Bu haber kez okundu.

İNSAN HAKLARI GÜNÜ PANELİ
 

Kdz.Ereğli  İlçe İnsan Hakları Kurulu tarafından ‘10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’  paneli düzenlendi.  Kdz. Ereğli  Öğretmenevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve  Kaymakam Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Kd. Dnz. Albay Murat Türken, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Sertan Yalçın, kurum ve daire amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşların katıldığı panelin moderatörlüğünü Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal’ın yaptı.

Zonguldak Barosu Başkanı Av. Özel Eroğlu, Özel Echomar Hastanesi Başhekimi Dr. Nevzat Çimenoğlu, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Canan Şahin Tunç ve Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğünden Psikolog Kübra Karatay panele konuşmacılarıydılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan Kaymakam Nazım Madenoğlu yaptı ve şöyle dedi:“UĞRAŞARAK ELDE EDİLEN HAKLAR”

“Türkiye’mizde insan hakları ile ilgili gerçekten çok ciddi gelişmeler oldu ve yaşandı. İşte bunlardan bir tanesi de her il ve ilçede bulunan İnsan Hakları Kurullarıdır. Bu kurullar insan haklarının ihlali ile ilgili ya da bu konuda ortaya çıkan sorunların giderilmesi ile ilgili olarak her ay yapılan toplantılarda çalışmalar ortaya koyarlar. İnsan Haklarının en önemli özelliğinin çalışarak, uğraşarak elde edilen haklar olduğunu hepimizin bildiğini düşünüyorum. Yani haklar; doğuştan gelen haklar hariç, kalan tümünün bir uğraşı soncunda elde edildiğini biliyoruz. Magna Carta Bildirgesi ile İngilizlerin bir anlamda Kral’a baş kaldırdıklarını ve insan haklarının ilk olarak bir belgede yer aldığını biliyoruz. Orada bir mücadelenin sonunda o hakların elde edildiğini söylemeye hacet yok. Batıdaki insan haklarının gelişmesi o bildirge ile başlıyor, ondan sonra Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile en somut ve en son şeklini alıyor.

Bizim kültürümüz yani doğu kültürü insan haklarına gerçekten başka alanlarda olduğu gibi büyük değer veren bir kültürdür. Anayasamızda da en geniş şekilde yerini bulmuştur. Sosyal haklar, kültürel haklar, siyasi haklar bu hakların kullanımı; kullanımının ancak kanun ile sınırlanabileceği çok geniş bir şekilde yer bulmuştur. Haklarımızı en iyi şekilde kullanmamız gerektiğini her zaman bilelim. Esasen haklar, başkasının hakkına saygılı olmakla daha bir anlam kazanıyor. Klasik demokrasilerde diyoruz ki önce ben hakkımı kullanayım, sonra sen de hakkını kullan birbirimize karışmayalım diyoruz. Ama son 15-20 yılda özellikle Fransa’da gelişen bir akım var Modern Demokrasi adında. O akıma göre önce ben kullanmayacağım hakkımı, önce sen kullanacaksın; o akıma göre ben yok sen varsın ya da biz yokuz siz varsınız. Önce sen hakkını kullanacaksın ondan sonra ben kullanacağım. Böylede bir modern gelişme var bunun da altını çizmek isterim. Biz bu anlayışın neresindeyiz hem kişi olarak hem toplum olarak değerlendirebilirsiniz.”“OHAL, KHK GİBİ KONULARLA İHLALLER YAŞANMAKTADIR”

Zonguldak Barosu Başkanı Av. Özel Eroğlu da görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Birleşmiş Milletlerin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yayınlanmasının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kurulmasının çağımızda muhakkak insan haklarına çok büyük katkıları olmuştur ama olmadığı da çok şey vardır. Şöyle ki en yakın yaşadığımız Kudüs hadisesi mesela; Kudüs olayında ne olmuştur; 1967 yılında 6 gün savaşlarında İsrail ile savaşan Arap devletleri yenilmiş bu arada o günkü Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ne demiştir; Doğu Kudüs İsrail’in ebedi Başkentidir. Yani bu büyük emperyal devletlerin dün, bugün, yarın düşünceleri aynıdır değişmez. Bugün de Trump çıktı Kudüs’ü İsrail’in Başkentidir dedi. Esasen düşünceler farklı değildir. İnsanın haklarından bir tanesi nedir barınma hakkıdır. Televizyonlarda göçmenleri görüyoruz; devamlı insanlar yaşam koşulları elde etmek için, savaşlardan kaçmak için, perişanlıklardan kaçmak için Ege’nin, Akdeniz’in derinliklerinde boğulmaktalar. İfade özgürlüğünde de; işte bu devletlerde Anayasa’da kısıtlama esaslarına uyar uymaz, OHAL, KHK gibi konularla ihlaller yaşanmaktadır. Yaşama hakkında; Kudüs’te ve Bosna Hersek’te insanlar katledildiğinde insan hakları yok muydu? Vardı. Yani sonuçta bir üst akıl çok önemlidir. Sadece insan haklarını savunarak değil, onun üzerinde bir kavramda bizi bütünleştiren, bir araya getiren kavramları ön planda tutmak suretiyle insan haklarını savunmak önemlidir. Dünyada kim güçlüyse hak onundur gibi hala böyle bir dönemin yaşanması maalesef üzüntü vericidir.”

Dr. Nevzat Çimenoğlu da hasta hakları konusunda çeşitli bilgi verip düşüncelerini açıklarken,  Doç. Dr. Canan Şahin Tunç ve Psikolog Kübra Karatay da yine insan hakları konusunda görüşlerini ifade ettiler. 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185