Bu haber kez okundu.

KGD 9 YAŞINDA!..
Zonguldak'ın önde gelen meslek örgütlerinden Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 9. kuruluş yıldönümünü kutluyor.
KGD Yönetim Kurulu, derneğin kuruluşunun 9. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Dernekten yapılan açıklamada, "Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin 9. kuruluş yıldönümünü gurur, mutluluk ve yeni umutlarla kutluyoruz. Karaelmas Gazeteciler Derneği, 7 Kasım 2003 tarihinde mesleği gazetecilik olan ve geçimini gazetecilikten sağlayanların oluşturduğu üyelerle kuruldu ve halen tüzüğümüz bu özelliklere sahip gazetecilerin derneğimize üye olabilmesini sağlıyor. Tam 9 yıl önce Zonguldak'ta mesleki örgütlenmede doğan derin boşluklar nedeniyle bir grup duyarlı meslektaşımızın çağrıları üzerine yapılan toplantılar sonucunda kurulan derneğimiz, geçen zaman zarfında kamuoyu nezdinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çaba göstermiştir. Geçen süre içinde gazetecilerin hak ve menfaatlerinin korunması, gazetecilik mesleğinin etik kurallarına uyulması gibi konulara derneğimiz büyük hassasiyet gösterdi. Kuruluş yıldönümlerinde, üye toplantılarında, gazetecilere özel günlerde, bazı kurum ve kuruluşların düzenlediği etkinliklerde sağladığımız destek ve katkılarla etkinliklerimizin alanını sürekli genişlettik. Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak, Kent Konseyi Çalışma Grubu, İl Tütün Kontrol Kurulu, Demokrasi Platformu, Zonguldak Platformu, Madde Bağımlılığıyla İlgili Mücadele, Şiddetle İle İlgili Mücadele gruplarında aktif olarak görev aldık ve sorumluluklarımızı yerine getirdik. Derneğimiz, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde başta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere mesleki kuruluşların düzenlediği meslek içi eğitim-sempozyum ve toplantılara aktif olarak katılmaktadır. KGD Yönetim Kurulu Üyelerimiz birçok toplantıya konuşmacı olarak katılmış, üyelerimizden ise çok sayıda temsilcinin bu toplantılarda bulunması sağlanmıştır. KGD yönetimi, ülkemizin en fazla sarı basın kartı sahibinin üye olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile işbirliği içindedir. TGC Temsilciği görevini ise KGD yönetiminden bir kişi sürdürmektedir. Basında yaşanan yozlaşmanın hızının yine gazetecilerin samimi çabasıyla kesilebileceğini her platformda ifade eden Karaelmas Gazeteciler Derneği basında yaşanan emek sömürüsüne sık sık dikkat çekmeye çalıştı. Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin hassasiyetle üzerinde durduğu başka bir konuda basının kamuoyunda bıraktığı olumsuz izlerin silinmesi ve güven kaybının azaltılması, kişi hak ve özgürlüklerine daha saygın bir yerel medya ve okur hedefi oldu. Bugüne kadar tüm imkansızlıklara karşın etkin, çok yönlü, şeffaf ve mesleki sorumlulukla çalışmaya özen gösteren, sürekli düzenlediği üye toplantılarıyla çoğulcu katılımı benimseyen, mesleki ve kentsel hassasiyetlere katkı vermek dışında başka bir amacı olmayan hassasiyetini sürdürmeye devam edecektir. Karaelmas Gazeteciler Derneği, farklı görüş ve düşüncedeki basın emekçilerinin mesleki sorumluluk duygusu çerçevesinde ortak sorunlar ve çözümleri için bir araya gelmesi gerektiğini savunmuştur. Bu amaçla yerel basının daha etkili, daha güçlü ve saygın olabilmesi için sağlıklı ve sorumlu bir örgütlenme kaçınılmazdır.
Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin hedefi de; sorumlu ve saygın bir gazetecilik anlayışı yerleştirmeye katkı vermek ve buna zemin hazırlamaktır. Bunun için de üyelerinin gazetecilerden olması şartı koyarak net bir tavır koymuştur. Özverili çalışmanın yanında özeleştiri yapmanın mesleki sorumluluğun geliştirilmesinde ve haber kaynaklarıyla daha düzeyli ilişkiler kurulmasında önemli bir etken olduğunu düşünüyor ve bu anlayışın daha da yaygınlaşmasını amaçlıyoruz.
Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu olarak başta üyelerimiz olmak üzere mesleki sorumluluk anlayışla hareket etme çabası içinde olan her meslektaşımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Derneğimizin kurulmasında, yaşatılmasında, yaptığımız mesleki ve sosyal etkinliklerde desteklerini esirgemeyen meslektaşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, mesleki sorumluluk anlayışımıza katkı veren her okura teşekkür ediyoruz denildi.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185