Bu haber kez okundu.

Kabotaj bayramı kutlanıyor…Karadeniz Ereğli’de Türk karasularında kendi gemilerimizin ticaret yapabilmesini öngören, ulusal bağımsızlığın önemli bir göstergesi olan hakkın edinilmesinin 94. yıldönümü ile Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi törenlerle kutlandı.
Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Liman Başkanı Nevzat Direk anıta çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu esnasında limanda bulunan gemiler sirenlerini çaldı.

DİREK: “ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE


Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Nevzat Direk, törende günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada Kabotaj hakkının tarihçesi hakkında şu bilgileri verdi.
“Bilindiği üzere, imparatorluğumuzun yükselme döneminde deniz ticaretimize yapacağı öldürücü darbeler dikkate alınmadan lütuf olsun diye başta Fransızlara, daha sonra birçok ulusu kapsayacak şekilde genişletilen kapitülasyonlarla sağlanan hak ve imtiyazların kuvvetli zamanlarımızda gaflet, zayıf kaldığımız dönemlerde ise mecbur edilmek suretiyle kötüye kullanılması sonucu sahillerimiz ve limanlarımızın işletme  hakkını yabancı milletlere bırakmış bulunuyorduk.
Senelerce kıyılarımızda yabancı bayraklı gemilerin dolaşması nedeniyle, deniz ticareti alanına giren bütün işler elimizden çıkmış, imparatorluğun yükselme dönemlerinde okyanuslarda gemi gezdiren, Akdeniz’de deniz ticaretini elinde tutan bu millet, imparatorluğun son 50 yılında ne yazık ki kendi limanları arasında bile seyrüsefer yapamaz hale geldiğinden, memleketimizde milli denecek bir deniz ticareti kurulamamıştır.
Nihayet Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde bütün ulusça kazanılan Kurtuluş Mücadelesi sonunda kurulan cumhuriyet hükümetleri ile çağımızın devlet ve millet anlayışına uygun yasalar bir bir çıkarılmaya başlanmış, işte bunlardan bir tanesi de şu an kutlamasını yaptığımız deniz ticaretiyle ilgili tüm faaliyetlerin Türk Vatandaşına ve onun bayrağını taşıdığı gemilere verilmesini sağlayan 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren 815 sayılı Kabotaj Kanunu’dur.”

NELER GETİRDİ?


Direk, konuşmasında kanunun elde edilmesinin ardından denizcilikte yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi verirken ise şöyle dedi:
“Bu kanunun elde edildiği yıllarda, 15 parçadan oluşan milli deniz ticaret filosu ile yalnızca birkaç liman arasında taşımacılık yapılabilir iken bugün irili ufaklı 500 parçadan oluşan gemilerle yurdumuzun her sahil köşesine ve dünya denizlerinde bayrak gezdiren bir deniz ticaret filosuna sahip olunmuştur. 1950’li yıllarda ahşap tekneleri bile zor imal edebilen gemi inşa sanayimiz, bugün 170 bin DWT tonluk gemiler inşa edebilen tersanelere sahip olmuş, 1990’lı yıllardan itibaren yurt dışına gemi ihraç edebilen önemli ülkeler arasına girmiştir. Yeterli ve yetenekli denizciler yetiştiren çok sayıda askeri ve sivil okullar açılmıştır. Deniz ticaretinin gelişimiyle birlikte, kendisine verilen koruma görevlerini üstün görev anlayışıyla yerine getiren Türk Deniz Kuvvetleri, kendi gemilerini yapıp modern silahlarla donatarak ulusumuzun deniz alaka ve çıkarlarını kollamak maksadıyla güçlenmiş ve daha da güçlenme gayreti içindedir.”
 

KARADENİZ EREĞLİ’DE DENİZCİLİK


Liman Başkanı Direk, Karadeniz Ereğli’de yürütülen denizcilik faaliyetleri konusunda ise, “Bu şirin ilçemizdeki gelişmelere de göz atacak olursak, deniz ticareti faaliyetleri bakımından Karadeniz bölgesinin en gelişmiş yeridir. Sahip olduğu doğal limanıyla kömürün buluşması bölgemizi bugün demir-çelik sanayiinin lokomotifi durumuna ulaştırmıştır. Tuzla ve Yalova’dan sonra üçüncü büyük tersaneye ilçemiz sahiptir. 2 adet ticari limanı, 1 adet askreri limanı, 1 adet tersane limanı, 9 adet gemi tersanesi, 1 adet balıkçı barınağı ve 4 adet denizcilikle ilgili fakülte, yüksekokul ve meslek lisesi ile gelişme göstermiş ve göstermektedir” dedi.
 

'ALINACAK DAHA ÇOK YOL VAR'


Karadeniz Ereğli Liman Başkanı, bütün bu gelişmelere rağmen yurt içinde denizyolu taşımacılığının toplam taşıma içerisindeki payının yüzde 6,5’lar seviyesinde kalmasının ülkenin ihracat ve ithalat taşımacılığının yüzde 75-80’inin yabancı bayraklı gemilerle taşıtmak zorunda kalınması 3 tarafı denizlerle çevrili olduğundan övündüğümüz ülkemizin denizci bir devlet olması için daha çok çalışmak gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti.
Direk şöyle konuştu:
“Bilindiği gibi deniz taşımacılığı, havayoluna göre 14, karayoluna göre 7, demiryoluna göre 3,5 kat daha ucuz, aynı zamanda çok büyük miktarlardaki yüklerin bir yerden diğer bir yere taşınmasına imkan sağlaması bakımından dünyada en çok tercih eilen ulaşım şeklidir. Gelişmiş ülkelerin geçmişi incelendiğinde gelişmelerinde en etkin faktörün deniz ticaretindeki yükselmeden kaynaklandığını görürüz. Deniz ticareti aynı zamanda bir ülkenin ödeme dengesini ayarlayabilen en önemli gücüdür.
Bu gücü gören Ulu Önder Atatürk, ‘Denizciliği Türk’ün milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” direktifi ile her konuda olduğu gibi bu konuda da rotamızı çizmiştir. Bize düşen görev, deniz ticareti alanına giren tüm işlerin gelişimini sağlamak, dünyada layık olduğu yere ulaştırmaktır. Bu müstesna günü bize kazandıran başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, Kabotaj hakkını Türk Denizciliğine teslim eden tüm devlet adamlarımızı şükranla ve minnetle anar, bayramınızı kutlar, hepinize saygılarımı sunarım.”
 

ÖDÜLLER VERİLDİ… 


Törende daha sonra düzenlenen optimist ve lazer branşlarında yapılan yarışlarda dereceye girenlere ödülleri verildi.  Liman Başkanlığı ve Deniz Ticaret Odası tarafından Yelken İhtisas Kulübü’ne hediye edilen kanolar önünde hatıra fotoğrafı çektirildi.
Törenin ardından deniz şehitleri anısına Belediye iskelesinden Med İzmit römorkörü ile denize çelenk bırakıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.