Bu haber kez okundu.

 “KİMLER DARBECİ ?”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Başbakan'ın Türkiye'de tutuklu gazetecilerin sayısının parmak sayısını geçmediğine yönelik sözleri üzerine, Meslektaşlarımız hakkında hükmü Sayın Başbakan vermiştir. Başbakan konuşurken gazetecileri bir bütün içerisinde değerlendirmemelidir. İddiaları gerçek gibi yansıtmamalıdır. Ben şimdi soruyorum; kimler silah kaçakçısıdır, kimler darbecidir, kimler terör örgütüyle bağlantılıdır, darbeye kim veya kimler teşebbüs etmiştir? Başbakan bunları açıklamalıdır dedi.

TGF Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atilla Sertel, Halk TV öğle haberlerine telefonla bağlanarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de tutuklu gazetecilerin sayısı aslında bir elin parmaklarını geçmez. Bunların tutukluluklarının nedeni ya darbeye teşebbüstür veya bu tür teşebbüslerin içerisinde bulunmaktır ya kaçak silah buldurmaktır veya terör örgütüyle iltisaklı bir hareketin içerisinde olmaktır şeklindeki sözlerini eleştirdi.

Başbakan'ın kullandığı dilin yanlış ve kötü olduğunu belirten Sertel, Sayın Başbakan iddiaları gerçek gibi yansıttıktan, bunları söyledikten sonra mahkemeye ne gerek var? Zaten kesin bir yargıya varmış. Başbakan direkt yargıya müdahale etmektedir. Kullandığı dil de bunun en somut kanıtıdır diye konuştu.

GAZETECİLER İTİBARSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR

Bir tarafta binlerce insanımızın katillerine itibar sağlamaya çalışanların diğer taraftan gazetecileri itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Atilla Sertel, şunları söyledi:

4-5 yıldır tutuklu olan arkadaşlarımız soruyorlar suçumuz ne diye? Mahkeme heyeti dahi henüz suçlarını söylememiştir gazeteci arkadaşlarımıza. Suçlarının kesinleşmediği, kanıtlanmadığı noktada Başbakan'ın böylesine kesin yargıyla konuşması yanlıştır. İddiayı gerçek gibi nasıl yansıtabilir? İddiaları öne sürüp, yargıyı da kendisi veriyorsa mesele yok! O zaman hukuka da gerek yok! Mahkemeleri de kapatsınlar!

Gazeteciler olarak bunu kabul etmiyoruz. Bu ülkeye hizmet etmiş ne kadar insan varsa cezaevinde olacak, ne kadar itibarsız insan varsa tanık olarak dinlenecek. Toplum böyle bir yargılamayı kabul edebilir mi? Biz gazeteciler olarak arkadaşlarımıza yönelik suçlamaları asla kabul etmiyoruz. Onların gazetecilik dışında herhangi bir faaliyetleri olmadığına inanıyoruz.

SAYGI İSTİYORUZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sorumluluk sahibi, bu ülkeyi yönetmek gibi önemli bir mevkide bulunan biri olduğunu belirten Sertel, Sayın Başbakan'ın sıradan biri gibi, sokak ağzıyla konuşmaması gerektiğini söyledi. Sertel, Bizler kendisine makamından ötürü gerekli saygıyı gösteriyoruz. Aynı şekilde onun da gazetecilere saygı göstermesini istiyoruz. Bizler bu ülkenin evlatlarıyız, bu ülkede doğduk, bu ülkede yaşıyoruz. Başka bir ülkeye de gitmeye niyetimiz yok. Ülkemizi seviyoruz ve saygı istiyoruz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185