Bu haber kez okundu.

İŞSİZ SAYISI NEDİR?

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Türk-İş'in her ay düzenli olarak yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Temmuz ayı sonuçlarının dar gelirli ailelerin gelirlerinin yeterli ve dengeli beslenme için gerekli harcamaları bile karşılayabilecek düzeyde olmadığını ifade etti.
Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ettiği soru önergesinde, ülke genelinde işsiz sayısını ve asgari ücretin altında maaş alanların sayısını sordu.
Önergede yer alan diğer sorular şu şekilde:
Çalışanların, kendilerine ve ailelerine saygın yaşam düzeyi sağlayacak bir gelir elde etmeleri esastır. Yoksulluk, genel anlamıyla, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamama durumu olarak tanımlanmaktadır. Yoksulluk sınırı tutarı, bir ailenin, insan onurunun gerektirdiği zorunlu ihtiyaçları karşılayabilmesi için yapması gereken harcama düzeyidir.
TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının 2012 Temmuz ayı sonuçlarına göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 919,48 lira, 

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.995,04 lira,  olarak hesaplanmıştır.

Bu rakamlara bakıldığında dar gelirli ailelerin gelirlerinin yeterli ve dengeli beslenme için gerekli harcamaları bile karşılayabilecek düzeyde olmadığı açıktır.

Buna göre;

Ülkemizdeki (kamu ve özel sektör çalışanları ile emekli yurttaşlarımız dâhil) TÜRK-İŞ' in;
a)  'Açlık sınırı' olarak tespit ettiği 919,48 lira ve altında ücret alan kişi sayısı nedir?
b) 'Yoksulluk sınırı' olarak tespit ettiği 2.995.04 lira ve altında ücret alan kişi sayısı nedir?
Ülkemizde Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenen net 701.14 lira ücret alan kaç yurttaşımız bulunmaktadır? Asgari ücretle çalışanların tüm çalışanlara oranı nedir?
Ülkemizde bugün (30 Temmuz 2012) itibariyle işsiz ya da işini kaybetmiş kişi sayısı nedir?
Diyanet İşleri Başkanlığı Dini İşler Yüksek Kurulu geçmişte yaptığı açıklamalar dikkate alındığında, ekonomik yetersizlikler sonucu ülkemizde 'zekât verilmesi' zorunlu aile ve kişi sayısı nedir?


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fırat yalman67 6 yıl önce

iktidar boş laf yapar işsizi yoksulu hiç düşünmez onlar anca dinimizi kötüye kullanır ey akp zihniyeti sen daha millete iş ve sosyal haklarını elinden alırsan unutmaki bu yaptığınız zulümler size önümüzdeki süreçte sana geri döner allah dinimizi kötüye kullanan ve insanların sosyal haklarına tecavüz edenleri hoş görmez bunu unutmayın yani dinimizi kötü emellerinize alet etmekten vaz geçin millet iş ve eşitlik istiyor bunu iyi bilin ve uygayın . yoksa başbakanın sonuda eski libya lideri gibi olacağına inanıyorum cehaletin sonu cinayetle biter

banner251

banner185