Bu haber kez okundu.

KENT MEYDANINA CAMİ YAPMA GİRİŞİMİNE DUR!

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ş, Sertan Ocakçı, gönderdiği yazılı açıklamasında kent meydanı konusuna değindi. İlçenin yer altı otoparkıyla birlikte bir kent meclisine sahip olması için CHP’li Belediye Meclis üyeleri  ile birlikte karar verdiklerini belirten Ocakçı,  “Fakat bir gün ilçemizde yapılmasını istediğimiz ve planladığımız Kent Meydanı ve Yer altı katlı otopark alanı üzerinde hiç kimseye sormadan, Ereğli’mizin sahip olduğu alanımız üzerinde kendi tasarrufları için birileri emirler ve kararlar vermeye başladı.” Vurgusunu yaptı. Ocakçı;  “Kente dair karar verme süreçleri modern kentlerin olmazsa olmazıdır. Belediye Meclisinin üzerine konuşamadığı, yorum yapamadığı bu kadar önemli bir konuyu bir anda Ereğli Belediyesi Meclisine kimsenin diretemeyeceği ve Kdz. Ereğli’nin öz malı olan Kent Meydanı ve katlı otopark alanı üzerinde söz sahibinin sadece Kdz. Ereğli halkının olması gerektiğini hatırlatmıştık.” Dedi.

Kent Meydanı için hazırlanan ve belediye meclisinden onaylanarak geçen projeye daha sonra cami yapılmasıyla ilgili değişim talebine karşı  “Camiye karşı değiliz, caminin yeri yanlış” yorumları yapılmıştı.  CHP ilçe Başkanı Ocakçı, açıklamasının hiçbir yerinde “cami” konusundan açıkça söz etmedi. 

Ocakçı’nın görüşleri şöyle:

 

YÖNETMELİĞE AYKIRI

Kdz. Ereğli belediyesini yönetenleri ve bu kararlara imza atıp Kdz. Ereğli halkının elinden Kent Meydanı’nı almaya çalışanlara yapmaya çalıştıkları bu uygulamanın bu kente şehircilik anlamında adeta bir ihanet olduğunu, Şehircilik anlamında Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı olduğunu, Kentsel, Sosyal donatı ve altyapı sistemine ilişkin planlama ihtiyaçlarının doğru çözümlenmesi gerektiğini, Mecliste onaylanan plan değişikliğinin bölge şartlarına, planlama ilke ve esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlatmış olmamıza rağmen her türlü şehircilik ilkeleri yok sayılıp oldu-bittiye getirilmeye çalışılmıştır.

 

KONU MAHKEMEYE TAŞINDI

Kdz. Ereğli halkımızın sahip olduğu kent meydanı ve yer altı katlı otoparkına sahip çıkabilmesi ve Kdz. Ereğli’ye yapılacak hatalı planlama ile telafisi olmayan yapılaşmanın önüne geçebilmek ve Kdz. Ereğli’nin geleceğine sahip çıkabilmek için yapılan bu keyfi uygulamayı ve kararı mahkemeye taşıdık.

Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi’nin 06/10/2016 tarih ve 2016-12/154 sayılı kararının 2 numaralı maddesinin iptali istemi ile T.C. Zonguldak İdare Mahkemesi Başkanlığı’na dava açtık. Kent Meydanı alanımızın üzerinde herhangi bir yapı olmaması için, kentin sahip olduğu alanların hükmünün kent halkının olması için, birilerinin Kdz. Ereğli öz varlıkları üzerinde keyif-i hüküm sürmesini engellemek için, Kent yönetmeninin kent’i ve kenti oluşturtan alanların doğru yönetimi olduğunu anlaması ve öğrenmesi için ve Kdz. Ereği’nin geleceği söz konusu olduğu için mahkeme sürecinde Kdz. Ereğli’mizi savunduk.

 

BİLİRKİŞİ RAPOR VERDİ

Mahkeme süresinde Kdz. Ereğli kent meydanı ve yer altı katlı otopark alanına gelen ve incelemelerde bulunan mahkeme bilirkişilerinin ilk raporu bizim şehircilik itirazımız lehinde gelmiştir. Kdz. Ereğli belediyesinin ilk bilirkişi raporuna itirazı sonrasında tekrar farklı bilirkişiler tarafından incelenen ilgili konu 2. Bilirkişi raporundan da “Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi’nin 06/10/2016 tarih ve 2016-12/154 sayılı 2 nolu kararıyla onaylanan plan değişikliği işleminin bölge şartlarına, planlama ilke ve esaslarına ile kamu yararına uygun olmadığı, görüş ve kanaatinde” olarak mahkeme başkanlığına sunulmuştur.

 

İMAR PLANI HUKUKİ OLARAK KORUNDU

Buradan görülmelidir ki, Kdz. Ereğli CHP İlçe Başkanlığımız ve CHP Kdz. Ereği Belediye Meclis üyelerimiz üzerilerine düşen sorumluluğu alarak; Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli’de şehir mimarisi ve kent konusunda uzmanlıkları ile  yasal süreçleri tamamlayarak  Kdz. Ereğli’mize yakışan Kent Meydanı ve yer altı katlı otopark alanının imar planlarında ki yerinin korunmasını hukuki olarak sağlamış bulunmaktadır.

 

SON SÖZ MAHKEMENİN

Mahkemenin vermiş olduğu; Kdz. Ereğli’mizin “hukuka aykırılığı açık dava konuşu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı kanunun27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir” Hükmü ile haklılığımız mahkemece de onaylanmış olup bu karar Kdz. Ereğli’mize ve halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kızılelma 8 ay önce

Kına yak chp.
Memleketi kurtardınız, kahramansınız.
Chp istemesede Allah cc. nurunu tamamlayacak!
Cami yapımına karşı değillermiş(yersen)de,
yeri yanlışmış.
O zaman heykelin oraya yapalım ;uygun mu?
Sizin için.

Avatar
muhittin sürmene 8 ay önce

Bakın kardeşim çarşıda,Ali Molla,İskele ve İsmail Ağa Camileri Cuma namazları hariç vakit namazlarında 40 kişilik cemaatten başka kimse yok,kent meydanına yapılacak Milyarlarca değerindeki cami keza boş kalacak ve o cami bizim senin benim vergilerimle borçlanarak yapılacak,yoksa kimseyi din düşmanlığı ile suçlamayın.Allah ile kul arasına girmeyin..

Avatar
Ereğlili 8 ay önce

Demokrasiye hukuk darbesi... O zaman neden yerel seçimler var. Hukuk halletsin o zaman belediye işlerini.

Avatar
savaş dursun 8 ay önce

Belediye yöneticilerinin seçimle makama gelmeleri,hukuğu çiğnemeleri anlamına gelmiyor Ereğlili kardeşim benim.Hiç bir işlem yasaya hukuğa aykırı olamaz.Kent meydanına yapılacak olan dükkanlardan da bahsedin,projede vardı,kimler rant sağlayacak,dükkanlar kimlere peşkeş çekilecekti.Mahkemenin kararını doğru buluyorum şahsım adına

Avatar
yusuf demir 8 ay önce

bay Günel,yabancılar Türkiye ye tarihi camileri görmeye geliyor,yoksa Ereğlide Cami varmış gidip görelim demezler yani :),sen Ereğli de yaşamıyorsun belliki,dön bak 10 sene önce Ereğli ye,Ereğli de yaşayan insanlara Ereğli güzel,insanlar mutluydular,maalesef şehirde ne düzen kaldı ne nizam..

Misafir Avatar
adalı 8 ay önce @yusuf demir

camiye gidip namaz kıldıgını hiç sanmıyorum kurtlu elma..işiniz,güçünüz din ticareti sizin.

Beğenmedim! (0)
Avatar
murat sucu 8 ay önce

Günel gör bak hele 8-10 kişi ne diyecek sandıkta,bakalım kaç kişiymiş halinden memnun olan..

Avatar
GÜNEL 8 ay önce

SİZ VARSINIZ BÖYLE SEKİZ ON KİŞİ EREĞLİDE..HER YAPILACAK HİZMETİN ALTINDA ŞİZOFRENİK DÜŞÜNCELERLE RANT YATTIĞI ALGISI YARATAN.SİZE KALSA ÇİVİ ÇAKILMASIN EREĞLİYE..HALİL POSBIYIK SBD KAFEYİ BİRİNCİ DERECE YAKININA VERİRKEN NİYE SESİNİZ ÇIKMADI.KORKTUNUZMU.KENT MEYDANLARINDAKİ CAMİLER CEMAATİN NAMAZ KILMASINDAN ZİYADE CENAZE NAMAZLARININ KILINMASI İÇİNYAPILIR.BİRİ ÖLDÜĞÜZAMAN CEMAAT EREĞLİDEKİ HİÇBİR CAMİNİN AVLUSUNA SIĞMIYOR.HER KENT MEYDANINDA GÖRKEMLİ CAMİLER VARDIR.TURİSTLER SIRF OCAMİLERİ GÖRMEYE AVRUPADAN GELİYOR.BİZİM EREĞLİLİ TROLLER KARŞI ÇIKIYOR.HÜSEYİN UYSALINYERİNDE OLSAM BIRAKIN KENTMEYDANINI EREĞLİYE ÇİVİ ÇAKMAM ÇİVİ.5 SENE OTURURUM.BU MİLLET ALIŞIK HİZMETSİZLİĞE.YAPACAN 3 GÜN FESTİVAL 4 DÖNEM BAŞKANLIK YAPACAN.EREĞLİ KİM KENT MEYDANI KİM.BU ADAM ÇALIŞMIYOR DİYORLAR BU ADAM BAL GİBİ ÇALIŞIYOR.ADAM SÜSE PÜSE DEĞİL ALTYAPIYA ÜSTYAPIYA ÖDEM VERİYOR.SENİN ALTYAPIN HALA ASBESTLİ KANSERLİ BORULARDAN OLUŞUYORSA KUSURA BAKMA BAŞLATMAYIN FESTİVALNİİZE EĞLENCENİZE

banner185