasıl zam yapar.hicmi vicdanınız yok bu zammı yaparken hangi kapitalist düşünceye göre yaptınız.sahte sosyal demokrat başkan nasılsa bir daha aday gösterilmem diye Ereğli halkından intikammi alıyor bir cevap yazsada ogrensek

banner185